Môže sa stať, že za hranicami zbúrame vlastné hranice | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že za hranicami zbúrame vlastné hranice

Môže sa stať, že za hranicami zbúrame vlastné hranice

(Médiá verzus realita.)

Aj vy máte pocit, že na vás odvšadiaľ číhajú správy o zlom svete, nebezpečných ľuďoch plných nenávisti a kvázi civilizovanosti, ktorá má ďaleko od ľudskosti? Je ľahké uveriť, že tento svet za nič nestojí, nemá zmysel správať sa milo a že vychovať deti k láskavosti znamená spraviť z nich obetného baránka pre ľudských predátorov.

Hrôzostrašným správam o ľudských ohavnostiach nás médiá kŕmia denne. Sme nimi takí presýtení, že prestávame reagovať hrôzou a ľútosťou, pretože téma nebezpečenstva a neľudskosti nám zapadá do konceptu zlého sveta. Klamala by som, keby som povedala, že občas necítim nebezpečenstvo a hrôzu z toho, čo sa vo svete deje. Veľmi jednoducho skĺznem do stavu, v ktorom si vravím, akí musia byť ľudia nešťastní, ak sa dokážu správať až takto zle. Nielen k spoločnosti, ale hlavne k svojim deťom, z ktorých následne vyrastie rovnako nešťastná generácia. Táto myšlienka je trochu v rozpore s mojou vášňou – cestovaním. Precestovala som trópy, ostrovy, rôzne destinácie a len nedávno som si uvedomila jednu podstatnú vec.

Poznáte tie obdobia, keď jednoducho nemáte svoj deň alebo týždeň? Všetko vás hnevá, znervózňuje a ako by povedali bratia Česi – není každý den posvícení. Nedávno som tiež mala podobný moment únavy, stresu a povestnej asociálnej chvíľky, v ktorej som najradšej sedela doma pri knihe. Táto chvíľa bola presne tou, keď si zaumienite, že si sami sebe zlepšíte náladu a odmietnete byť otrokom vonkajších okolností. Odmietla som aj ja a moja myseľ okamžite zareagovala. Spomínala som na všetky cesty, ktoré som doteraz absolvovala, všetky chyby a zmätočné situácie, keď som bola stratená v inej kultúre. A zrazu mi to došlo – všetci ľudia, ktorých som na cestách postretávala, boli milí a láskaví. Možno sa vám to môže zdať na dovolenkách normálne, ale ja vravím o tých ľuďoch, ktorí nepracovali v destináciách pre návštevníkov. Boli to miestni, ktorých som stretávala a pýtala som sa ich na cestu, na spôsob tankovania alebo pri snahe dohovoriť sa rukami nohami pri objednaní kávy. Miestni boli ochotní, usmievaví, netvárili sa nepriateľsky a rozhodne sa mi snažili pomôcť.

Niekto by si túto skutočnosť ani neuvedomil, ale pre mňa sú to práve tieto „maličkosti“, kvôli ktorým verím v dobrotu ľudí. Prebudila ju tá pani, ktorá ku mne ochotne pristúpila a snažila sa mi vysvetliť náhradnú dopravu pri výluke metra. Je to tá pani, ktorá mi na prstoch ukazovala, koľko platím za kávu a pritom sa od srdca smiala. Alebo to dievča, ktoré nevedelo po anglicky povedať srnčie mäso a so smiechom povedalo Bambi, a pritom dúfalo, že to pochopím. Sú to títo ľudia, ktorí tvoria povedomie o dobrote, ktorá ešte nevymrela.

Je to sila ľudskej láskavosti, ktorú ale v médiách neuvidíte a musíte ju hľadať sami. Musíme z nej urobiť našu správu, naše „novinové titulky“, ktoré dokazujú, že svet nie je až taký zlý, ako sa nám predkladá.

Netvrdím, že na svete je úplné bezpečie a že neexistujú ľudia, ktorí nám dokážu ublížiť. Nie som „slniečkár“, ktorý ignoruje varovné signály a všetkým slepo dôveruje bez pudu sebazáchovy. Verím však, že umelo vytváraný pocit strachu z celého sveta nám škodí a deti v dôsledku neho vyrastajú v kultúre nenávisti. Vyvíjajú sa v spoločnosti, kde je normálne odsudzovať všetko nenormálne, netypické a iné. Neprispieva to k ničomu inému, ako k ešte viac nenávistnému svetu. Verím, že deti potrebujú vidieť aj druhú stránku sveta, nielen tú mediálnu. Cestujte s nimi a pozastavte sa spoločne nad láskavým správaním obsluhy v kaviarni – nenechajte tieto milé činy bez komentára a dieťaťu vysvetlite, že toto správanie je presne to, ktoré máme oceniť. Poukážte na láskavosť aj vo vašom meste alebo kdekoľvek ste. Učte deti, že láskavosť je žiadaná a že zlé správanie vypovedá o trpiacom, nešťastnom človeku. Prispejete tým k pochopeniu, že čím horšie sa človek správa, tým viac sám trpí. A to je múdro, ktoré sa oplatí budúcej generácií vštepiť. Koniec-koncov, keď túto myšlienku pochopíme všetci, tak vytvoríme lepší svet.

Mgr. Mária Hanúsková
58. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok