Chren – šťastie pre imunitu | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Chren – šťastie pre imunitu

Chren – šťastie pre imunitu

Chren si spájame najmä s novoročným hodovaním, pritom je výborným a ľahko dostupným prírodným antibiotikom. V minulosti ľudia verili, že prináša šťastie. Sušený koreň si vkladali do mešcov, čo im malo zabezpečiť viac peňazí.

Chren pochádza z južných oblastí Európy a patrí medzi základné ingrediencie pri chystaní jedla najmä v nemeckých domácnostiach. Poznali ho už starí Gréci, ktorí z neho pripravovali afrodiziaká, ale aj liek na potlačenie bolestí pri reume. Verili, že účinné látky podporujú funkcie mozgu a pomáhajú pri sústredení. Obklady z postrúhaného koreňa prikladali na unavené a preťažené svaly, čím podporili ich prekrvenie a vyplavenie škodlivých látok.

Chren začali ľudia cielene pestovať až počas stredoveku, keď bol súčasťou kláštorných záhrad. Mnísi ho používali ako prírodný prostriedok na čistenie krvi, rozpúšťanie močových kameňov a ich vyplavovanie z tela, liečili ním úporný kašeľ aj skorbut – ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C.

Chren je v podstate burina, keď si ho raz zasadíte do záhrady, bude rásť aj sám. Ideálnym časom na zber je jeseň, k dispozícii ho však máme po celý rok. Tí, ktorí si ho chcú vypestovať sami, môžu korene vykopať aj v prírode, nájdete ho tam, kde je pôda dostatočne vlhká. Na novom mieste sa bez problémov ujme, menej sa mu však darí na vysychavých pôdach, kde stráca šťavnatosť a drevnatie. Raz za tri roky ho presaďte na iné miesto v záhrade, kvalitnej úrode prospeje tiež to, keď nedovolíte, aby rastlina vykvitla.

Prírodné antibiotikum

Chren obsahuje silice, ktoré mu dodávajú výraznú a štipľavú chuť. Vďaka nim je uznávaný ako prírodné antibiotikum, no má aj silné protivírusové účinky, preto dokáže z tela rýchlejšie vyhnať prechladnutie a urýchli aj liečenie pri chrípke. Uvoľňuje dýchacie cesty, napomáha zmierniť opuch slizníc. Zároveň likviduje baktérie a plesne. Dezinfikuje tráviaci trakt, podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla, pozor však na veľké množstvá, ktoré môžu spôsobiť prekrvenie a podráždenie žalúdočnej sliznice. Podporuje činnosť pankreasu, žlčníka a pečene. Čerstvý chren je výborným zdrojom vitamínu C, takže podporuje imunitu a je vhodný pri potlačení únavy. Obsahuje tiež vitamín A, vitamíny skupiny B, minerálne látky ako draslík, horčík, vápnik, železo, sodík.

Chren je stabilným pilierom ľudového liečiteľstva. Používali ho pri liečení močových ciest, kde likviduje baktérie vyvolávajúce zápal a pôsobí močopudne. Chren podporuje aj uvoľňovanie hlienov v nose a v pľúcach, prekrvuje sliznice, takže je vhodný všade tam, kde potrebujeme, dostať hlieny von z tela. Čistí krv, znižuje krvný tlak. Pretože má podobné účinky ako ženšen, nazývajú ho tiež koreňom dlhovekosti.

Placku z pomletého koreňa prikladali naše babičky na boľavé kĺby reumatickým pacientom, podobne zmierňovali aj opuchy pri omrzlinách. Takéto liečenie však patrí do rúk skúseným, pretože keď sa čas pôsobenia obkladu preženie, pokožka sa môže zapáliť.

Kam s ním?

Nadýchnutím sa arómy čerstvo postrúhaného chrenu si môžete pomôcť pri nádche a uvoľniť zapchaný nos, opäť však platí, že keď to preženiete, uškodíte si. Aromatické látky nepríjemne podráždia čuchový nerv, môžu vyvolať dokonca až migrenóznu bolesť hlavy a na sliznici nosa môžu vzniknúť pľuzgieriky. S koreňmi chrenu treba zaobchádzať opatrne aj pri čistení.

Najvyšší podiel účinných látok obsahuje chren na jeseň, keď je aj najštipľavejší. Korene chrenu môžeme uskladniť v pivnici podobne ako mrkvu, častejšie ho však gazdiné postrúhajú a naložia do octu. Keď ho uložíte k inej koreňovej zelenine, bude cenným mikrobiálnym štítom, ktorý zabráni jej znehodnoteniu. Istý čas prežije bez ujmy aj v chladničke, treba ho vložiť do mikroténového vrecúška, dlhším skladovaním však stráca na hodnote.

V kuchyni ho využijeme ako prílohu k slaným jedlám, výborná a rýchlo hotová je napríklad chrenová omáčka. Ostrú chuť chrenu môžeme zjemniť, keď postrúhaný koreň zmiešame s jogurtom, po dochutení je výborný ako dressing do šalátu. Vhodnú kombináciu tvorí s jabĺčkami a mrkvou, takto navyše pomáha žalúdku stráviť ťažké jedlá. Aromatické mladé listy môžete pokrájať a pridať k hlávkovému šalátu, prípadne ich vhodiť do polievky.

DOBRÉ RADY OD BABIČKY

  • Ste unavení, bolia vás svaly, pokašliavate a máte pocit, že sa na vás lepí chrípka? Pripravte si domáci liek z postrúhaného chrenu, ktorý zmiešate v pomere 1:1 s medom. Podávajte tri razy denne po jedle.
  • Niekoľko kúskov koreňa chrenu očistite, vložte do pohára a zalejte octom. Po dvoch týždňoch môžete výluh použiť ako prvú pomoc pri bolestiach hlavy či kĺbov.
  • Problémy s chrbticou? Preťažené svaly? Postrúhaný koreň chrenu zmiešajte s troškou oleja, zahustite ovsenými vločkami a placku na niekoľko minút priložte na boľavé miesto. Aby ste zvýšili účinnosť obkladu, podporte ho teplom z termoforu.
  • Keď chcete uvoľniť hlieny z priedušiek, povarte vo vode postrúhaný chren a inhalujte. Aby sa ostré výpary nedostali do očí, na kastrólik položte väčší lievik, cez ktorý vdychujte paru.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto thinkstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok