Viete, ako obliekať najmenšie bábätká počas letných dní? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Viete, ako obliekať najmenšie bábätká počas letných dní?

Viete, ako obliekať najmenšie bábätká počas letných dní?

Novonarodené bábätko po svojom príchode na svet nemá ešte vyvinutú termoreguláciu. Úlohou nás rodičov je, aby sa dieťatko cítilo dobre a bolo v bezpečí, aby mu nebolo chladno a zároveň ustriehnuť, aby sa neprehrievalo. Preto je veľmi dôležité dbať na výber vhodného oblečenia pre najmenšie bábätká.

Nebude mu zima? Nespotí sa?

Pri chladnejšom počasí v zime sme sa zvykli držať pravidla, že dieťatku obliekame jednu vrstvu navyše, ako má mamička. V lete toto pravidlo vôbec neplatí. Počas veľmi teplých dní obliekame dieťatko podobne ako seba. Zároveň je veľmi dôležité často ho kontrolovať, či mu nie je chladno alebo nie je spotené. Mamičky majú často zaužívané kontrolovať bábätkám noštek alebo rúčky, tie sú však úplne prirodzene väčšinou chladnejšie. Správna kontrola teploty telíčka by mala byť na zátylku, kde zistíme, či je bábätku chladnejšie alebo či je spotené. Po tejto kontrole ho môžeme podľa potreby prikryť jemnou tkaninou napríklad z mušelínu alebo tenkej bavlny. Pokiaľ zistíme, že je spotené, musíme ho hneď prezliecť do suchého oblečenia, aby sme predišli prechladnutiu a následne ho obliecť o trošku menej, ako bolo oblečené predtým.


Predovšetkým správny materiál

Ešte viac, než pri starších detičkách, je pri bábätkách dôležitý materiál oblečenia, správny strih a praktické riešenie oblečenia. Najvhodnejšie sú celé bodynká či dupačky s praktickým, prekladaným zapínaním cez telíčko, no pre skúsenejšie mamičky to môže byť pokojne aj obliekanie cez hlavičku.  Najvhodnejší materiál oblečenia pre bábätko v lete je tenšia 100 % bio bavlna, svetlé farby oblečenia, ktoré sú neutrálne. Medzi moderné materiály, ktoré sú v poslednej dobe veľmi obľúbené aj pri oblečení pre dospelých, aj pre deti patrí jednoznačne bambusová viskóza. Má veľmi podobné vlastnosti ako hodváb, to znamená, že je chladivá, veľmi príjemná na pokožku a stále hovoríme o prírodnom materiáli. Tiež zabraňuje nadmernému poteniu detí, tým pádom aj tvorbe potničiek, je antialergická, takže nedochádza k iritácii citlivej pokožky novorodenca.

Ďalším skvelým materiálom pre letné obliekanie je merino a merino s prímesou hodvábu. Väčšina rodičov si spája merino so zimou, pretože sa jedná o vlnu. Nemusíme sa jej však obávať ani v lete, pretože merino vlna nepichá, má dlhé vlákna, je tak isto antibakteriálna a antialergická. Samozrejme, volíme bodynká v tenšej forme materiálu, teda s nižšou gramážou merina, ktoré môžeme pri inom bábätku využiť aj v zimnom období ako spodnú vrstvu, ktorá ide priamo na telo a tak dosiahneme aj mutlifunkčné využitie jedného kúsku oblečenia. Pri obliekaní malých bábätiek myslíme stále na to, aby boli oblečené pohodlne, v kvalitných, nealergizujúcich a priedušných materiáloch.

Ochrana hlavičky a pliec pred ostrým slnkom

Počas najteplejších letných dní sa vôbec nemusíme báť obliecť bábätku bodynko s krátkym rukávom alebo takzvané opaľovačkybodynko bez rukávov a s voľnými nožičkami. Môžeme dieťatku dať tenké ponožky, neskôr po kontrole teploty bábätka navrstviť tepláčikmi a prípadne tenkou čiapočkou alebo klobúčikom s UV ochranou, ktorý má praktický, predĺžený zadný diel pre ochranu pliec a chrbátika. Nezabúdajme na to, že aj tie maličké bábätká často vyberáme z kočíka, nosíme ich na rukách alebo v nosiči a tam je snáď najviac dôležité počas letných mesiacov chrániť hlavičku, ušká a pliecka. V zásade však platí, že s tými najmenšími detičkami nechodíme na priame slnko.

Mušelín je láska

Do základnej letnej výbavy mamičiek pre bábätká veľmi odporúčame plienku, prikrývku z prírodného mušelínu. Pod takouto prikrývkou dokážeme dieťatku vytvoriť chladnejšie prostredie, ako je vonku. Prekrytím bruška ho chránime pred slnkom či prievanom. Mäkký mušelín je pre dieťatko veľmi príjemný na pokožke a upokojujúci, keďže najmenšie bábätká vnímajú svet okolo intenzívne cez svoje vyvíjajúce sa zmysly.

Oblečenie z kvalitných a zdravých materiálov nielen pre malé bábätká nájdete na www.littlehipster.sk

(PR)

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok