Rodina na ďalší pokus | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Rodina na ďalší pokus

Rodina na ďalší pokus

Po rozvode vchádzame do éry vytvárania vzťahov s ľuďmi, ktorých sme si nevybrali. Deti sú v tom s nami.

Rozpad rodiny prináša nové situácie. Z bývalých vzťahov rodičia prenášajú deti do nových, plodia ďalšie a od vzťahových gulášov očakávajú aspoň to, aby každý utrpel čo najmenej. Moderné väzby zatiaľ nevieme vhodne pomenovať a osadenie do pozície nevlastných „súrodencov“, „mám“ a „otcov“ často robí neplechu.

Plný dom a realita

„V živote by som nepovedala, že to môže byť také ťažké!“ bez okolkov skonštatovala Beáta po dovolenke. Mal to byť super týždeň v prírode za veľa peňazí. Ona, dcéra, syn, ktorý žije so svojím otcom, jej partner a jeho dve deti, žijúce s matkou. Uf, trochu ste sa zamotali? No a decká sa v tejto spleti majú zorientovať, prísť o detské izby, meniť školy, kamarátov a byť šťastné! Model podsúvaný v situačných komédiách sa na Beátinej dovolenke nekonal. Žiadne milé hádky, kanadské žartíky „akože“ súrodencov, vtipné komentáre rodičov, ale divý boj o terén. Nepomohol ani fakt, že deti sú dosť „veľké“ a o nefunkčnosti bývalých manželstiev svojich rodičov vedeli. „My s partnerom sme sa totálne stratili. Všetko, čo sme urobili, povedali, navrhli, bolo úplne zle. Ale čo máš robiť, keď dvaja 15-roční chalani zahlásia, že šli len preto, aby pokazili dovolenku? A potom prídu situácie, keď nezvládneš byť spravodlivá. Užívaš si, že tvoji to tým „druhým“ nasolili.“ Inak Beáta nie je žiadna macocha z rozprávky. Je mama ako ostatné. Iba priznáva veci, ktoré sú tabu.

V štýle patchwork

Pri pomenovaní novodobých, netradičných foriem rodiny sa nemeckí sociológovia inšpirovali pestrofarebnou dekou, pozošívanou z kusov látok, známou ako patchwork. Táto forma súžitia však skrýva mnoho nástrah. Sociológovia dokonca varujú pred nášľapnými mínami. V „zlátaných“ rodinách dieťa musí prijať nových partnerov svojich biologických rodičov a rozširuje sa preň súrodenecká základňa, uvádza česká stránka Sancedetem.cz, ktorá sa venuje problematike „tretích“ rodičov. A tu nastávajú zaujímavé situácie. Rodičia učia deti zadaptovať sa, vychádzať s inými, hoci oni sami zvolili únik cez rozvod. V novej náročnej rodinnej konštelácii tiež narážajú na problém komunikácie. Zoznam dospelých, ktorí sa musia dohovoriť, aby veci fungovali, sa rozrástol. Najčastejšou témou na dohodu i konflikt je spoločné potomstvo rozídených partnerov.

Pozor na nástrahy

Podľa švajčiarskych odborníkov sú potrebné minimálne dva roky, aby sa členovia patchworkovej rodiny zadaptovali.

Český pedagóg Pavol Tománek vidí najväčšie nástrahy v systéme „dobrého“ a „zlého“ rodiča. Za dobrého dieťa pokladá biologického rodiča. Hodnotenie však môže ovplyvniť, ak niekto z dospelých poskytuje viac výhod. Ďalším nebezpečenstvom je manipulácia rodičov zo strany detí a, naopak, spolunažívanie vlastných a „nevlastných“ súrodencov, extrémna prísnosť vo výchove vlastných detí, prílišná benevolentnosť voči partnerovým deťom a tiež tolerancia bez hraníc.

Napriek všetkým radám a varovaniam návod na život nejestvuje. Sú situácie, ktoré sme dopustili alebo sa stali. Ako doladíme dôsledky, to spočíva v našich rukách.

Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok