Možno pre nás niekde rastie normálnejšia planéta | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Možno pre nás niekde rastie normálnejšia planéta

Možno pre nás niekde rastie normálnejšia planéta

Taká „normálna“ štvrťhodinka na Facebooku

„Choďte už do r..i s vašimi handrami,“ vybehol na mňa zúfalý výkrik, ktorým autorka komentovala „rozkošné“ animované video o dôležitosti rúšok pre deti. Hneď prvý status, ktorý sa mi objavil pri listovaní Facebookom.

„Som zvedavá,“ komentuje autorka ďalšieho statusu článok s titulkom „Boris Kollár hrozí odchodom z koalície pre reformy súdov a nemocníc.“

„Duch svätý konečne povedal pravdu! Dobre teda počúvajte,“ upozornenie z nasledujúceho statusu venovanému televíznej relácii s názvom „Zvláda rezort zdravotníctva pandémiu?“

„Týmto chcem pozdraviť našu vládu. Som 53-nasobny darca krvi a dnes som si zaplatil za test, tak nabudúce si aj ja zapýtam za odber.“ A k statusu je pripojená fotografia dokladu o úhrade 5 eur za test na COVID-19.

„Najlepší čas na zapekanie je teraz. Mäsa, zeleniny, zemiakov, sladké, slané, všetko je dobré! A v krásnych, odolných, šikovných zapekacích misiach,“ sľubuje mi sponzorovaná reklama trošku nádeje, že na chvíľku zrelaxujem pri dobrom jedle.

„Strašné!“ znie v ďalšom statuse: „Veľká tragédia počas predstavenia: Herec († 37) zomrel priamo pred očami divákov!“

Ďalší človek zdieľa obsiahlejší text, ktorý nás vyzýva k ostražitosti: „Na najúrodnejšej slovenskej pôde, ktorú skúpil zahraničný kapitál sa pestujú monokultúry alebo bola zničená zahraničnými a domácimi developermi všetkého druhu. Bude slovenský vidiek, ktorého lesy už rúbu zahraniční zemepáni, kde ostávajú ešte podhorské lúky, zlikvidovaný samotným MŽP SR?“

„MOVIR – Projekt so zaujímavým obsahom, ktorý si zaslúži našu pozornosť. Hoax alebo reálna obava?“ pýta sa autorka nasledujúceho statusu.

„Táto podprsenka je tou najlepšou voľbou, ak kladiete dôraz na kvalitu, pohodlie a komfort pri nosení!,“ sľubuje reklamný status… a ja cítim konečne trošku úľavy…

Aj vám sa zdá, že to vyzerá ako vojna? Na sieťach. V našich hlavách. V našich srdciach. Na celej planéte. Vojna s pauzami na reklamu. Náš svet sa zbláznil. Skúsime to cez vesmír?

„Nenásilie je rovnovážny prvok celého vesmíru“, tvrdí sa v upanišádach – staroindických nábožensko-filozofických komentároch k védam.

Nevdojak sa mi v mysli vynára spomienka na starý hit Tublatanky Skúsime to cez vesmír. Pamätáte si tie slová?

„Vojna trvá sedem rokov, svet krváca z ťažkých rán,

do konca je len pár krokov, ten kto vládze uteká.

Skúsime to cez vesmír, skúsime to cez vesmír.

Možno budeme mať šťastie, vyhneme sa raketám,

možno pre nás niekde rastie normálnejšia planéta.

Skúsime to cez vesmír, skúsime to cez vesmír.“

Tak čo myslíte? Budeme to musieť skúsiť cez vesmír? Alebo len stačí vypnúť facebooky, vyjsť napríklad do záhrad a zazimovať ich? A tešiť sa, že onedlho bude opäť jar a všetko bude v rovnováhe? Že to zlé spáli mráz a my cez zimu stihneme doštudovať a pochopiť odkaz upanišád o nenásilí…?

Renáta Krausová

(autorov jednotlivých statusov som si dovolila ponechať v anonymite)

Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok