S diabetickým dieťaťom na cestách | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

S diabetickým dieťaťom na cestách

S diabetickým dieťaťom na cestách

Väčšina rodičov diabetických detí pociťuje najmä z prvej dovolenky s diabetickým dieťaťom veľké obavy. Z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že po dôkladnej príprave sa dajú pobyty s malým diabetikom za hranicami všedných dní zvládnuť úplne v pohode a bez zbytočných stresov.

Príprava na dovolenku závisí od viacerých faktorov:

  • Od toho, či je diabetické dieťa na inzulínových perách, teda či si aplikuje inzulín pravidelne pred každým jedlom, alebo či má inzulínovú pumpu (prístroj, ktorý mu dávkuje inzulín kontinuálne).
  • Od destinácie, kam sa s diabetickým dieťaťom chystáme. Inak sa pripravujeme k moru a inak na hory alebo na potulky na Slovensku.
  • Od spôsobu dopravy – inak sa pripravujeme na cestu autom, autobusom, vlakom či lietadlom.

Kam na dovolenku?
Akú dovolenkovú destináciu si máme teda vybrať na dovolenku s diabetickým dieťaťom? Každý rodič si vyberie to, na čo si trúfa. Najväčším problémom, ktorý ohrozuje diabetické dieťa na dovolenke, je hnačka alebo vracanie. Podľa toho, aby sme vylúčili alebo minimalizovali riziko vzniku tejto komplikácie, si vyberáme aj miesto, kde budeme dovolenku tráviť.
Najjednoduchšie je zostať dovolenkovať na Slovensku, teda v prostredí, ktoré poznáme, alebo v blízkej krajine, z ktorej sa vieme relatívne rýchlo v prípade potreby vrátiť domov.

Čo zbaliť so sebou
V príručnej batožine diabetického dieťaťa, teda v batožine, ktorú má dieťa stále pri sebe, nesmú chýbať:

  • Inzulínové perá na aplikáciu inzulínu (ak je dieťa nastavené na ich používanie),
  • glukomer a dostatočné množstvo prúžkov na meranie glykémie,
  • odberové pero a náhradné lancety,
  • suché tampóny alebo servítky,
  • glukózové cukríky alebo džús a nejaké keksíky pre prípad hypoglykémie,
  • vlhčené utierky.

Ďalej si do batožiny pripravíme:

  • náhradný glukomer, baterky do glukomeru, náhradné odberové pero a náhradné lancety,
  • suché tampóny a lieh, samostatne balené alkoholové vlhčené tampóny,
  • dostatočné množstvo náhradného inzulínu,
  • náhradné inzulínové perá a náhradné ihly do inzulínových pier,
  • ak má diabetické dieťa inzulínovú pumpu, náhradné sety a náhradné zásobníky na inzulín,
  • baterky do inzulínovej pumpy,
  • prúžky na moč,
  • glukagón – HypoKit (na okamžité použitie pri závažnej hypoglykémii),
  • denník diabetika, vrátane kontaktov na ošetrujúceho lekára,
  • termoobal na inzulín a inzulínové perá,
  • digitálnu váhu,
  • hypovýbavu: hroznový cukor alebo kocky cukru, malé škatuľkové džúsy, trvanlivé keksíky, sušienky, tyčinky,
  • vyhlásenie, že dieťa má diagnózu diabetes mellitus 1. typu a musí používať inzulínové perá alebo inzulínovú pumpu, glukomer a všetky s tým súvisiace pomôcky – vyhlásenie má byť potvrdené od lekára (vhodné pri cestovaní do zahraničia, vzor vyhlásenia v angličtine nájdetena stránke: www.diabetikinfo.sk),
  • sladidlo, ktoré dieťa používa (napr. stévia, zero cukor).

Na celú cestu si pripravíme a navážime jedlo, prichystáme aj niečo do zásoby. Rovnako je dobré pripraviť si na cestu dostatočnú zásobu čerstvej zeleniny, ktorú môžu deti jesť hocikedy. Môžeme si pripraviť aj rôzne nízkosacharidové dobroty, sušienky, koláčiky, oriešky, kokosové lupienky. Na pitie je najvhodnejšie mať k dispozícii dostatočné množstvo čistej vody, v prípade potreby sa dá použiť aj na umytie rúk. Všetko jedlo je vhodné mať pripravené v termotaške.

Cesta lietadlom
Ak na dovolenku cestujeme lietadlom, treba si do lietadla zabezpečiť potvrdenie od lekára v angličtine alebo nemčine o tom, že dieťa je diabetik na inzulíne a potrebuje si aplikovať inzulín, či už perami alebo pumpou. Ak cestujeme prostredníctvom cestovnej kancelárie, informujeme ich o tom, že dieťa je diabetik. Ak letíme priamo cez leteckú spoločnosť, rovnako je potrebné informovať ich o diabete, aby nám podali základné informácie. Pri vstupe do lietadla je vhodné oznámiť letuške, že dieťa má diabetes a v prípade potreby mu treba podať sladký nápoj (často ho ponúknu sami). Kartička „SOM DIABETIK“, ktorú by dieťa malo mať pri sebe, musí byť aj v angličtine alebo v nemčine.

Podobne ako pri cestovaní autom treba mať so sebou jedlo (aj náhradné) a hypovýbavu. Súčasťou batožiny, ktorú si berieme do lietadla, by mali byť všetky diabetické pomôcky, ktoré si berieme na dovolenku, najlepšie zbalené v jednej príručnej taške.

Inzulín v žiadnom prípade nenechávame v batožine, ktorá ide do batožinového priestoru. Batožinový priestor nie je vykurovaný tak, ako priestor pre cestujúcich a môže tam byť počas letu teplota aj pod nulou. Zamrznutý inzulín je po rozmrazení už nepoužiteľný! Na to treba pamätať.

Pozor dajte obzvlášť pri lete, kde je zmena časových pásiem (cesta do USA, Kanady…). Je dôležité poradiť sa o podávaní inzulínu s lekárom vášho dieťaťa.

Režim na dovolenke
Režim na dovolenke sa snažíme prispôsobiť, čo najviac tomu, ako keby bolo dieťa zdravé. My sme si už zvykli riadiť takto diabetes nášho dieťaťa aj v bežnom živote a máme ho omnoho jednoduchší. Sacharidové jednotky takmer vôbec nepočítame, ale jedlo vždy starostlivo vážime a vždy pred každým jedlom trváme na tom, že je nevyhnutné si glykémiu odmerať. Dcérka konzumuje množstvo jedla, na ktoré má chuť. Samozrejme, vždy s ohľadom na zdravú stravu.
Moja dcérka je na inzulínovej pumpe a v tomto prípade je to jednoduchšie ako na inzulínových perách. Keď sme naposledy boli na dovolenke pri mori, mali sme režim, ako keby diabetes ani nemala. Vždy však dodržiavame jednu zásadu, ktorú som už uviedla – pred každým jedlom je nevyhnutné odmerať si glykémiu. Režim na inzulínových perách je trošku prísnejší. Treba dodržiavať rozstup medzi jedlami. Ale, ak je dieťa na dovolenke a má dostatok pohybu, tak sa nemusí obmedzovať ani v jedle.

Najdôležitejšie na dovolenke je dbať na starostlivý výber stravy, a to najmä v exotickejších destináciách, aby sme sa s diabetickým dieťaťom vyhli prípadným zažívacím problémom a nepokazili si dovolenkový chvíle pobytom na infúziách v nemocnici.

Na záver želám všetkým deťom s diabetom a ich rodičom príjemne strávenú dovolenku, či už v zahraničí alebo na Slovensku.

Pripravila diamama Nela

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok