Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2019 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2019

Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2019

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy:

Odsávačka mlieka – pomocník pri dojčení?
Odsávačka mlieka je spolu s fľašou a perinkou asi najčastejšie používaná umelá náhrada prsníka a náručia, s ktorou sa čerstvá mamička stretáva už v pôrodnici. Od prvých okamihov príchodu dieťatka na svet odoberajú matkine kompetencie v starostlivosti o dieťa, spolu s radami zdravotníckeho personálu typu: „Na noc si musíte oddýchnuť, o dieťatko sa vám zatiaľ postaráme,“ „Nesmiete dojčiť tak často a tak dlho,“ „Dieťa z perinky nesmiete vyberať, prechladne alebo vám spadne“ a podobne. Takéto rady idú proti vlastným materským inštinktom. Bohužiaľ, zapríčiňujú komplikácie v dojčení, o ktorých si matka myslí, že ich spôsobila sama svojou neskúsenosťou, pričom pravda je úplne inde.

Jemný dotyk kraniosakrálnej terapie
Tehotenstvo, pôrod a narodenie dieťaťa sú zázračným obdobím života, ktoré zdôrazňuje silu ženského tela. Toto obdobie však môže byť náročné, bolestivé a komplikované. Na základe nedávnych výskumov sa preto pýtame, či kraniosakrálna terapia môže pomôcť pri pôrode.

Cestovanie s bábätkom. Trúfnete si?
Odkedy možno cestovať s dieťaťom? Ide to už aj s bábätkom? Čakať, až kým podrastie? Odzvoní s príchodom dieťaťa vášmu cestovaniu, či získa nový rozmer?

Raná starostlivosť 5)
Keď dieťa vidí svet po svojom
Očká sú v poriadku, no predsa so zrakom nie je všetko tak, ako by malo byť. A vlastne ani nevieme, čo dieťa vidí alebo nie. Býva to raz tak, raz onak. Aj takto môže znieť úplne prvý opis ochorenia centrálna porucha zraku.

Rozvíjame prirodzenú hudobnosť detí 1)
Prenatálne obdobie, pôrod a novorodenec
Každý z nás dostal do vienka prirodzenú hudobnosť. Jej rozvíjanie v útlom detstve sa však v našej spoločnosti výrazne zanedbáva, až podceňuje. Pre vyvážený a plnohodnotný osobnostný rozvoj je živá realizácia umeleckých aktivít nevyhnutnosťou. Je známe, že v školách a kolektívoch, kde má hudba v jej kreatívnej podobe svoje stále miesto, sú výsledky v učení i kvalita medziľudských vzťahov neporovnateľne lepšie ako v školách, kde sa tento aspekt zanedbáva. V nasledujúcej sérii článkov sa dozvieme, ako v deťoch podporovať a rozvíjať vrodené hudobné schopnosti pomocou jednoduchých činností a hier.

Zo života s dvojičkami
Už sa spolu hrajú!
Mať dvojičky prináša výhody. Ani sa nenazdáte a budú z nich parťáci
Dvojičky dostávajú do vienka výsadu objavovať svet po boku rovesníka. Pozorovať batoliatka, ako si navzájom uchmatnú hračku, riešia spolu problém a džavocú, patrí k najsilnejším rodičovským zážitkom. Reakcie dvojičiek upútajú azda každého, veď na internete koluje množstvo videí, ktoré sa stali virálnymi pre svoje spontánne, roztomilé prejavy. Prvé interaktívne okamihy nastávajú, keď sa deti začnú vnímať navzájom. Stačí uložiť ich oproti sebe do kresielok a pozorovaním dokážu stráviť dlhé minúty. Samotná hra však má vo vývine dieťaťa svoje zákonitosti, ktoré sa menia vekom a poznaním. Tú „dvojičkovskú“ mamy opisujú ako kreatívnejšiu, odvážnejšiu, s veľkým sklonom experimentovať, skrátka, čo jeden vymyslí, to druhý zdokonalí.

Logopedická abeceda 6)
Hláska C
Reč sa vyvíja postupne. Od prvých hlások, cez slabiky, slová, vety až po ucelený jazykový prejav. Päťročné dieťa by malo vedieť správne vyslovovať všetky hlásky. Ale z praxe vieme, že to tak nie je a mnoho detí má so správnou výslovnosťou hlások problém aj v školskom veku. Medzi najproblematickejšie hlásky u detí, čo sa týka výslovnosti, patria sykavky (sibilanty). Sú to hlásky s, c, z, dz, š, č, ž, dž.

Zastavenia nad výchovou 22)
Dedičstvo strachu
Máme veľkú moc nad svojimi deťmi. Od začiatku od nás závisia. My sme svet, my sme normy. Od nás berú, čo je dobré a zlé. Od nás sa učia, kým sú. Veľká moc so sebou nesie vždy aj veľkú zodpovednosť.

Rodina a právo
Čo ak mi dieťa nevezmú do škôlky?
Dcérka bude mať v máji tri roky a ja by som sa mala vrátiť do práce. Čakáme práve, či nám ju od septembra vezmú do štátnej škôlky. Aké mám možnosti, keby nám ju do škôlky nezobrali? Môžem zostať doma?

Štyria mušketieri 2)
Len s našou pomocou majú nádej
„Dospelí sami nikdy nič nechápu a deti hrozne unavuje stále a stále im niečo vysvetľovať. Deti musia byť k dospelým veľmi zhovievavé…“ Antoine de Saint Exupéry. Táto myšlienka dokonale vystihuje našu situáciu. Malí, láskaví a srdeční chlapci musia dlhé mesiace vysvetľovať veľkým dospelým, ktorí v rámci rôznych úradov a inštitúcií rozhodovali o ich lieku, že je správne a morálne, aby mali deti, ktoré sú kvôli krutému genetickému ochoreniu od narodenia odkázané na solidaritu systému, prístup k modernej liečbe.

Hovorme o vede 56)
Tetanus 1)
Túto časť seriálu sme mali venovať imunologickému prehľadu, lenže ani po polroku sľubov nie sú úplné výsledky zverejnené a Úrad verejného zdravotníctva SR nám ich odmietol poskytnúť v rámci žiadosti o informáciu. Preto sa budeme venovať náhradnej téme, ktorou je tetanus. Ide o jedno z najtajuplnejších ochorení, proti ktorým sa očkuje, a zároveň aj o jednu z najkontroverznejších zložiek povinného očkovania, ktorá najlepšie dokazuje absurdnosť a neústavnosť legislatívy presadzujúcej povinné očkovanie.

Hovorme o školstve
Ešte raz o domácich úlohách
Aj napriek tomu, že už dávno neučím, téma domácich úloh ma prenasleduje aj v súkromnej praxi. Rodičia detí s vývinovými ťažkosťami sa úlohami často veľmi trápia. Pred učiteľkou sa hanbia, keď rieši neurobené či zle vypracované zadania a zlé známky. Komplikované situácie vznikajú najmä pri kombinácii perfekcionistický úzkostlivý rodič a dieťa s vývinovými poruchami.

Cesta k správnemu písaniu 17)
Dajme deťom kompetencie a dôveru
Ronald Morrish, behaviorálny konzultant a autor publikácie „12 kľúčov k dôslednej výchove“ hovorí: „Najväčšou odmenou pre dieťa je to, keď si na naň urobíme čas, a tak mu ukážeme náš záujem oň, o jeho aktivity a objavy.” Celkom bežne to v našich rodinách ale vyzerá tak, že dieťa posadíme pred televíznu obrazovku, dáme mu do rúk tablet či smartfón, aby sme ho zabavili, zatiaľ čo sa venujeme inej činnosti. Aký to má dopad na naše deti, aj o tom sme sa zhovárali s českou odborníčkou, špeciálnou pedagogičkou Mgr. Světlanou Drábovou.

Netradičná učiteľka Martina Kantorisová:
Mám viac odvahy ako rozumu
Aká je vaša predstava tradičného učiteľa? Moja je takáto: okuliarnatý, zhrbený a neurotický pánko po päťdesiatke príde do školy pred ôsmou, odučí niekoľko 45-minútoviek, odovzdá deťom svoje vedomosti, možno hodinu prikrášli, ale viac energie neminie. S písomkami odíde domov, opraví ich pri kávičke a tak dookola až do smrti, amen. Deti ho poslúchajú, pasívne prijímajú, čo im odovzdáva. Moja predstava je taká možno preto, že som sa narodila v minulom storočí. Naisto však viem, že táto predstava do nového storočia nepatrí, hoci až sem doputovala. Deti sú dnes odvážnejšie, divokejšie, drzejšie – reagujú na meniacu sa dobu. Reagujú na deti a dobu aj učitelia? Školy? Školský systém? Pochybujem. No svetlých výnimiek pribúda. Takých, ktoré neveria slepým uličkám a veterné mlyny ich nezastavia. Jednu z nich som mala tú česť spoznať minulý rok na Základnej škole s materskou školou v Pohorelej. Zoznámte sa s Mgr. Martinou Kantorisovou.

Školička ľudských hodnôt
Starostlivosť
Poďme spolu uvažovať o tom, nakoľko sa v našej spoločnosti a v našich rodinách vieme starať jeden o druhého, ale aj o svoje spoločné životné prostredie. Starostlivosťou prejavujeme, že nám záleží na človeku, živom organizme, na veci, o ktorú sa staráme. Je to presunutie pozornosti od seba smerom k druhému. Aj keď, samozrejme, dôležité je starať sa aj sám o seba. Ak sa dostatočne nepostaráme o seba, nebudeme tu môcť byť pre druhých. Tak, ako v lietadle platí, že ak by klesla hladina kyslíka v kabíne, matka má najskôr nasadiť kyslíkovú masku sebe, až potom dieťaťu. Musíme vedieť dbať na svoje potreby, ale mať v tejto oblasti zdravé hranice.

Význam a podoby detskej hry 2)
„Ony sa len tak hrajú, kedy sa už (konečne) začnú učiť?“
V prvej časti tohto článku sme sprevádzali dieťa v jeho hre až do veku štyroch rokov. Písali sme o dojčiatku, ktoré sa hrá s vlastným telom a učí sa ho ovládať, cez postupné vzpriamovanie až po zázrak samostatnej chôdze. Venovali sme sa batoliatku, ktoré spoznáva svet manipulačnou hrou, vysýpa, prekladá, prenáša, gúľa, zhadzuje, ukladá, ideálne prírodné materiály, ktoré sú rozmanité na dotyk a sú „pravdivé“. Dieťa približne od troch rokov žije v magickom svete svojej fantázie, kde je všetko možné, to je ten „zlatý škôlkarský vek“. Ak sa to čo len trocha dá, deti sa najradšej hrajú, a to vnútri i vonku. Potom sa čosi stane – a deti akoby sa zabudli hrať.

Pády z výšky pribúdajú
Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. Na problém upozornili lekári oddelenia urgentného príjmu. Pády z výšky u najmenších detí od narodenia do troch rokov narástli v sledovanom období tohto roka o 70 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 2)
Čas slnka, vody a červených malín
Leto je úžasné obdobie, v ktorom cítime teplý vietor vo vlasoch a hrejivé slnečné lúče na pokožke. Dáva nám možnosť rozvíjať naše vzťahy, napĺňať a objavovať našu spiritualitu. Z hľadiska ľudského organizmu si musíme dávať zvýšený pozor na straty telesných tekutín, ktoré by zapríčinili oslabenie energie jin alebo krvi a rôzne nešpecifické následky by ste si mohli všimnúť napríklad až v zime či nasledujúcu jar.

Keď jedlo lieči 9)
Dúšok zdravia
Zbožňujete ľadové čaje? A poznáte ich zloženie? Bohužiaľ, takmer všetky na trhu dostupné „ice tea“ obsahujú more cukru, aromatických prísad a len malé, ale skutočne veľmi malé percento výťažkov z čajov. Využite úrodu v záhradkách, na balkónoch alebo skočte na trh a kúpte si čerstvé voňavé bylinky. Potešte svoje deťúrence, prebuďte svoje zmysly dokonalým osviežením a doprajte dúšok zdravia celej svojej rodine.

Osobný rozvoj
Životná inventúra
Hovorí sa, že jedinou istotou v živote človeka sú „dane a smrť“. Dovolím si poopraviť túto ľudskú domnienku alebo, ak chcete, mierne ju pozmením. Človek má vraj jedinú istotu, a tou je to, že nič nie je isté a všetko sa neustále mení. A je len na nás, ako si s tou neistotou v týchto meniacich sa časoch poradíme, či sa budeme v jednom kuse obávať, strachovať a snažiť sa zachovávať status quo, alebo sa naučíme nebáť sa zmien. Naučíme sa zaujať k nim postoj, nastavíme sa na ne, respektíve pochopíme ich nutnosť, naliehavosť a naučíme sa byť dostatočne flexibilní.

Krôčiky k ekologickej zodpovednosti 7)
Zodpovedné cestovanie
Ako na dovolenku, ktorá neuškodí planéte?
Konečne je tu leto, na ktoré sme sa tak tešili. Mnohí z nás už dlho vopred listovali so zasnenými očami v katalógoch cestovných kancelárií. Dokázali ste si vybrať tú správnu dovolenku tak, aby ste si ju užili, oddýchli si a zároveň aby ste zbytočne neuškodili životnému prostrediu? Skúsili ste si niekedy spočítať uhlíkovú stopu svojej dovolenky? Ktorým základným ekokritériám sa oplatí venovať pozornosť?

Talizman z detskej kresbičky
Ako si vytvoriť vlastný šperk podľa Hany-made
My ženy sa veľmi rady zdobíme. Snažíme sa o jedinečnosť a výnimočnosť, tak prečo nedať šperku väčší význam? Skúste sa ozdobiť šperkom, ktorý navrhlo vaše dieťa. Tento šperk vás nebude len zdobiť, ale zároveň vám bude stále pripomínať tie neopakovateľné a nezabudnuteľné chvíle s deťmi.

 

Dieťa č. 6 – 7/2019 je vám k dispozícii vo voľnom predaji po celom Slovensku. Môžete si ho  však aj predplatiť (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia, pri zasielaní do ostatných krajín účtujeme aj poštovné). Ak chcete Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.

Špeciálna ponuka: Ak máte záujem objednať si spolu s ročným predplatným časopisu Dieťa aj publikáciu Mgr. Petra Tuhárskeho „Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať“, môžete ich spolu získať výhodnejšie. Viac informácií získate priamo v objednávke.

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za vašu priazeň.

O autorovi

Podobné články

4 komentáre

Zanechať komentár

Only registered users can comment.