Sila slova | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Sila slova

Sila slova

Nedávno som čítala krásne slová jednej lekárky, o tom, že neustály pohľad na matku vytvára dobrú imunitu dieťaťa. Keď sa nad tým hlbšie zamyslím, tak sa mi žiada dodať – neustály pohľad na šťastnú matku, ten pomáha dobrej imunite dieťaťa. Naše bábätká, batoliatka i staršie deti veľmi citlivo vnímajú pocity nás – matiek. My sme ich stredom vesmíru, sme vyživujúcou pôdou, v ktorej klíčia, rastú a rozvíjajú sa, aby raz dospeli v bytosti, ktoré sa budú tiež môcť stať dobrou vyživujúcou pôdou pre nový život. Večný kolobeh života, každá z nás je jeho dôležitou súčasťou. Niekedy však stačí jedno slovíčko a všetko je odrazu inak. A my v sekunde strácame sebaistotu, sebavedomie a váhame, či naše rozhodnutia týkajúce sa nášho dieťaťa, sú správne. Strácame pôdu pod nohami a naše deti to cítia. Sú v živote situácie, keď je žena obzvlášť zraniteľná a keď je vnímavá viac ako inokedy na každé jedno slovíčko. Situácie, v ktorých jedna jediná veta sa jej dokáže hlboko dotknúť a ovplyvniť ju na celý život v jej postoji k sebe samej, k svojmu okoliu – buď v pozitívnom, ale, žiaľ, i v negatívnom zmysle slova. Medzi tieto hraničné situácie v živote ženy dozaista patrí pôrod – jedinečné hodiny, keď privádzame na svet nový život. Chvíle, ktoré sú pre každú z nás neopakovateľné, najmä pri prvom pôrode nepoznané, ktoré prežívame, ako objavitelia nových zemí – s tajomným očakávaním, čo nám prinesú, ako ich zvládneme, čo nás čaká na „neprebádanom území“.

Či sa pri pôrode dieťaťa zrodíme i my v silnejšiu bytosť, alebo nás pôrod oslabí, to majú neraz v rukách práve tí, ktorí nás pri pôrode sprevádzajú. Často si zrejme ani neuvedomujú, akú úžasnú silu majú slová vyslovené v týchto chvíľach. Čo do rodiacej ženy zasejú, čo v nej potom klíči a rastie a akú to prináša úrodu.

Už je to dávno, čo som sa stala po prvý raz matkou. Bolo to v čase, keď v našich pôrodniciach nebol bežný rooming-in, o položení bábätka na telo matky ani nehovoriac. To všetko chýbalo, no napriek tomu tam bolo čosi, čo mi veľmi pomohlo. Vľúdne slovo personálu. A pochvala. Hej, možno sa pousmejete, ale nielen malé deti potrebujú byť chválené. Slová chvály a povzbudenia dobre padnú každému. Pre ženu prežívajúcu chvíle spojené s emocionálnym i fyzickým vypätím, sú vľúdne slová doslova živou vodou, ktorá zaceľuje rany, regeneruje a posilňuje čerstvú mamičku. Tak sa ľahšie zdolávajú všetky tie nové situácie, ktoré materstvo prináša. Verím, že i vy ste sa pri vašom pôrode stretli s milým slovom. Nikdy nezabudnem na chvíľku, keď po narodení môjho staršieho syna zazvonil na sále telefón a pôrodná asistentka povedala môjmu mužovi: „Máte syna a veľmi statočnú manželku. Držala sa obdivuhodne.“ Ani neviem zrejme správne opísať, aký pocit to vo mne zanechalo. Myslím, že slová tejto ženy vo mne rozsvietili uvedomenie, že dokážem v živote prekonať všetko, keď sa k tomu postavím tak, ako k pôrodu mojich detí. S láskou a očakávaním dobrého naplnenia všetkých chvíľ, i tých ťažkých, ktoré ma čakajú, a s nádejou, že vždy stretnem človeka, ktorý pre mňa bude mať dobré slovo. A že sa ho pokúsim i ja poskytnúť ľuďom, ktorí ho potrebujú. Aj preto vám prinášame špeciál Dojčiatko & batoľa so špeciálnym prianím každej žene, aby na svojej ceste stretala ľudí, ktorí jej pomôžu kráčať životom sebavedomo a spokojne. Tak, aby naše deti pri pohľade na nás, matky, mohli cítiť v každej bunke svojho rozvíjajúceho sa telíčka radosť, pokoj a harmóniu, tie nevyhnutné prísady podieľajúce sa na dobrej imunite dieťaťa.

Renáta Krausová

vybrané zo Slov na úvod, Dojčiatko & batoľa
Foto Shutterstock.com

Všetky špeciálne vydania Dojčiatko & batoľa si môžete objednať aj spätne tu.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok