Čo prichystať do školy? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Čo prichystať do školy?

Čo prichystať do školy?

Druhá polovica letných prázdnin a začiatok školského roka sa v rodinách so školopovinnými detvákmi nesie už v duchu príprav do školy. Obliehame papiernictvá a s dlhým zoznamom v ruke postupne odškrtávame jednotlivé položky. Uf, konečne máme všetko! Pripomeňme si, čo to je to všetko, čo budú najmä naši prváci potrebovať do školy. Pri starších školákoch už mnoho vecí máme a dokúpi sa už len zvyšok. Pre prváčikov je to všetko nové – pre nich i pre nás rodičov.

Možno i vám už pri zápise odovzdali zoznam školských pomôcok, ktoré treba prváčikovi zaobstarať. A možno vám škola vášho dieťaťa vyšla v ústrety, odbremení vás od týchto povinností a za poplatok pripraví vhodné zošity a ďalšie pomôcky pre malých školáčikov. A vy už dokúpite len ostatné. Ako približne vyzerá školská výbava prváka a na čo nezabudnúť, vám pripájame v prehľadnom zozname:

  • Školský batoh – zvyčajne býva tým prvým, čo nastávajúcemu školáčikovi kúpime. Ak ste ho ešte nevybrali, určite siahnite po anatomicky tvarovanom batohu. Mal by mať spevnenú chrbtovú časť. Výber je skutočne bohatý, no odporúčame vám uprednostniť batoh vyrobený z odľahčených materiálov. Dozaista oceníte aj reflexné prvky, ktorými sú kvalitné školské batohy vybavené.
  • Peračník – na výber sú prázdne i naplnené peračníky. Iste, pohodlnejšie je kúpiť ten naplnený, no ak chcete sami rozhodnúť o jeho obsahu, potom siahnite po prázdnom peračníku. Pri jeho napĺňaní sa zamerajte na kvalitu pomôcok na písane a kreslenie. Ceruzky a aj perá by mali mať ergonomický tvar, niektoré sú špeciálne vyrobené pre pravákov a ľavákov. Výrazne tak svojmu školáčikovi uľahčíte písanie, pretože takéto písacie pomôcky ho prirodzene navádzajú na správny úchop. Obsah peračníka: 3 mäkké ceruzky č. 2 (najlepšie s výrezmi), 1 atramentové pero, 12 silne pigmentovaných farbičiek s výrezmi, guma, strúhadlo, lepidlo v tyčinke, nožnice so zaoblenými hrotmi a pravítko.
  • Zošity a obaly na zošity a knihy – 5 linajkových zošitov č. 511, 2 linajkové zošity č. 513, 1 štvorčekový zošit č. 5110, 1 malý slovníček – zošit č. 624, 1 malý čistý zošit, 1 malé dosky na zošity a 1 veľké dosky (vyberajte tie, ktoré sú vyrobené z odľahčených materiálov), obaly na zošity a učebnice.
  • Vrecúško na telesnú výchovu – biele tričko, krátke športové nohavice, tepláková súprava, ponožky, tenisky s bielou nešmykľavou podrážkou.
  • Potreby na výtvarnú výchovu – s ich nákupom počkajte na pokyny triednej učiteľky. Zvyčajne treba kúpiť vodové farbičky, umelohmotný pohár na vodu, 1 tenší a 1 hrubší guľatý štetec, plochý štetec, voskovky, disperzné lepidlo, nožnice so zaoblenými hrotmi (dieťa ich zvyčajne nosí v peračníku), plastelínu, tuš, farebné papiere, 30 kusov výkresov A4, 20 kusov výkresov A3, menší gumený obrus a staršie tričko či zásteru. Tieto potreby často zostávajú v triede. Deti si ich odkladajú do pevnejšieho vrecúška či škatule.
  • Hygienické potreby – jednorazové papierové obrúsky (namiesto textilného uteráčika), tekuté mydlo, toaletný papier, hygienické vreckovky, v súčasnosti však aj dezinfekčný gél a rúško (podľa odporúčaní a pokynov ministerstva školstva pri otváraní škôl na sklonku minulého školského roka bolo potrebné dieťaťu dať aj jedno náhradné rúško).
  • Prezuvky – uprednostnite anatomicky tvarované a priedušné prezuvky so svetlou podrážkou a uzatvorenou pätou.
  • Rôzne – vrecko či škatuľka na desiatu, fľaša na vodu, prefotená kartička poistenca, malá peňaženka na lístky na obed a drobné mince na výlety.

Dôležité upozornenie – Ak vaše dieťa musí pravidelne užívať lieky, nezabudnite mu ich pribaliť aj do školy. O liečbe informujte triednu učiteľku, aby ste si dohodli ich podávanie. Spolupráca v tomto smere je nevyhnutná a jej zanedbanie je život ohrozujúce napríklad v prípade diabetických detí.

No a napokon už len malá pripomienka, nezabudnite dieťaťu označiť školské potreby i prezuvky a oblečenie na telesnú výchovu menom.

Všetkým prváčikom prajeme úspešný štart na ceste za poznaním.

(red)

Foto 123rf

Viac článkov o predškoláčikoch a školákoch: https://www.dieta.sk/kategoria/clanky/o-detoch/predskolacik-a-skolak/

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok