V utorok 18. februára 2025 sa konalo tretie stretnutie K14, pracovnej skupiny vytvorenej na základe iniciatívy Úradu komisára pre deti a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pod myšlienkou „Spojme sa pre deti“. K14 združuje ministerstvá, organizácie a odborníkov, ktorí pracujú s deťmi alebo na ich ochrane. Témou aktuálneho stretnutia bolo zlepšovanie vzťahov v spoločnosti v kontexte duševného zdravia a bezpečnosti detí. Diskutovalo sa o narastajúcom výskyte šikany, kyberšikany, vplyve sociálnych sietí a rozpade rodín, ktoré majú výrazný dopad na psychiku detí.
Komisár pre deti Jozef Mikloško na úvod zdôraznil, že na Slovensku žije 972 824 detí a situácia v oblasti duševného zdravia sa výrazne zhoršuje:
„Najväčšou pandémiou 21. storočia sú problémy duševného zdravia. Každé štvrté dieťa má problém, ktorý nezvláda, a až 1 800 mladých ľudí mesačne na Googli vyhľadáva výraz ‚chcem sa zabiť‘.“
Šikana a kyberšikana patria medzi najvážnejšie problémy, pričom 20 % detí sa stáva ich obeťou. Prieskumy Úradu komisára pre deti (ÚKPD) potvrdzujú, že deti sa najviac boja psychických problémov, samoty, zlyhania a chudoby. Rodina zohráva zásadnú úlohu, no čoraz častejšie sa stretávame s jej rozpadom a vplyvom digitálneho sveta.
ZMOS: Sociálne siete sú veľkou výzvou, je čas na reguláciu
Predseda ZMOS Jozef Božík upozornil, že z pohľadu miest a obcí narastá šikana a kyberšikana. V diskusii zaznela otázka, či sme ako spoločnosť schopní regulovať sociálne siete, ktoré majú zásadný vplyv na detskú psychiku.
„Zakázali sme telefóny v školách, ale je to len malý krok. Problémy sa budú prehlbovať a je potrebné riešiť reguláciu sociálnych sietí na systémovej úrovni. Najväčším problémom sú dezinformácie, hoaxy a kyberšikana,“ zdôraznil Božík.

Ilustrácia Freepik
Ministerstvo spravodlivosti: Deti sa stávajú rukojemníkmi rodičov
Štátna tajomníčka Katarína Roskoványi (Ministerstvo spravodlivosti SR) upozornila na vážny problém rozpadu rodín:
„Deti sa stávajú rukojemníkmi rodičov počas rozvodov a rozchodov. Často sa dostávajú do situácie, kde sú obeťami násilia vo vlastnej rodine. Rodina je základ, ale dnes na to zabúdame. Musíme zlepšiť systém vzdelávania rodičov o ich zodpovednosti za deti, pretože ich výchova ovplyvňuje deti až do dospelosti.“
Ministerstvo zároveň zdôraznilo, že chýbajú efektívne mechanizmy na ochranu detí pred negatívnymi vplyvmi rozpadnutých rodín a násilím.
Prevencia kriminality a ochrana detí v digitálnom svete
Štátna tajomníčka Lucia Kurillovská zdôraznila, že Ministerstvo vnútra SR sa zameriava na obsiahlu prevenciu šikany, kyberšikany a radikalizácie. Jedným z diskutovaných opatrení je možný zákaz sociálnych sietí pre deti do 16 rokov.
„Musíme riešiť otázku, či je spoločnosť pripravená na reguláciu sociálnych sietí. Ide o tému, ktorá začína byť na stole a vyžaduje širšiu diskusiu,“ uviedla Kurillovská.

Foto Freepik
Ministerstvo zdravotníctva: Národný program duševného zdravia 2024 – 2030
Zástupkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Desanka Kanderová predstavila plán Národného programu duševného zdravia 2024 – 2030, ktorý sa bude prioritne venovať starostlivosti o deti a mládež.
Cieľom je:
✔️ Viac komunitných zariadení namiesto ústavnej starostlivosti
✔️ Vzdelávanie odborníkov a psychológov
✔️ Zlepšenie systémov včasnej intervencie
„Dnes sa musíme naučiť vnímať deti a ich problémy cez ich optiku, nie cez pohľad dospelých,“ dodala Kanderová.
Polícia: 360 000 ľudí bolo zapojených do preventívnych programov
Policajní preventisti informovali, že v roku 2024 zrealizovali 13 900 preventívnych akcií zameraných na bezpečnosť a ochranu detí, pričom sa zapojilo až 360 000 ľudí. Okrem prevencie trestnej činnosti sa venujú aj témam bezpečného používania technológií, domáceho násilia a právneho povedomia mladých.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny: Deti musíme zapojiť do rozhodovania
Generálny riaditeľ odboru ľudských práv Ján Gavura (MPSVaR) zdôraznil, že pri riešení problémov nemožno zabúdať na jednorodičovské rodiny. Mária Vargová z MPSVaR zase pripomenula, že deti musia byť priamo zapojené do rozhodovacích procesov.
„Mali by sme byť pripravení na to, že ak sa dieťa chce zveriť s problémom, dospelý by mal vytvoriť bezpečný priestor na jeho vypočutie,“ uviedla Vargová.
Deti čelia čoraz väčším výzvam – je čas na konkrétne kroky
Tretie stretnutie K14 ukázalo, že problémy duševného zdravia detí, kyberšikana a rozpad rodín sú stále naliehavejšie. Zúčastnení sa zhodli, že je nevyhnutné prijať odvážnejšie a systémové riešenia, aby deti neostávali osamotené v problémoch, ktoré ich presahujú.
Nasledujúce stretnutie K14 sa uskutoční 15. mája 2025 a bude zamerané na tému násilia a radikalizácie.
(PR)
Úvodné foto: Freepik
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok