Otec a syn – ako sa stať ideálnym otcom pre svojho syna | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Otec a syn – ako sa stať ideálnym otcom pre svojho syna

Otec a syn – ako sa stať ideálnym otcom pre svojho syna

Nedávno sa ma mladý otec pýtal na môj názor na to, aká je rola otca voči synovi v dnešnej dobe. Toto je moja odpoveď.

Pre dieťa sú rodičia prirodzeným a jediným „uvítacím výborom“, keď prichádzajú na tento svet, do života, do príslušnosti k ľudskej rase. Rodičia sú prvými vodcami, vzormi, mentormi a inštruktormi toho, čo to znamená byť človekom, sociálnou bytosťou, budúcim dospelým. Tieto prvotné dojmy vstupujú najhlbšie do formujúcej sa ľudskej duše a utvárajú nevedomky najhlbšie počiatočné postoje k sebe, životu, ľuďom, k mužom a ženám. Formujú aj budúci sebaobraz toho, čo to je byť mužom pre chlapcov, čo to je byť ženou pre dievčatá. Tieto hlboké, nevedomky vytvorené dojmy sa v neskoršom živote veľmi ťažko menia. Možno ich zmeniť, ale iba s vedomým úsilím a hlbokým vedomím si seba samého.

Prajete si, aby sa z vášho syna stal taký človek, ako ste vy? Ste hrdý na muža, ktorým ste? Prajete si, aby sa váš chlapec stal mužom kvôli tomu, kto ste ako muž, alebo napriek tomu, aký ste ako muž? Vyberte si!

Úlohou otca je stať sa tým mužským vzorom, ktorý sa stane počiatočným modelom pre chlapca, pre jeho vlastné budúce ja. Otec je chlapcovým mužským vzorom, či už vedome alebo nie. Je teda lepšie túto úlohu plniť vedome.

Ó, človeče, v čase, keď si sa stal otcom, pravdepodobne si zabudol na sny svojej mladosti o svojich najvyšších ideáloch, o svojich nádejach v živote a o sebe. Ale ak chceš byť dobrým a efektívnym otcom, mal by si pamätať na tieto ideály, vyberať ich z prachu života a žiť ich znova, pretože to od teba tvoj chlapec očakáva!

AKÝM MUŽOM SI PRAJETE, ABY BOL VÁŠ SYN?

Počúva vašu víziu o tom? Máte takú víziu? Ak nie, k čomu ho to prizývate, aby sa stal, a prečo ho vôbec prizývate? Váš chlapec k vám vzhliada! Ste pre neho obrazom mužnosti. Nemá ďalší vzor na to, aby bol mužom, pretože nemá a nikdy nebude mať iného otca.

Váš syn môže byť veľmi odlišný druh človeka a môže si zvoliť úplne iný druh života, cestu, povolanie, rodinu. Ale odhliadnuc od týchto rozdielov, tam hlboko vo vnútri, tam sa nachádza a žije základný ideál a obraz toho, čo to znamená byť mužom. Ten si preberá od vás.

Každý chlapec je mladý rytier. Čelí životu s prirodzenou odvahou, ktorá mu umožňuje narodiť sa do tohto drsného sveta. Každý chlapec dúfa, že bude silný, ušľachtilý, úspešný, odvážny, tvorivý, dôležitý a zmysluplný člen ľudskej spoločnosti.

Ste takým aj vy? Pretože, ak stále dúfate a usilujete sa o tieto ideály, môžete byť pre syna najdôležitejším pedagógom a podporovateľom. Významne prispejete k jeho rozvoju v tomto živote. Ak ste z nejakých dôvodov na tieto ideály zanevreli, bude musieť najskôr prekonať ťažké bremeno, ktoré mu v prvých rokoch vtláčate do duše. Bude sa musieť od vás oslobodiť, zbaviť sa predstavy takej mužnosti, ktorú ste v jeho duši zanechali, aby sa mohol usilovať prakticky o realizáciu vlastného skutočného potenciálu v tomto živote.

CHLAPCI K NÁM OTCOM VZHLIADAJÚ

Sme pre nich prvými hrdinami. A oni sa musia inšpirovať mužskými hrdinami. Čo to znamená byť mužským hrdinom? Znamená to byť verný tomu, kým som ako muž. Z tohto pohľadu nezáleží na tom, kde sa nachádzate na spoločenskom rebríčku v živote a v práci. Nezáleží na tom, aké povolanie máte, akú prácu vykonávate, koľko peňazí zarobíte. Z tohto pohľadu nezáleží na tom, či ste staviteľ alebo predseda vlády. Najhlbšie dojmy z toho, čo to je byť mužom, sa vytvárajú v hĺbke chlapcovej duše dávno predtým, ako pochopí rozdiel medzi staviteľom alebo predsedom vlády. Jediné, čo vidí, je držanie tela, postava, dôstojnosť alebo opak dôstojnosti – „prvého muža“ – svojho otca. Nezáleží mu na tom, aký ste v porovnaní s inými mužmi, alebo čo si o vás myslia iní ľudia. Pre neho je dôležité, čo si o sebe myslíte vy.

Bude vnímať vašu vlastnú sebaúctu, váš vlastný obraz seba samého ako človeka a ľudskej bytosti. Nebude úplne vidieť a rozumieť detailom vašej práce a jej postaveniu v sociálnej štruktúre okolo vás, ale bude vás vidieť vo vašom vzťahu k vlastnej práci. Vo vašom postoji k aktu služby, ktorý existuje v akejkoľvek práci, vašej dôstojnosti a láskavosti. Nebude rozumieť podrobnostiam vášho vzťahu k matke a k ostatným ženám v jeho okolí, bude však dodržiavať a rozumieť zásadnej podstate, gestu a duchu vášho postoja k ženám, počnúc matkou. Takže, ak si prajete, aby sa z vášho chlapca stal v budúcnosti dobrý partner a manžel, ukážte mu teraz, ako môže byť takýmto mužom, prostredníctvom svojho vlastného prístupu – prostredníctvom rešpektu, lásky a starostlivosti o svoju ženu, o ženy všeobecne.

Stručne povedané, aby ste boli dobrým otcom, mali by ste sa usilovať teraz o to, aby ste boli mužom, ktorým dúfate, že v budúcnosti bude on. Táto budúcnosť je teraz!

STAŇTE SA TOU NAJLEPŠOU VERZIOU SAMÉHO SEBA

V každom z nás, hlboko v duši, hlbšie ako je genetická výbava, výchova a vzdelanie, žijú najvyššie ideály ľudstva. Tieto ideály sú vnútornými orgánmi nášho individuálneho ducha, rovnako ako naše srdce, pečeň a obličky sú vnútornými orgánmi nášho tela. Niekedy sú skryté pod nesprávnymi, skreslenými a obmedzenými príkladmi muža a ženy, ktorými sa naši rodičia dokázali stať. Ale nie sme obmedzení iba týmito vzormi, inak by sa ľudstvo nekonečne opakovalo. Ľudstvo sa vyvíja, pretože muži a ženy prekonávajú a transformujú príklady, ktoré im dali rodičia v detstve.

Takže môžete, ak chcete, byť dobrým rodičom! Buďte selektívny v tom, čo ste sa naučili od vlastného otca: berte si od neho len to najlepšie a rozvíjajte to ďalej! Konfrontujte, transformujte a pustite to najhoršie z neho, a nepreneste to na svojho syna. Týmto spôsobom sa stanete významným pozitívnym a konštruktívnym prvkom v generačnom reťazci vývoja ľudstva. Stručne povedané: byť dobrým otcom znamená  stať sa tou najlepšou verziou samého seba, akou môžete byť.

Nech je vaše otcovské pôsobenie pre vášho syna prospešné, aby ste oveľa neskôr vo vašom aj v jeho živote mohli byť hrdý na toho otca, ktorým ste pre neho boli.

Yehuda Tagar, otec

Seriál Umenie vedomého vzťahu
Magazín Dieťa

Foto 123rf.com

Yehuda Tagar je Izraelčan žijúci v Austrálii, Juhoafrickej republike, Veľkej Británii a v súčasnosti na Slovensku. Je tréner, counsellor, psychoterapeut a kouč. Je zakladateľ psychofonetiky a metodickej empatie, riaditeľom Psychophonetics Institute International a dekanom štúdií v Škole empatie. Školí odborníkov v oblasti psychofonetiky na Slovensku a vo Švajčiarsku.

tagar.yehuda@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCsT1n0NTAPMy_gDCsRRhHng <> https://www.facebook.com/yehuda.tagar

www.pace.com <> www.psychophonetics.com.au

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok