Ako znížiť horúčku | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako znížiť horúčku

Ako znížiť horúčku

Ak vaše dieťa bude bojovať s horúčkou, skúste siahnuť aj po nefarmakologických metódach jej znižovania.

Pri ochorení dieťaťa však konzultujte jeho stav s pediatrom (obzvlášť ak ide o najmenšie deti). Napokon nejednu z týchto metód vám ako účinnú pri horúčke poradí aj každý dobrý lekár. A keby ste sa aj dostali do situácie, že voláte k dieťaťu, ktorému stúpa horúčka, výjazdovú službu lekárskej pomoci z obavy, že to sami nezvládnete, možno by vás prekvapilo, ak sa vás hneď opýtajú, či ste skúsili ako prvú pomoc aj fyzikálne metódy zníženia horúčky a sami vám hneď odporučia studený zábal alebo osprchovanie dieťaťa vo vlažnej vode. Nebojte sa teda použiť aj tieto metódy. Iste i vás prekvapia svojím priaznivým účinkom.

Studený zábal
Prestieradlo namočíme do vlažnej vody a zavinieme ním dieťa od podpazušia po spodný okraj rebier. Dolnú oblasť bruška, ani končatiny nebalíme do zábalu, aby sme dieťaťu nespôsobili periférny šok. Dieťa už ničím neprikrývame. Približne po 5 až 10 minútach dieťa odbalíme, ani nie minútku ho necháme nahé, aby sa teplota ešte znižovala sálaním. Dieťa poutierame a oblečieme do pyžamka. Prikryjeme ho len plachtou alebo tenkou prikrývkou, nie hrubou perinou. Ihneď mu odmeriame teplotu, aby sme zistili, ako klesla po zábale. Ak sa nám nepodarilo horúčku znížiť, zábal zakrátko zopakujeme. Ak má dieťa mramorovanú kožu alebo výrazne studené ruky a nohy, nepokračujeme v zábaloch a vyhľadáme lekársku pomoc.

Vlažná sprcha či kúpeľ
Niektoré deti pri horúčke lepšie znášajú sprchovanie či kúpeľ. Nikdy však nepoužite studenú vodu. Pre rozhorúčený organizmus je to priveľký šok, dieťa by reagovalo zimnicou a horúčka by len stúpala. Na osprchovanie či kúpeľ treba nastaviť teplotu vody na príjemnú vlažnú. Sprcha by nemala byť len rýchlym spláchnutím, ale mala by trvať pár minút, ak má byť účinná. Sprchujeme oblasť hrudníka a chrbátika. Telo sa postupne ochladzuje a telesná teplota klesá. Po osprchovaní či kúpeli dieťa osušíme, oblečieme mu pyžamko, ale prikryjeme ho len tenkou prikrývkou.

Strúhané zemiaky

Osvedčeným babským tipom na zníženie horúčky je použiť nastrúhané zemiaky. Zemiaky ošúpeme a nastrúhame. Ďalej je na vás, ako budete postupovať. Mne ako dieťaťu zvykli rodičia namočiť obe nohy do vandlíka s postrúhanými zemiakmi. (Otec sa smial, že potom stačí pridať už len cesnak, trošku múky, vajíčko a majoránku a budú placky.) Rovnako dobre však môžete nastrúhané zemiaky napatlať na plienku a ovinúť ňou nožičky dieťaťa.

 

Viac tipov na zníženie horúčky nájdete aj v Dieťati č. 2 – 3/2017 v rubrike Domáca medicína.

Renáta Krausová
časopis Dieťa
Foto Shutterstock

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok