Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2021 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2021

Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2021

Magazín Dieťa č. 10 – 11/2021 vyšiel 1. októbra 2021 a prináša aj tieto témy:

Mama, dýchaj!
Zima sa nezadržateľne blíži a s ňou sa spája aj častý výskyt respiračných ochorení, či už u detí, ale aj u dospelých. K tomu tu už dlhodobo „bojujeme“ so strašiakom COVID-19. Ak ste si týmto vírusovým ochorením už prešli, mali by ste absolvovať respiračnú fyzioterapiu. No a ak s ním náhodou práve teraz zápasíte, máme tu pre vás niekoľko rád. Ak nepatríte ani do jednej z týchto skupín, je to skvelé, no i tak vám odporúčame prevenciu respiračných ochorení a podporu dýchacieho (respiračného) systému. Keďže vírus oslabuje hlavne respiračný systém, tak okrem dostatku vitamínov a minerálnych látok, otužovania a zdravej stravy sa treba zamerať aj na dýchacie cvičenia – dýchaciu gymnastiku.

Ako zvládnuť zápchu po cisárskom reze
Starostlivosť o novorodenca počas zotavovania sa z chirurgického zákroku nie je jednoduchá úloha. Aj keď sa väčšina nových mamičiek môže s bábätkom vrátiť domov už po niekoľkých dňoch po cisárskom reze, zotavenie sa je zvyčajne náročnejšie ako pri vaginálnom pôrode.

Čítajme si interaktívne 5)
Tiché knihy nemlčia a mnohému nás naučia
Keď dieťa „číta“ bez písmeniek, dejú sa s ním veľké veci. Dokonca aj vtedy, ak už má abecedu dávno v malíčku.

Dvadsať rokov dojčenia – skutočná krása materstva
„Mojich desať rokov dojčenia troch detí sa mi donedávna na naše slovenské podmienky zdalo ako veľmi pekné číslo. Samozrejme, dúfajúc, že časom bude čoraz viac mamičiek dlhodobo dojčiť. Číslo 20 rokov, ktoré mi povedala moja známa pri jednom našom rozhovore v lete pri zmienke o dojčení, mi takmer vyrazilo dych. Povedala som si, že toto musím zaznamenať a sprostredkovať aj iným mamičkám,“ píše Janka Michálková na úvod rozprávania o sile materstva.

Éterické oleje – pomocníci v liečbe respiračných ochorení
Opäť tu máme jesennú sezónu, keď mnohých z nás potrápia respiračné ochorenia. Každý máme na ne ten svoj osvedčený recept. Do širokej škály dobrých rád, ako napomôcť liečbe týchto ochorení, možno dozaista zaradiť aj odporúčania na použitie esenciálnych olejov. Vhodne zvolené môžu byť účinné v boji s infekciou, zmierniť zápal, uľaviť od kašľa alebo nachladnutia. Spomeňme teda zopár pomocníkov v liečbe respiračných ochorení zo sveta éterických olejov.

Spev – mocný nástroj materstva
Spievanie dieťatku prospieva rozvoju jeho mozgu
Nová štúdia prezentovaná na 25. výročnom stretnutí americkej Spoločnosti pre kognitívnu neurovedu zistila, že uspávanky nielenže upokojujú mamičku aj dieťa, ale môžu byť prospešné aj pre kognitívny vývoj dieťaťa. Práve uspávanky môžu zvýšiť pozornosť dieťatka a prejavy pozitívnych emócií voči mamičke.

Rodičovská škola
Detstvo nie sú preteky
Ako pomôcť deťom, aby sa (opäť) hrali
„Choď sa hrať!“ Takýto pokyn vydá dieťaťu nejeden z nás. Ale, vie sa vôbec vaše dieťa hrať? Vie sa zahrať samo, s kamarátmi, musíte sa hrať s ním alebo sa jednoducho nevie zahrať? Prečo je detská hra dôležitá a prečo ju musíme v dnešnej dobe opatrovať a podporovať?

Rodina a právo
Zosobášený verzus nezosobášený pár
Pozrieme sa na rozdiely medzi situáciou, keď je pár zosobášený a keď nie je. A to z hľadiska administratívy, spoločných detí, rôznych peňažných nárokov. Či už sa rozhodnete do manželstva vstúpiť, alebo nie, je určite dobré, byť si vedomý niektorých súvislostí, ktoré sa s tým spájajú.

Hovorme o vede 70)
Vakcíny protiCOVID-19  4) – Experimenty pokračujú
V stredu 8. septembra 2021 oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, že očkovanie proti COVID-19 sa bude týkať už aj detí od 5 rokov. Má byť dobrovoľné, na základe žiadosti rodiča a musí byť schválené lekárom.

Môže sa stať, že…
… nás deti nasmerujú na správnu cestu, ak im budeme načúvať
Nedávno som čítala príbehy ľudí, ktorým detská vnímavosť vyrazila dych. A musím povedať, že im aj otvorila oči a prinútila ich prehodnotiť svoj život.

Umenie vedomého vzťahu 5)
Ste dobrými rodičmi?
O prekonávaní sebaspochybňovania
Pochybnosti mladých rodičov o ich schopnosti byť dobrými rodičmi sú prirodzené, široko rozšírené, normálne a… deštruktívne. To, čo je normálne, nemusí byť nevyhnutne dobré. Pochybovať o sebe nie je dobré. Oslabuje to dôveru ľudí v samých seba, blokuje spontánnosť v sociálnej interakcii, blokuje zdravú intuíciu, robí to ľudí závislými od vonkajších rád, ktoré väčšinou aj tak nie sú relevantné a nepomáhajú v ich jedinečnej situácii. Zdravé rodičovstvo nemôže stáť na základe pochybností a vyvíjať sa na nich. Aby sa rodičovstvo vyvíjalo zdravo, treba prekonať pochybnosti o sebe. Ale predtým, ako sa pokúsime o zmenu, musíme tomu porozumieť.

Jedinečné deti v škole
Čítanie 1)
Ako rozumieť dyslexii?
Skoro pred štyridsiatimi rokmi: Spomínam si, akoby to bolo včera… Boli sme tretiaci na základnej škole. Môj spolužiak Eugen mal ťažkosti s čítaním. Už 15 minút čítal druhý verš nejakej budovateľskej básničky. Pamätám si, ako hovoril: „A na… po…li nááám vy…rá…stli…“ Učiteľka doplnila: „Klobásky…“ A on to zopakoval. V celej triede sa strhol obrovský smiech. Eugen očervenel. A už nič nepovedal. Vtedy sme ani len netušili o niečom takom, ako je porucha čítania.

Logopedické pexeso
Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom deti v každom čísle časopisu sprevádzajú naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou L.

Zo sveta homeopatie 14)
O syndróme ADHD
Impulzívne, nepokojné, emočne labilné, v kolektíve neprispôsobivé a vzdorovité deti s nízkou schopnosťou sebaovládania a sebadisciplíny, laickým okom často považované za nevychované či neposlušné. No nie vždy je problém vo výchove. Reč je o syndróme ADHD, v súčasnosti najčastejšie diagnostikovanej vývojovej poruche u detí. Existuje niekoľko spôsobov, ako zlepšiť ich celkový stav. Okrem klasických prístupov sú v hre tiež alternatívne spôsoby terapie, medzi ktoré sa s veľmi dobrými výsledkami radí aj homeopatia. V tomto článku sa na ňu pozrieme hneď z viacerých uhlov pohľadu.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 14)
Ženský cyklus 5)
Reflektívna fáza
Blížime sa k záverečnej časti menštruačného cyklu. Po tom, ako sa na dráhu vývoja pustilo niekoľko vajíčok, aby sa z nich určilo len jedno, ktoré dozreje a vydá sa na dobrodružnú cestu vajíčkovodom, pričom následne neoplodnené zaniklo, sa organizmus ženy pripravuje na fázu očisty. Nenazýva sa fázou reflektívnou len tak pre nič za nič. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo sa deje v tele ženy i na úrovni jej duše počas tejto fázy menštruačného cyklu.

Hovorme o výžive 4)
Život plný dobrôt aj s celiakiou
Celiakia alebo intolerancia pšeničnej bielkoviny je vo svojej podstate autoimunitným neduhom, ktorý, ak nerešpektujeme určenú diétu, zapríčiňuje vyhladenie životne dôležitých klkov sliznice tenkého čreva. A tie sú zodpovedné za vstrebávanie živín. Genetickú predispozíciu na toto ochorenie má až 20 percent populácie, z tohto množstva sa však celiakia prejaví zhruba u 1 až 2 percent. Ťažkosti detí s celiakiou, ktoré pramenia z nerešpektovania striktného stravovacieho režimu, môžu byť rôzne, od nechutenstva, vlečúcich sa bolestí bruška, cez ekzém, ťažkú podvýživu, hnačku, ktorá strieda zápchu, celkové neprospievanie, vracanie, veľmi časté virózy, kazivosť zúbkov a oneskorený vývoj.

Miroslava Briešková:
Vôňa nového života ma dokáže neuveriteľne dobíjať energiou
Fascinuje ju pulzovanie nového života. Neostýcha sa byť herečkou a naladiť sa na nôtu dieťaťa. Napríklad vtedy, keď si získava jeho dôveru pri zvečňovaní rodinného šťastia na fotografiách. O tom, aké je byť trojnásobnou mamou, učiteľkou a fotografkou v jednej osobe, sme sa rozprávali s Miroslavou Brieškovou.

Školička ľudských hodnôt 4)
Vytrvalosť a trpezlivosť
Schopnosť usilovať sa, vytrvať aj napriek ťažkostiam a snažiť sa dosiahnuť svoj cieľ – to všetko sú v živote veľmi dôležité vlastnosti. Ako rodičia sami potrebujeme pri výchove dostatok trpezlivosti a vytrvalosti, pretože deťom často nestačí povedať niečo len raz. Treba ich neustále viesť, nabádať a povzbudzovať. Napríklad aj k tomu, aby boli trpezlivé, vytrvalé a už od malička mali vznešené ciele. Prinášame vám zopár rád, ako na to.

Ekorodina
Chráňme s deťmi ovocné dedičstvo
Je tu jeseň a na stromoch dozreli jej plody, najmä jablká a hrušky. Pamätáte si ešte tie, ktoré ste zvykli jedávať u starkých na záhrade? Boli to „kožovky“, ktoré za drsnou šupkou ponúkali korenisté a špecifické chute? Možno ste im vravievali aj „kožúšky“. Alebo ste zvykli jedávať skôr „citrónky“, teda žlté či zelené jablká s kyslou, citrónovou príchuťou? Alebo patríte k tým, ktorým sa začnú zbierať slinky pri predstave hrušiek „masloviek“, ktorých dužina sa rozplývala na jazyku a šťava kvapkala až po brade? Viacerí čitatelia sú možno fanúšikmi „jonatánok“, „parménok“ či „renetiek“, ktoré boli na Slovensku v minulosti populárne. Kam sa podeli tieto poklady starých záhrad? Zachovali sa aj pre vaše deti alebo máte na záhradách dnes vysadené skôr stromčeky jabloní s menami ako Jonagold, Gala či Rubinola?

Ekorodina
Pomôžte nám!
„Deti dostali za úlohu napísať slohovú prácu na tému Aké múzeum by som chcel otvoriť. Bola som prirodzene zvedavá, o čom budú písať moje dvojčatá, syn a dcéra, a v duchu som si predstavovala, o čom to na základe ich záľub bude,“ píše MUDr. Jela Maliariková. „No naozaj som nečakala to, čo nakoniec napísala dcérka Slávka. Posúďte, prosím, sami, možno i vám pri tých slovách stisne srdce… Cítila som však aj dobrý pocit, no i veľký smútok zároveň. Bol to pocit uspokojenia z toho, akú zodpovednosť a súcit dcérka prejavila. Avšak i obrovský zármutok preto, lebo bolestne odkrýva ľudskú krutosť, ktorá sa dennodenne na tejto planéte odohráva. Musela som sa preto o jej výpoveď podeliť. Deti sú nevinné. Deti dokážu kričať: ‚Cisár je nahý!‛ vo chvíľach, keď sa my dospelí zdráhame prevravieť.“

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.

Foto 123rf.com

Dieťa č. 10 – 11/2021 vyšiel 1. októbra 2021 a bude vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

2 komentáre

Zanechať komentár

Only registered users can comment.