Rodičia priznali, že takmer polovica slovenských batoliat pravidelne jedáva pred obrazovkou | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Rodičia priznali, že takmer polovica slovenských batoliat pravidelne jedáva pred obrazovkou

Rodičia priznali, že takmer polovica slovenských batoliat pravidelne jedáva pred obrazovkou

Najnovšie výsledky z online dotazníka NutriCheq odhalili najčastejšie nedostatky vo výžive slovenských batoliat (1 – 3 roky), ktorými sú najmä nepostačujúci príjem potravín bohatých na železo a vitamín D, priskorý prechod na konzumné kravské mlieko, ako aj nízka konzumácia ovocia a zeleniny. Na druhej strane sa u tretiny detí pozoruje nadmerný príjem sladkostí a sladených pokrmov s vysokou energetickou hodnotou a obsahom tukov a cukrov. Prieskum ukázal, že až 40 % detí pravidelne jedáva pred obrazovkou mobilu alebo televízie, čo môže narušiť vnímanie vnútorného pocitu sýtosti, chuti, vône a konzistencie jedla a negatívne tak ovplyvniť správne stravovacie návyky v budúcnosti.

„Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 000 detí, čo znamená, že v batolivom veku je približne 110 000 detí. Za rok 2022 sa nám tak podarilo do sledovania zapojiť mimoriadne veľkú vzorku detí, vďaka čomu máme oveľa lepšiu predstavu o ich stravovaní. Výživa počas prvých 1000 dní života človeka formuje základy jeho optimálneho vývoja, metabolizmu a môže pozitívne naprogramovať stravovacie návyky či chuťové preferencie a zároveň znižuje riziko civilizačných ochorení, akými sú napr. obezita, diabetes 2. typu, alergia, astma, kardiovaskulárne ochorenia a pod. Je preto veľmi dôležité venovať jej dostatočnú pozornosť,“ hovorí doc. MUDr. Milan Kuchta, CSc., mim. prof., predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

Online dotazník NutriCheq (https://www.1000dni.sk/nutricheq/), ktorého vypĺňaním sa zozbierali anonymné dáta o stravovaní 1166 batoliat v období apríl – október 2022, priniesol unikátne výsledky celonárodného prieskumu. Medzi najzávažnejšie nedostatky patria nadmerný príjem cukru a soli, nedostatok ovocia a najmä zeleniny v jedálnom lístku, veku neprimeraná – nadmerná konzumácia neupraveného kravského mlieka a nedostatočná konzumácia mliečnych produktov. Aj preto vysoký počet detí trpí nedostatkom železa, vápnika, vitamínu D či kyseliny listovej, ale aj prebytkom soli či cukru. Výsledky štúdie tiež poukázali na nedostatky v stravovacom režime či stolovaní, medzi ktoré zaraďujeme podporovanie vyberavosti v jedle, nevhodný pitný režim (sladené nápoje, pitie z dojčenskej fľaše a pod.) a v neposlednom rade aj alarmujúci počet detí stravujúcich sa pred televíznou či inou digitálnou obrazovkou.

Pediatrická obec je s výsledkami prieskumu oboznámená, avšak…

… zodpovednosť je na pleciach rodičov

„V rukách všeobecných lekárov a lekárok pre deti a dorast je nielen riešenie akútnych stavov, ale aj pravidelná prevencia a podpora rodičov v správnej starostlivosti a správnom stravovaní detí, čo je základným predpokladom zdravého rastu a vývoja našich pacientov a pacientok. Okrem bezprostredných hrozieb je potrebné zaoberať sa súčasne i naliehavými otázkami súvisiacimi s nevyváženou stravou a zlou životosprávou, ktoré majú korene v ranom detstve. Ako odhalili výsledky dotazníka NutriCheq za rok 2022, v stravovaní batoliat sú stále prítomné nedostatky, na ktoré je potrebné rodičov upozorňovať,“ komentovala výsledky prieskumu hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast MUDr. Elena Prokopová.

Výsledky NutriCheq-u za rok 2022 taktiež poukázali na problém priskorého zavádzania neupraveného kravského mlieka u batoliat, či dokonca dojčiat. Bežné kravské mlieko pritom obsahuje vysoké množstvo bielkovín a niektorých minerálnych látok (napr. sodíka), ktoré nepríjemne zaťažujú detský organizmus. Kravské mlieko na rozdiel od výživy pre batoľatá nemá ani dostatok železa, jódu a vitamínu D, ktorý je potrebný okrem iného pre správne vstrebávanie vápnika. Pol litra kravského mlieka obsahuje len 4 % odporúčanej dennej dávky železa a 6 % dennej dávky vitamínu D, zatiaľ čo mlieka pre batoľatá obsahujú viac ako 70 % dennej dávky železa a až 100 % dennej dávky vitamínu D.

Foto Pixabay

NutriCheq pomáha rodičom odhaľovať nedostatky stravovania detí

Vďaka Iniciatíve „Prvých 1000 dní“, ktorej zriaďovateľom je spoločnosť Danone, bol v minulom roku rodičom sprístupnený online nástroj NutriCheq pomáhajúci odhaľovať nedostatky stravovania detí. Po vyplnení krátkeho anonymného dotazníka dostane rodič okamžitú odpoveď aj s návrhmi riešenia nedostatkov v stravovaní svojho batoľaťa vo forme 16 brožúrok, ktoré pripravila lekárska obec. Dotazník vznikol v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou a pomáha rodičom odhaľovať nedostatočnú alebo, naopak, nadmernú konzumáciu niektorých druhov potravín či živín alebo hroziacu podvýživu či nadváhu dieťaťa. NutriCheq sa zaoberá aj kultúrou stravovania v rodine, čo taktiež ovplyvňuje zvyky dieťaťa.

Zdroj Danone

„Sme radi, že rok po svojom spustení pomáha online NutriCheq mnohým rodičom zorientovať sa v spleti informácií o zdravej strave svojich detí a upozorňuje ich na nedostatky, ako aj na spôsob ich odstránenia. Digitálny NutriCheq však v žiadnom prípade nemá ambíciu nahradiť lekársku diagnostiku, vyhodnotenie odpovedí rodiča má orientačný charakter a odporúčame ho konzultovať s pediatrom alebo pediatričkou dieťaťa. Vyplnený dotazník aj s vyhodnotením môže totiž rodič zaslať aj priamo svojmu pediatrovi alebo svojej pediatričke,“ dodáva Mária Jendrišáková, vedúca pre korporátne záležitosti Danone Česká republika a Slovensko.

O prieskume
Celoslovenský prieskum sa realizoval online dotazníkom NutriCheq na reprezentatívnej vzorke 1166 rodičov detí vo veku 1 – 3 roky v období apríl – október 2022.

(PR)

Úvodné foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok