Glyfosát – DDT 21. storočia | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Glyfosát – DDT 21. storočia

Glyfosát – DDT 21. storočia

Glyfosát – látka, o ktorej ste možno ešte nepočuli. Napriek tomu na konci minulého roka vyvolala búrlivé diskusie naprieč celou Európu. V Európskom parlamente sa hlasovalo o jej zákaze či predĺžení licencie na ďalších päť rokov. Prečo vyvolala toľko vášní a sporov? A ako hlasovanie nakoniec dopadlo?

Glyfosát je derivát glycínu, ktorý slúži ako širokospektrálny herbicíd, účinná látka mnohých komerčných produktov vrátane Roundupu. Slúži najmä ako prostriedok proti burine. Glyfosát predstavili už v roku 1970 chemici spoločnosti Monsanto. (Zdroj: sk.wikipedia.org)

Na poliach, v záhradkách, ba dokonca v parkoch…
Glyfosát je účinnou zložkou mnohých druhov herbicídov – u nás je vo verejnosti najznámejším Roundup®. Je to najpredávanejší a najuniverzálnejší herbicíd. Glyfosát sa masovo používa v poľnohospodárstve a počet ton, ktoré sa každoročne aplikujú do životného prostredia rok od roku rastie. Používa sa na jar pri príprave pôdy na siatie, počas celej sezóny na likvidáciu buriny a tráv vo vinohradoch a ovocných sadoch, ale napríklad aj na „dosušenie“ plodín pred žatvou – a to najmä repky olejnej a obilia. V posledných rokoch sa používa aj na likvidáciu vyrastených strnísk – aby sa pole nemuselo na jeseň orať, aplikuje sa tento herbicíd na tisícoch hektárov polí. V minulosti sa však glyfosát ako náhrada orby takmer vôbec nepoužíval. Jeho použitie je finančne nákladnejšie ako orba, no menej prácne. Toto zľahčovanie má však vážne následky na biodiverzitu už beztak chudobnej poľnohospodárskej krajiny. Štúdia na zajacoch poľných zrealizovaná v Českej republike koncom roka 2016 zistila zvýšený obsah glyfosátu v ich moči a zaznamenala aj vysokú úmrtnosť zajacov. Smutné je, že takéto používanie glyfosátu nie je nutné. V poľnohospodárstve je oveľa bezpečnejším a trvalo udržateľnejším riešením napríklad striedanie pestovaných plodín, výber vhodných odrôd, pestovanie zmiešaných kultúr, či už spomínaná orba, zníženie spotreby umelých hnojív a rešpektovanie vhodného obdobia na žatvu. (Zdroj: www.hnutiduha.cz)

Glyfosát sa, žiaľ, často používa aj na verejných priestranstvách a súkromných pozemkoch. Mamičky, ktoré s nádejou na lepšie zdravie chodia so svojimi deťmi do parkov a na detské ihriská, ani nevedia, že aj tieto ošetrujú potenciálne karcinogénnym glyfosátom.

V lete minulého roku na aplikáciu glyfosátu v parkoch a na uliciach v podobe prípravku Roundup® v bratislavskom Ružinove upozornil jeden z poslancov. Po sťažnostiach a upozorneniach riaditeľ Ružinovského podniku verejno-prospešných služieb zakázal s okamžitou platnosťou aplikáciu chemických postrekov s obsahom glyfosátu na verejných priestranstvách – a to v parkoch, na detských ihriskách a tam, kde je voľný pohyb ľudí a psov. Rozhodli sa v parkoch vykonávať odstraňovanie buriny ručne a v budúcnosti zakúpia odstraňovač na báze horúcej pary. [1]

Takmer polovica Európanov má v tele stopy glyfosátu
Treba si uvedomiť, že takto masívne používaný herbicíd sa z prostredia nestratí len tak. Od začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia sa objem herbicídov s obsahom glyfosátu zvýšil stonásobne a zistilo sa, že jeho rozpad vo vode a pôde je oveľa dlhší, ako sa uvádza. Podľa nezávislých výskumov sa glyfosát a jeho metabolity nachádzajú v sóji, pive [2], zelenom a čiernom čaji [3] a ďalších potravinách. Regulačné úrady uvádzajú, že udávaná denná prípustná dávka glyfosátu v USA a Európskej únii je vypočítaná na základe zastaraných poznatkov. Testovanie v susednej Českej republike v roku 2013 zistilo prítomnosť glyfosátu v moči šiestich ľudí z desiatich [4] a podľa nedávneho prieskumu má takmer polovica Európanov v tele jeho stopy.

O toxicite glyfosátu sa vedie mnoho vedeckých i politických sporov. Vzhľadom na to, že sa jedná o látku s obrovským ekonomickým potenciálom a výrobkov s obsahom glyfosátu sa predá ročne desaťtisíce ton, je tu veľký tlak na to, aby jeho výroba a predaj neboli nijako obmedzené. V roku 2015 však prišla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) s hodnotením glyfosátu ako potenciálne karcinogénnej látky, ktorá môže u ľudí spôsobovať rakovinu krvi. Podľa ďalších vedeckých štúdií poškodzuje glyfosát chromozómy a DNA v ľudských bunkách. (Zdroj: arnika.org)

U ľudí existujú aj obmedzené dôkazy o tom, že glyfosát spôsobuje vznik zhubných nádorov lymfatického systému, ktoré pochádzajú najmä zo štúdií vystavenia ľudí glyfosátu v poľnohospodárstve v USA, Kanade a vo Švédsku. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) aj napriek uvedeným skutočnostiam vyhlásil, že glyfosát „pravdepodobne nie je karcinogénny“. [5] Záver však vychádzal okrem iného zo štúdií platených firmou Monsanto a ďalších výrobcov glyfosátu, ktoré nie sú verejne prístupné, pretože boli označené za obchodné tajomstvo. [6] EFSA za tento postoj teraz čelí veľkej kritike európskych organizácii a nezávislých vedcov z 25 krajín.

Môže prechádzať aj cez placentu
Nová štúdia z januára 2017 preukázala súvislosť medzi glyfosátom a závažnou nealkoholickou tukovou chorobou pečene, ktorá vzniká aj ak  je organizmus dlhodobo vystavený i veľmi malým dávkam glyfosátového herbicídu Roundup® – až 75 000-krát menším ako je limit povolený v EÚ. [7] Glyfosát môže narušovať i fungovanie hormonálnej sústavy a prechádzať cez placentu do vyvíjajúceho sa plodu. [8] Jeho cesta do ľudského tela pritom nie je iba cez kontaminované potraviny, ale i vdýchnutím znečisteného vzduchu či dotykom.

„Lepšia burina v špenáte ako glyfosát“ – účastníci demonštrácie „March Against Monsanto“ v rakúskom Bregenzi, 20. mája 2017.

Glyfosát je vysoko toxický pre vodné organizmy a znižuje biodiverzitu ničením kvetov a voľne žijúcich rastlín, čím ničí potravu pre opeľovače, hmyz a vtáky. Poškodzuje dokonca pôdu, v ktorej narúša biologické a chemické procesy a znižuje schopnosť pestovaných plodín viazať dusík.

Aj Slováci dali zelenú glyfosátu v EÚ
Rakúska organizácia Global 2000 a Pesticide Action Network (PAN – Pesticídová akčná sieť) podali žalobu, v ktorej hovoria, že Nemecko a Európska únia porušili pravidlá pri posudzovaní bezpečnosti glyfosátu a chcú dosiahnuť potrestanie zodpovedných inštitúcií. [9] Petíciu za zákaz tejto látky podpísalo až 1,3 milióna Európanov. [10] Zástupcovia členských krajín EÚ schválili dňa 27. novembra 2017 päťročné predĺženie licencie pre glyfosát. Tá by inak nadobro skončila už 15. decembra 2017. Za predĺženie licencie hlasovalo 18 krajín, 9 bolo proti a Portugalsko sa zdržalo. [11] Slovensko, rovnako ako Nemecko či Veľká Británia boli za predĺženie licencie. Zdôvodňovali to tým, že bez prípravkov na báze glyfosátu nie je možné nasýtiť stále rastúcu populáciu. Europoslanci v októbri v Štrasburgu schválili nezáväznú rezolúciu požadujúcu úplný zákaz používania glyfosátu do konca 2022 a snažia sa aj čo najskôr zakázať jeho použitie pred žatvou v celej EÚ.

ČO MÔŽE UROBIŤ KAŽDÝ Z NÁS?

  • Nepoužívajte žiadne prípravky s obsahom glyfosátu.
  • Kupujte biopotraviny – v ekologickom poľnohospodárstve je používanie glyfosátu zakázané.
  • Zistite si, ako vaša obec či mestská časť likviduje burinu a ak používa prípravky s obsahom glyfosátu, apelujte na ich zákaz a nahradenie termickou likvidáciu či inými bezpečnými metódami.
  • Zaujímajte sa o hlasovanie a petície týkajúce sa glyfosátu a podporte jeho zákaz. Aktuálne informácie nájdete napríklad na arnika.org.

Petra Ježeková
CEEV Živica
www.zivica.sk

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

Zdroj:

[1] https://www.bakurier.sk/aktualne-dianie/clanok-neprijemne-odhalenie-v-ruzinove-sa-postrekovalo-skodlivou-latkou-po-upozorneni-ju-stopli

[2] https://www.global2000.at/en/node/5225

[3] https://www.global2000.at/tee-test

[4] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

[5] https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/news/europoslanci-chcu-zakaz-glyfosatu-od-2020/

[6] https://www.global2000.at/sites/global/files/Glyphosate_and_cancer_Buying_science_EN_0.pdf

[7] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/nova-studie-glyfosat-pusobi-zavazne-onemocneni-jater-uz-pri-kontaktu-s-velmi-malymi-davkami

[8] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

[9] https://www.reuters.com/article/us-eu-health-glyphosate-lawsuit/environmentalists-say-theyll-try-to-sue-german-eu-authorities-over-glyphosate-idUSKBN1DY1QT

[10] https://hnutiduha.cz/aktualne/glyfosat-eu-ministr-marian-jurecka-bude-zitra-spolurozhodovat-o-dalsim-povoleni

[11] https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/news/europska-unia-povolila-glyfosat-na-dalsich-5-rokov/

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok