Po rozvode vchádzame do éry vytvárania vzťahov s ľuďmi, ktorých sme si nevybrali. Deti sú v tom s nami.
Rozpad rodiny prináša nové situácie. Z bývalých vzťahov rodičia prenášajú deti do nových, plodia ďalšie a od vzťahových gulášov očakávajú aspoň to, aby každý utrpel čo najmenej. Moderné väzby zatiaľ nevieme vhodne pomenovať a osadenie do pozície nevlastných „súrodencov“, „mám“ a „otcov“ často robí neplechu.
Plný dom a realita
„V živote by som nepovedala, že to môže byť také ťažké!“ bez okolkov skonštatovala Beáta po dovolenke. Mal to byť super týždeň v prírode za veľa peňazí. Ona, dcéra, syn, ktorý žije so svojím otcom, jej partner a jeho dve deti, žijúce s matkou. Uf, trochu ste sa zamotali? No a decká sa v tejto spleti majú zorientovať, prísť o detské izby, meniť školy, kamarátov a byť šťastné! Model podsúvaný v situačných komédiách sa na Beátinej dovolenke nekonal. Žiadne milé hádky, kanadské žartíky „akože“ súrodencov, vtipné komentáre rodičov, ale divý boj o terén. Nepomohol ani fakt, že deti sú dosť „veľké“ a o nefunkčnosti bývalých manželstiev svojich rodičov vedeli. „My s partnerom sme sa totálne stratili. Všetko, čo sme urobili, povedali, navrhli, bolo úplne zle. Ale čo máš robiť, keď dvaja 15-roční chalani zahlásia, že šli len preto, aby pokazili dovolenku? A potom prídu situácie, keď nezvládneš byť spravodlivá. Užívaš si, že tvoji to tým „druhým“ nasolili.“ Inak Beáta nie je žiadna macocha z rozprávky. Je mama ako ostatné. Iba priznáva veci, ktoré sú tabu.
V štýle patchwork
Pri pomenovaní novodobých, netradičných foriem rodiny sa nemeckí sociológovia inšpirovali pestrofarebnou dekou, pozošívanou z kusov látok, známou ako patchwork. Táto forma súžitia však skrýva mnoho nástrah. Sociológovia dokonca varujú pred nášľapnými mínami. V „zlátaných“ rodinách dieťa musí prijať nových partnerov svojich biologických rodičov a rozširuje sa preň súrodenecká základňa, uvádza česká stránka Sancedetem.cz, ktorá sa venuje problematike „tretích“ rodičov. A tu nastávajú zaujímavé situácie. Rodičia učia deti zadaptovať sa, vychádzať s inými, hoci oni sami zvolili únik cez rozvod. V novej náročnej rodinnej konštelácii tiež narážajú na problém komunikácie. Zoznam dospelých, ktorí sa musia dohovoriť, aby veci fungovali, sa rozrástol. Najčastejšou témou na dohodu i konflikt je spoločné potomstvo rozídených partnerov.
Pozor na nástrahy
Podľa švajčiarskych odborníkov sú potrebné minimálne dva roky, aby sa členovia patchworkovej rodiny zadaptovali.
Český pedagóg Pavol Tománek vidí najväčšie nástrahy v systéme „dobrého“ a „zlého“ rodiča. Za dobrého dieťa pokladá biologického rodiča. Hodnotenie však môže ovplyvniť, ak niekto z dospelých poskytuje viac výhod. Ďalším nebezpečenstvom je manipulácia rodičov zo strany detí a, naopak, spolunažívanie vlastných a „nevlastných“ súrodencov, extrémna prísnosť vo výchove vlastných detí, prílišná benevolentnosť voči partnerovým deťom a tiež tolerancia bez hraníc.
Napriek všetkým radám a varovaniam návod na život nejestvuje. Sú situácie, ktoré sme dopustili alebo sa stali. Ako doladíme dôsledky, to spočíva v našich rukách.
Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok