Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2023 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2023

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2023

Dieťa č. 8 – 9/2023 prináša aj tieto témy:

Poradňa detskej fyzioterapie
Zdravé nožičky alebo Ako vybrať správnu obuv pre dieťa?

Hovorí sa, že nájdenie správnej obuvi pre dieťa je pre rodiča hotová maturita… Na trhu je dnes veľa roztomilých topánok a každý výrobca tvrdí, že práve jeho sú tie najvhodnejšie, ktoré by ste mali dieťaťu kúpiť. Od mäkkých minimalistických barefootových kožených topánočiek cez „klasiky“ zdobené príšerkami až po ortopedické sandáliky. Nemáte však istotu, ktoré sú skutočne dobré pre nožičky vášho dieťaťa?

Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
Zásady bezpečnosti pri spoločnom spánku

Spoločné spanie s dieťaťom dokáže v rámci rodiny a okolia rozprúdiť vášnivú diskusiu. Z evolučného či antropologického pohľadu nejde o nič výnimočné a kontroverzné. Naopak, s ohľadom na dojčenie, je spoločné spanie s dieťaťom pre človeka úplne prirodzené. Je výhodné pre dojčiace mamičky, ktoré sa vďaka tomu vyspia viac a často si ani nepamätajú, koľkokrát sa prebudili. Dodnes sa odhaduje, že spoločné spanie s dieťaťom nájdeme u 70 % populácie. Dieťa je zároveň uspôsobené, aby spalo v blízkosti matky, pretože sa rodí s nezrelým nervovým systémom a mozog bábätka tvorí zatiaľ iba 25 % objemu toho dospelého. Táto nezrelosť vyžaduje potrebu regulácie zrelým mozgom a tá je možná práve v blízkosti matky.

Rodina a právo
Čo riešia mamy, ktorým končí „rodičovská“?

Možno to čaká i vás. Pomaly, ale iste sa blíži koniec „materskej“. Dieťatko čoskoro oslávi tri roky a vy viete, že vás čakajú dôležité rozhodnutia. Ako ďalej? Ako to bude vyzerať, keď sa budete mať znova začleniť do pracovného kolektívu a znova spoznávať pracovné prostredie? Končí rodičovský príspevok, a teda i táto peňažná pomoc štátu pre rodičov, ktorá predstavuje pár stovák eur mesačne. V tomto príspevku si predstavíme niekoľko situácií, ktorým čelí mama s končiacou „materskou“. A možnosti, ktoré takáto mama má.

Našou úlohou je pripraviť bábätkám prostredie, nie zabávať ich

Základ nezávislej hry je položený v prvom roku života dieťaťa. Montessoriovské motto „Pomôž mi, aby som to urobil sám.“ sa týka všetkého, čo dieťa robí, vrátane zábavy. „Pomôž mi, aby som sa zabavil sám.“ Rodič staršieho dieťaťa vo veku od 2 do 6 rokov by sa mohol opýtať: „Ako môžem dosiahnuť, aby sa moje dieťa dokázalo hrať samo?“ Aj keď nikdy nie je neskoro naučiť svoje dieťa samostatnosti, najistejšou cestou je začať od narodenia.

S Detským kardiocentrom
Pre zdravé srdiečko
Prenatálne echokardiografické vyšetrenie

Prenatálne echokardiografické vyšetrenie patrí do širšieho portfólia vysokošpecializovaných vyšetrení, ktoré realizujeme v Detskom kardiocentre NÚSCH (DKC). Ide o ultrazvukové vyšetrenie srdca ešte nenarodeného plodu. Za posledných 15 rokov realizujeme v DKC priemerne okolo 450 až 550 prenatálnych vyšetrení za rok. Týmto spôsobom vyšetrujeme srdcovo-cievny systém plodu, pričom komplexne hodnotíme anatómiu jednotlivých štruktúr srdca a veľkých ciev plodu vzhľadom na ich vplyv na celkovú hemodynamiku obehu. Hodnotíme tiež funkciu srdca a prípadné poruchy rytmu.

Keď dojčenie bolí

Aj poradenstvo pri dojčení je vlastne súčasť zdravotnej pomoci, kde, bohužiaľ, vieme primárne riešiť následky, ale príčiny nás príliš nezaujímajú. Na kurze poradenstva pri dojčení ma školili, ako riešiť bolesť pri dojčení. Musela som sa naučiť rozlišovať druh bolesti a podľa toho prípad riešiť. Niekedy stačilo suché teplo, ale väčšinou na všetko bola univerzálna mastička, ktorá (ako je zjavné z opisu) bola na všetko. Mala v sebe aj kortikoidy, aj protikvasinkovú zložku, aj niečo od bolesti. Úžasná. Menej úžasné však bolo, že neriešila príčiny, iba následky. Bohužiaľ, často aj dlhé mesiace.

Nezostúpené semenníky
Čo by mali vedieť rodičia?

Pred narodením sa semenníky chlapca vyvíjajú v jeho bruchu. Keď sa pôrod blíži, tieto orgány prechádzajú cez kanál v oblasti rozkroku. Ak všetko ide tak, ako má, semenníky zostúpia do mieška – kožného vaku nachádzajúceho sa pod penisom. U niektorých chlapcov, najmä predčasne narodených, jeden alebo obidva semenníky pred narodením nezostúpia do mieška. Tento stav sa označuje ako kryptorchizmus a je všeobecne známy ako nezostúpené semenníky. Semenníky týchto bábätiek zvyčajne zostúpia do veku šesť mesiacov. Ak sa tak nestane, je potrebná liečba alebo operácia.

Bylinková lekárnička
6 byliniek na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy
Regulácia cyklu, prevencia PMS a koniec silnej a bolestivej menštruácie

Máte problém so silnou menštruáciou alebo nepravidelným cyklom? Obťažuje vás predmenštruačný syndróm (PMS) alebo hormonálne akné? Zažívate každý mesiac strašnú bolesť? Vyskúšajte rastlinné lieky. Existuje šesť úžasných byliniek na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy a riešenie PMS, hormonálneho akné, nepravidelného cyklu a bolestivej a silnej menštruácie.

Reflux u bábätiek
Možno ho ovplyvniť diétou?

Vedeli ste, že alergia na bielkovinu kravského mlieka sa môže objaviť u výlučne dojčených detí? Nie, nebojte sa, nemusíte pre to ukončiť dojčenie.

Poznáte prvé príznaky tehotenstva?

Mohli by ste byť tehotná? Dôkaz vám poskytne tehotenský test, ale skôr, ako sa vám oneskorí menštruácia, už môžete mať podozrenie alebo nádej, že ste tehotná. Spoznajte prvé príznaky a symptómy tehotenstva a dôvod, prečo sa objavujú.

Mám diastázu?
Ak sa bruško po pôrode nestratí

V minulom čísle Dieťaťa ste sa dozvedeli podrobné a odborné informácie o diastáze brušného lisu. Dnes si povieme viac o tom, ako si možno diastázu diagnostikovať doma. No nielen to. Pridáme aj informácie o prevencii diastázy, terapii a zostavu šiestich cvikov, ktoré môžete cvičiť aj v pohodlí domova a bez akýchkoľvek pomôcok.

Ako nevychovať závislé dieťa 5)
Časté používanie digitálnych zariadení na upokojenie malých detí môže mať opačný účinok

Podľa výskumu na Michiganskej univerzite, ktorý bol uverejnený v časopise JAMA Pediatrics, súviselo časté používanie zariadení, ako sú smartfóny a tablety, na upokojenie rozrušených detí vo veku 3 až 5 rokov so zvýšenou emocionálnou dysreguláciou, najmä u chlapcov.

Striedavka. A čo ďalej? 1)

Nie je to tak dávno, keď dieťa bolo takmer automaticky pri rozvodovom konaní rodičov zverené matke. Dnes už to tak celkom nie je. Jeden z rodičov, niekedy aj obaja na súde požadujú striedavú starostlivosť. Je striedavá starostlivosť o dieťa dobrým riešením? Kedy a za akých okolností je to pre dieťa a pre rodičov dobré a kedy nastáva problém?

Môže sa stať, že…
… náš postoj bude tým faktorom, ktorý určí náš osud

Za posledné roky je veľmi náročné zvládať vlastný stres, bojovať proti negatívnym myšlienkam a žiť v pokoji a harmónii. Ešte ťažšie je vytvoriť pre deti atmosféru domova, kde by panovala pohoda, istota a bezpečie. Ako by to tak aj mohlo byť, keď je svet „zárukou“ presne opačného? Negatívne okolnosti možno raz skončia, ale negatívne videnie sveta si so sebou často nesieme po celý život – a deti spolu s nami. Nasledujúci príbeh je preto nielen pre deti, ale hlavne pre vás, milí rodičia.

Logopedické domino – hláska S

Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a R. Začíname s dominom na hlásku S.

Zo sveta homeopatie 25)
Sila levieho mlieka v homeopatii

Najčastejšou témou v prípadoch ľudí, ktorí potrebujú homeopatikum zo skupiny cicavcov, je narušený vzťah s jedným alebo oboma rodičmi alebo s rodinou ako celkom. Môžu mať pocit, že rodičia boli chladní a neprejavovali im žiadnu fyzickú náklonnosť, že nie sú súčasťou rodiny. Reakciou na to mohla byť silná túžba opustiť rodinu alebo pocit, že rodina by fungovala lepšie bez nich. Cítia sa preto opustení, izolovaní. Tento pocit v rámci skupiny cicavcov dosahuje svoj vrchol v obraze homeopatického lieku Lac leoninum (lev).

Školička ľudských hodnôt
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 15)
Asertivita

Túto časť našej školičky začneme otázkou: Čo myslíte, kedy sú deti pripravené na to, aby pochopili, čo je to asertivita a dokázali sa asertívne správať? Asertívne pravidlá vyznievajú viac-menej ako pravidlá pre dospelých a celá veda o asertivite sa tvári ako „dospelácka“. Alebo nie? Možno by nebolo na zahodenie, keby sa naše deťúrence, minimálne aspoň tí starší školáci, dokázali správať asertívne, dokázali sa správne a zdravo presadiť, nenechali so sebou „zametať“ alebo, naopak, neriešili všetko krikom, zvadou, nebodaj bitkou… A čo tie menšie deti? Kedy možno s „výučbou“ asertivity úspešne začať? Od akého veku dokážu byť deti asertívne?

Zavádzame prvé príkrmy 3)

Stručný prehľad prvých nemliečnych príkrmov dojčiat.

Odmieta zeleninu?
Tipy a triky pre rodičov malých odmietačov zeleniny

Možno to poznáte. Pre svoje dieťa chcete to najlepšie, snažíte sa, znesiete mu takmer modré z neba, ale ono si opakuje stále rovnakú pesničku: ryža, cestoviny, desiata, polievka. Nič viac a nič menej, neustále dookola. Nedajbože, aby sme vôbec spomenuli niečo také nepatričné, ako sú paradajka, uhorka či kúsok reďkovky. Ešte dnes mi pri tej predstave myká kútikmi úst. Pohľad môjho malého syna, keď mu na obed servírujem umne naaranžované cherry paradajky, ktoré vyzerajú ako lienky. Musím povedať, že tieto lienky zostali mnoho dní nedotknuté a zavrhnuté, až raz…

Kým zazvoní školský zvonec

Máme nechať svoje ratolesti, ktoré nastupujú v septembri do 1. triedy základnej školy, bezstarostne šantiť počas celých prázdnin, alebo už treba trošku myslieť na školu a pripravovať deti na ňu?

Waldorfáčik u nás doma 1)
Stolček ročných období

Vitajte pri prvom waldorfskom okienku. Blíži sa čas, keď sa leto pomaly pripravuje na stretnutie s jeseňou. Zasadené plody dozreli alebo ešte dozrievajú, treba ich obrať a neskôr aj spracovať. Avšak popri tom je ešte stále množstvo času na letné radovánky, na kúpanie sa v jazere, v mori, na behanie po lúke, na pozorovanie svetlušiek v teplých letných večeroch aj na zmoknutie v letnom daždi.
V každej waldorfskej škôlke je miesto, ktoré zobrazuje aktuálne obdobie – práve prebiehajúce v kolobehu roka. Je ním vyvýšené miesto, pokojne aj doska pripevnená na stene alebo v rohu miestnosti. Toto miesto by malo byť dobre viditeľné v miestnosti, kde deti trávia čas. Nazýva sa výstižne – stolček ročných období.

 Vnímavejší a citlivejší vďaka prírode

Letné prázdniny sú ideálne na spoločné rodinné výlety a dobrodružné objavovanie sveta. Počas leta by sme mali čo najviac času tráviť spolu vonku a v prírode, ktorá nám pomáha načerpať energiu a naštartovať sa, ale zároveň sa takto posilňuje aj naša citlivosť a vnímavosť nielen k svojmu okoliu, ale aj k samým sebe. Potvrdzujú to aj viaceré vedecké výskumy.

Dieťa č. 8 – 9/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok