Ako sa ľudia pomýlili II.: Kde je teta Šťastie? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako sa ľudia pomýlili II.: Kde je teta Šťastie?

Ako sa ľudia pomýlili II.: Kde je teta Šťastie?

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 24)

Milá maminka. Zoznámila som sa s ujami Ticho a Čas a s tetami Trpezlivosť a Úsmev. Všetci štyria mi prezradili, že je ešte jedna teta. A tá sa volá Šťastie. Čo to znamená, šťastie? Vraj všetko, čo znamenajú oni. Je to aj čistá radosť, pokoj a spokojnosť, pokora a harmónia. Aj svetlo a tma. Tá teta však nepríde len tak, lusknutím prsta. Ak ju chcem spoznať, musím ju sama objaviť.

Tak ju pohľadám. Pomôžu mi tety a ujovia? Netreba. Ak budem blízko, vykukne a zamáva. Tak som hneď začala! Kde môže byť skrytá? Vidia ju ostatní? Objavili ju skôr ako ja? Najskôr som zabehla za hračkami. Veď tie mi robia radosť! Ale žiadna teta z nich nevykukla. Potom za knižkami. Majú krásne obrázky a píše sa v nich veľa zaujímavých vecí. Ani tam nebola.

Nebola v mojej izbičke. Neskrývala sa ani v bonboniére. Ani v tatkovom vínku. V tablete či počítači. V rozprávkach. Nevykopala som ju ani v záhrade. Dokonca nebola skrytá ani za Miškom, dedkom a babkami. Alebo pri mačkách. Nenašla som ju vo vitamínoch či maminkiných tinktúrach. Ani v jej a tatkovej peňaženke. Neobjavila sa počas búrky, slnečného dňa, noci plnej hviezd. Počas výletov do prírody. Ako sa len dobre skrýva, tetka jedna!

Hľadala som ju aj v tvojich očiach, maminka, pretože ty ma robíš tak šťastnou. To, ako ma ľúbiš, ako ma objímaš. Ak je také ťažké nájsť tetu Šťastie, existuje vôbec? Ako to, že si potom všetci myslia, že sú šťastní, keď som ju nenašla vo veciach, ktoré vraj ostatných robia šťastnými?

Tety a ujovia ma upozornili. Pokiaľ na mňa z týchto vecí nevykukla, nie je tam. Ani pre ostatných. Každý síce má svoju tetu Šťastie, no sídli na jednom jedinom mieste. Trochu som posmutnela, lebo sa s ňou chcem naozaj zoznámiť. Tak som premýšľala. Tetu Úsmev som našla v zrkadle, skúsim aj tetu Šťastie… Nenašla som.

Napokon som sa pozrela v zrkadle na seba. Prizrela som sa lepšie – a tam je! Vykúka mi priamo z očí. Odtiaľ mi máva! Ako je možné, že je vo mne? Ja som teta Šťastie? Tomu som nerozumela. Tety a ujovia vysvetlili: „Šťastie nájde každý len sám v sebe.“ Znamená to, že ani v maminke, babkách, kamarátoch? V peniazoch, hračkách, jedle? Ani v zdraví, slnku a fantázii? Nuž, tam sú len falošné tetky a tie sa môžu volať akokoľvek chcú. Aj Šťastie, aj Smútok. Žiarlivosť, aj Pýcha…  Skutočná teta Šťastie má len jedno miesto a je rovnaká pre všetkých. Je v nás. No, maminka, o tomto sa budeme musieť ešte poriadne porozprávať…

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 23)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok