Fialovo-čierne drahokamy | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Fialovo-čierne drahokamy

Fialovo-čierne drahokamy

Čučoriedky patria medzi drobné plody s mimoriadnymi zdravotnými účinkami. Pozitívne je, že ich máme k dispozícii už nielen počas leta, keď u nás dozrievajú, ale aj po celý rok, či už mrazené, sušené alebo zavárané.

Čučoriedky, černice, mám ich vyše čapice… Známe slová básničky len potvrdzujú, že čučoriedky patrili oddávna medzi lesné plody, ktorými si naši predkovia dopĺňali vitamíny. Drobné fialovo-čierne, matným povlakom potiahnuté plody, ktoré rastú na nižších kríkoch v horských oblastiach, zaujali aj niekdajších výrobcov látok a vinárov, ktorí nimi farbili svoje výrobky.

Čučoriedky dozrievajú od začiatku júla a v niektorých oblastiach ich môžeme oberať až do septembra. Plody v minulosti hojne používali ľudoví liečitelia, čerstvými zaháňali bolesti žalúdka, sušené podávali pri hnačkách a čajom posilňovali pľúca. Používali ich tiež ako preventívny liek proti parazitom a vyháňali nimi z tela najmä hlísty.

Čučoriedky majú protizápalové účinky, tlmia nauzeu (pocity na vracanie), čo ocenia tehotné ženy počas prvých troch mesiacov. Sú ľahko stráviteľné, pritom dodajú energiu a obsahujú množstvo vitamínu C, takže sú ideálnym jedlom počas choroby. Prípadne ich môžete zaliať horúcou vodou, krátko povariť, čím získate osviežujúci čučoriedkový čaj.

Pre manažérov aj mamy
Čučoriedky sú zdrojom antioxidantov. Sýtu, tmavú farbu majú vďaka rastlinnému farbivu zvanému myrtilín, ktorý ma tiež antioxidačné účinky. Zvyšuje pružnosť ciev, podporuje zrak, zlepšuje videnie v šere a tme, a to najmä v kombinácii s betakaroténom. Čučoriedky a tiež extrakty z nich by mali jesť diabetici, ktorým hrozia poruchy zraku. Sú výborným osviežením a dopingom pre vodičov, a to najmä pri nočnom šoférovaní, potláčajú únavu a zlepšujú videnie za šera. Pravidelne by ich mali jesť aj tí, ktorí denne pracujú pri počítači a všetci krátkozrakí.

Čučoriedky upokojujú nervy, pomáhajú pri zvládnutí stresu, takže, keď vás čaká náročný deň, vmiešajte za hrsť fialových plodov do svojej raňajšej ovsenej kaše. Podporujú imunitu, chránia pred infekciami, majú protizápalové účinky, zaberajú pri ochoreniach hrdla. Pomáhajú hojiť drobné zapálené a boľavé ranky v ústach a na jazyku.

Nemenej hodnotné sú tiež listy rastliny. Čaj z nich pomáha stabilizovať hodnoty cukru a tlmiť kŕče. Obsahujú látky, ktoré dezinfikujú a upokojujú tráviaci trakt a močové cesty, takže nálev je vhodné piť pri kolikách tohto druhu. Odvar pripravený z čučoriedkových listov je účinným kloktadlom pri bolestiach hrdla a môžeme ho podávať aj deťom.

Večná mladosť
Čučoriedková šťava je skvelým prostriedkom pri zápaloch močových ciest, pretože obsahuje látky, ktoré bránia množeniu baktérií. Plody udržiavajú v kondícii cievy, vlásočnice, krvný obeh a zlepšujú prekrvenie končatín, čo je dôležité najmä pre ženy, ktoré viac trápia chronické žilové ochorenia nôh ako mužov. Bránia vzniku krvných podliatin, zrazenín a kŕčových žíl.

Antioxidanty v čučoriedkach likvidujú voľné radikály a brzdia rast a množenie rakovinových buniek. Zároveň znižujú riziko vzniku srdcovo- cievnych problémov, udržiavajú optimálne hodnoty krvného tlaku a cholesterolu.

Čučoriedky sú dobrou prevenciou krvácania ďasien, majú dostatok železa, takže pomáhajú aj pri málokrvnosti. Sú dopingom pre mozog, chránia pred starnutím mozgových buniek a pred Alzheimerovou chorobou. Pozitívne účinky na pamäť vedci najskôr overovali pokusmi na myšiach. Laboratórnym hlodavcom podávali dlhší čas čučoriedky a zisťovali zvyšovanie možností ich mozgových funkcií. Podobnú štúdiu uskutočnili aj s ľuďmi.

Čučoriedky sú aktívnymi bojovníkmi proti voľným radikálom, takže spomaľujú proces celkového starnutia organizmu. Ich liečivé účinky sa využívajú aj v kozmetike, pridávajú sa do omladzujúcich krémov, pílingov a pleťových masiek.

Vyskúšajte: Staré mamy odporúčali potierať pokožku s ekzémom čerstvou čučoriedkovou šťavou, zmiernite tým začervenanie. Podobne vraj zaberá aj pri lupienke.

Rozpúšťadlo tukov
Americký vedecký tím uskutočnil pokus zameraný na potlačenie narastajúcej epidémie obezity. Vedci zistili, že čučoriedky obsahujú prospešné látky, ktoré pomáhajú rýchlejšie odbúravať tukové bunky a zároveň bránia ukladaniu nových tukových zásob. Samozrejme, to všetko v spojení so zmenou jedálneho lístka a pravidelným pohybom.

Čučoriedky podávame najmä čerstvé, prípadne ich pridávame do koláčov a obľúbených muffinov. Spolu s javorovým sirupom dotvárajú chuť ovsených lievancov. Keď ich krátko povaríme, sú výbornou prílohou k mäsitým jedlám, prípadne ich môžeme natrieť na hrianku. Výborné je, že aj v takejto forme si uchovávajú množstvo prospešných účinkov.

Osviežujúcu letnú polievku si pripravíme tak, že čučoriedky zmiešame s inými druhmi drobného ovocia, všetko krátko povaríme, dochutíme škoricou a rozmixujeme. Necháme schladiť v chladničke a pred podávaním ozdobíme lístkom mäty a kopčekom bieleho jogurtu.

Proti hnačke
Účinné látky v čučoriedkach spevňujú stolicu, potláčajú hnilobné procesy v črevách a dezinfikujú ich. Účinný prostriedok proti hnačke získate zo sušených čučoriedok, ktoré zalejete studenou vodou, postavíte na sporák a po dosiahnutí bodu varu ich necháte ešte 5 minút bublať. Účinné sú tiež čerstvé plody či šťava z nich, upokojujú koliku a tlmia zápal v črevách.

Nechcený darček
Čučoriedky sú hotovou vitamínovou bombou, spája sa však s nimi riziko nakazenia drobnou pásomnicou (echinokokóza – hydatidóza). Prenášajú ju líšky, ktoré lesné ovocie infikujú svojím trusom. Zárodky sa nedajú zmyť vodou, pomáha iba prevarenie. Cysty pásomnice sa usadia v pečeni, odkiaľ po čase prenikajú do ďalších orgánov. Nebezpečenstvo je o to väčšie, že príznaky ochorenia sa prejavia až po niekoľkých rokoch. Keď sa chcete vyhnúť riziku, plody z lesa prevárajte, prípadne si v záhrade dopestujte vlastné, šľachtené kríky čučoriedok. To ocenia aj lesné zvieratá, ktoré nebudete zberom rušiť a zároveň im tak nehrozí nedostatok plodov.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok