Teta Úsmev a jej lampy | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Teta Úsmev a jej lampy

Teta Úsmev a jej lampy

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 23)

Maminka. Keď sa ľudia tak boja tmy a majú radšej svetlo, prečo je ho tak málo? Raz mi túto záhadu vysvetlila teta, ktorá si vraví Úsmev. Zoznámila som sa s ňou v zrkadle, keď som si prezerala svoje mliekové fúzy. Rozosmiali ma. Vtedy na mňa vykukla. Ukázala prstom nad moju hlavu, kde bola taká lampička a svietila tým viac, čím viac som sa smiala. Bolo to príjemné, teplé svetlo. Neboleli ma z neho vôbec oči. A keď som dobehla ukázať fúzy tebe, tá lampa rozsvietila tvoju!

Spýtala som sa tety Úsmev na lampy. Vraj ich má nad sebou každý človek. Keď sa smeje, teší a má sa dobre, rozsvieti sa. Silné svetlo dokáže rozsvietiť iné lampy. A na začiatku všetkého stojí táto teta. Rozdáva úsmevy, zosilňuje svetlo, dodáva dobré pocity a energiu. Za elektrinu v lampe však nikto neplatí. Tak ňou nemusíme šetriť! Toto svetlo je zadarmo.

Navrhla som navštíviť kamaráta Miška a rozsvietiť aj jeho lampu. Teta Úsmev ma však upozornila, že nie je všemohúca. Vraj nie každý sa chce usmievať. Nie každý chce lampu zapnutú. Niekto sa usmeje, no lampa nesvieti. Prečo je to tak? V autobuse na ceste za Miškom mi teda teta ukázala na ľudí a ich lampy. Sedeli tam babičky, s ktorými som sa hneď porozprávala. Ich lampy žiarili. Iné zasvietili, ale o chvíľu boli zhasnuté. Ich majitelia sedeli zadumaní, zachmúrení, smutní aj nahnevaní. Niektoré lampy ani nezablikali. Vraj proti tete Úsmev bojujú. Žijú v tme.

Keď sme dobehli za Miškom, hrali sme sa a výskali. Jeho lampa bola zapnutá. Od nás sa rozsvietili lampy jeho rodičov. Mali sme tak svetlý deň. Aj keď pršalo a hrmelo. Aj keď sa nám niečo nepodarilo. Veď všetko sa dá opraviť! Pri návrate domov bola vonku aj v autobuse tma. No mne sa zdalo, že máme veľa svetla. Vďaka lampe. Preto som sa tmy nebála. No nie je úsmev krásny?

A tak som sa rozhodla, že tete Úsmev pomôžem. Môžeš zase pomôcť ty mne, maminka? Keď tvoja lampa nesvieti a nechce svetlo od mojej, potom mi zhasína, aká som nešťastná. Tma je ako bacily… Zatiaľ mám toľko svetla, že ho chcem rozdať. Mám silnú lampu. A vieš čo? Rozsvietim s ňou nielen môj svet, ale aj svet ostatných! Miško mi sľúbil, že sa ku mne pridá. Spýtame sa aj ďalších!

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 22)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok