Máme pre vás niečo špeciálne :-) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Máme pre vás niečo špeciálne :-)

Máme pre vás niečo špeciálne :-)

špeciál Dojčiatko & batoľa

pomocník každej tehuľky a rodičov detí od 0 do 3 rokov

Redakcia časopisu Dieťa vám ponúka samostatný špeciál Dojčiatko & batoľa, v ktorom zameriavame pozornosť len na tehotenstvo, príchod malého človiečika na svet a na jeho prvé tri roky, ktoré sú kľúčové pre celý ďalší život dieťaťa.

Moderné trendy snúbiace sa s tradičným láskavým prístupom v opatere detí, objektívne informácie, odbornosť a pútavé spracovanie – to všetko nájdete v jedinečných a nadčasových špeciáloch Dojčiatko & batoľa, ktoré majú za cieľ podnietiť čitateľa k zamysleniu, aká má byť tá najlepšia starostlivosť o naše deti a k úsiliu vyvarovať sa chýb z nevedomosti.

Dojčiatko & batoľa 1/2018
Z obsahu vyberáme:

Látkové plienky? Ide to aj moderne…
Prebaľovanie… Počas prvých dvoch rokov dieťatka je to denná téma každej mamičky. Veľa z nich sa ani nezamýšľa a automaticky siahne po tom, čo im ponúka reklama. Ale dá sa to aj inak. Tak, ako to robili kedysi naše mamy a zároveň aj moderne. Čo tak vyskúšať moderné látkové plienky?

Materské mlieko a imunita 2)
Zdravotnícke organizácie na celom svete sa zhodujú v tom, že materské mlieko má na organizmus najpriaznivejší vplyv, ak ho dieťatko prijíma výlučne aspoň počas štyroch až šiestich mesiacov a neskôr spoločne s pevnou stravou do veku aspoň dvoch rokov. Napriek tomu, že materské mlieko je predmetom výskumu už veľmi dlhý čas, veda neustále prichádza s novými, fascinujúcimi faktami ukrytými v jeho biochemickom zložení.

12 tipov pre úspešné dojčenie a Ako dojčiť v prirodzenej polohe pololežmo
Dobré rady ako uspieť v dojčení vám ponúkame aj v tomto vydaní špeciálu.

Emócie v živote novorodenca, dojčaťa a batoľaťa – Ako im porozumieť a ako ich zvládať
V prvých rokoch života sa dieťa vyvíja v motorickej a kognitívnej oblasti, a zároveň sa u neho rozvíja aj sociálno-emocionálna stránka osobnosti, ktorá má rovnako veľký význam. To, ako bude dieťa pristupovať k emóciám a ako ich bude vnímať a zvládať, závisí nielen od jeho temperamentu, ale v prvom rade od nás, jeho rodičov. Dieťa sa učí pozorovaním svojich najbližších. Už od narodenia je napojené na naše emócie a rovnako sleduje, ako my reagujeme na jeho prejavy.

Bezodpadové bábätko – Prečo viesť deti k dobrovoľnej skromnosti od narodenia?
Ak ste sa už niekedy zamýšľali nad životom bez odpadu, potom ste zrejme natrafili na pojem zero waste. O čo ide? Je to prezieravá „investícia“ do budúcnosti nielen našich detí alebo zbytočný výstrelok zopár jednotlivcov, ktorý vlastne ani nemožno dôsledne realizovať a ktorý v konečnom dôsledku i tak nič neovplyvní? A ako sa vôbec týka našich bábätiek? O tom sme sa zhovárali s Petrou Slezákovou, nadšenou propagátorkou a lektorkou zero waste na Slovensku.

Baktérie v stolici batoliat a kognitívny vývin
Kognitívny vývin ročných batoliat teraz dokážeme predvídať aj podľa obsahu ich plienky. Batoľatá, ktorých stolica obsahovala relatívne veľké množstvo kultúry Bacteroides (lat.), dosahovali vo veku dvoch rokov lepšie výsledky v kognitívnych testoch ako kontrolná skupina, v stolici ktorej tento kmeň baktérií chýbal. Výskum poukázal na prekvapujúcu úlohu baktérií v spôsobe, akým sa vyvíja mozog počas prvých rokov nášho života.

Batolárium otvára cestu pre dialóg s rodičmi a batoľatami
Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici je známe na Slovensku ojedinelou tvorbou pre najmenšie deti. V roku 2015 za túto sústavnú, koncentrovanú a výraznú tvorbu v cykle predstavení pre najmenších Batolárium získali ocenenie Hašterica.  Práve o Batoláriách sme sa zhovárali s riaditeľkou Bábkového divadla na Rázcestí Ivetou Škripkovou.

Detská gymnastika pre najmenších
Ako prebieha lekcia gymnastiky pre bábätká a batoliatka? Odkedy možno začať cvičiť s bábätkom a aký má cvičenie význam pre dieťatko a pre mamičku?

Môže sa stať, že nebude schopné vyjadriť svoje potreby
Už ste určite čítali nespočetne veľa článkov o tom, či je správne alebo nesprávne nechať dieťa vyplakať. Nech je váš názor akýkoľvek, skúste venovať pár minút času nasledujúcim riadkom, aby sme spoločne nazreli do psychického sveta plačúceho dieťatka.

Kariéra na materskej
Trojročný čas na materskej a rodičovskej dovolenke sa dá stráviť rôznymi spôsobmi. Aj napriek tomu, že starostlivosť o bábätko je náročná, nezapĺňa všetok čas. Mama stále robí tu a tam niečo po troške a medzi tým sú pauzy, ktoré sa dajú rôzne využiť.

Dula – empatická profesionálka
V súčasnosti sú vyškolené ženy – duly rozšírené už po celom svete a poskytujú svoje služby budúcim mamičkám, aby tak doplnili, nie nahradili, zdravotnú starostlivosť. Duly nie sú zdravotníčky, nediagnostikujú, neliečia. Napriek tomu sú ich slová a činy liečivé… Jeden z najznámejších citátov o dulách je: Ak by bola dula liekom, bolo by neetické ju nevyužiť. (Klaus, Kennel)

Ako zvládnuť nácvik na toaletu
Kedy začať u dieťatka s nácvikom na nočník? Odpovede môžeme nájsť vo vývinovej psychológii. Aby dieťa mohlo s nami spolupracovať, musí byť schopné kontrolovať svoje zvierače ( malo by byť schopné na chvíľu zadržať potrebu vyprázdniť sa) a musí byť schopné naučiť sa túto potrebu signalizovať. U detí je to väčšinou okolo druhého roku života (u niektorých detí už okolo 18 mesiaca). Nemá preto zmysel posádzať dieťa na nočník, keď napríklad začína sedieť, alebo len preto, aby si na nočník zvykalo.

Rozvoj bazálnych zmyslovPrvých sedem rokov života dieťaťa rozhoduje
Vedeli ste, že problémy s učením a jeho poruchy môžu mať svoj pôvod už v prvých siedmich rokoch života? Toto obdobie je kľúčové pre zdravie i učenie, pre celý ďalší život človeka.

Materské a rodičovský príspevok v otázkach a odpovediach
Materské a rodičovský príspevok sú peňažné dávky od štátu, ktoré dostáva mamička alebo v určitých prípadoch i otec dieťaťa. Aké tlačivá a kedy treba vyplniť, aké doklady treba k tlačivám pripojiť? Možno tieto príspevky poberať súčasne? O tom a nielen o tom sa dočítate v našej právnej rubrike.

Poďme spolu viazať! Double Hammock – viacvrstvový úväz na chrbát
V minulých vydaniach špeciálov Dojčiatko & batoľa sme si ukázali, ako sa viaže základný úväz na brucho – Kríž s kapsou vnútri a základný úväz na chrbát. Tentoraz vám ponúkame fotonávod veľmi pevného viacvrstvového úväzu na chrbát Double Hammock. Je vhodný pre deti, ktoré si už samy držia hlavičku, ale aj pre ťažšie detičky, no pre začiatočníčky vo viazaní je zložitejší. Budete potrebovať dlhšiu šatku ako pri úväze Batoh, a to šatku číslo 5 alebo 6.

Foto Shutterstock.com

Špeciál Dojčiatko & batoľa a časopis Dieťa a si môžete objednať tu

Čitatelia z Českej republiky si môžu Dieťa objednať priamo prostredníctvom českej firmy ALL Production tu

Ďakujeme vám za priazeň, ktorú nám preukazujete.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok