(Ne)správne? Nešpáraj sa v nose! | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

(Ne)správne? Nešpáraj sa v nose!

(Ne)správne? Nešpáraj sa v nose!

Črepiny z môjho zrkadla 24)

Situácia:
Tetka našla dcérku špárať sa v nose. Povedala, že jej odpadnú ruky. Jedna babka ju za to po rukách ťapla, druhá dodala, že je to neslušné a fúúj.

Čo tým chcem povedať:
Špárať sa v nose nie je slušné. Je to hrozné a nechutné. Je to „fúj“.

Čo tým hovorím:
Táto prirodzená vec, ktorú len začínaš objavovať a oboznamovať sa s ňou (s produktami nosa a jeho fungovaním), je podľa väčšiny ľudí neprirodzená. Je nechutná, odporná a ak tak spravíš, je to spoločenská katastrofa. Bez ohľadu na to, v akej spoločnosti sa nachádzaš. Ide o neprípustnú vec, pomaly škandál.

Lepšie pre mňa a pre dcérku:
Možno nie nemenná pravda, no vyžaduje to slušnosť a etiketa. Ide o zdržanlivosť a rešpekt k ostatným. Súhlasím. Pokiaľ to sami dodržiavame. Stále trvám na tom, že nemôžem dcérku učiť niečo, čo sama nerobím. Tak v čom je problém?

Nejde len o špáranie sa v nose. Týka sa to aj prdenia, grgania, mľaskania, škvŕkania v bruchu, špárania sa v zuboch, zadnej časti tela… Sú to väčšinou veci, ktoré považujem za prirodzené. Veď schválne – nezavadzia vám niekedy tá „špinka v nose“? Googlime – prd je produkt metabolizmu baktérií, ktoré tvoria prirodzenú črevnú mikroflóru. Grganie, odborne ructus, je spôsobené vzduchom nahromadeným v žalúdku prehĺtaním. Hlasným odgrgnutím po jedle vyjadríte v niektorých kultúrach kompliment hostiteľovi (o. k., v našej zrejme nie). Ak má dcérka niečo v zuboch a nevie to dať von, obráti sa so žiadosťou o pomoc na mňa. Mľaská muž, pretože mu chutí.

Určite však nikomu neodpadnú ruky. A nechcem, aby bola za prirodzené veci dcérka trestaná napríklad ťapnutím po rukách. Je malá, preto jej radšej vysvetlím, že sa to niekomu nepáči. Prečo by som mala skĺznuť k zovšeobecnenej tretej osobe, pani morálke a pani etikete, keď tieto tety dcérka nepozná? Oveľa autentickejšie bude povedať jej, že sa to ani tete, ani babkám nepáči, nech to teda v ich spoločnosti nerobí. Vyjadrí im tak rešpekt, že jej záleží na ich pohodlí. Ak sa bude chcieť predsa len pošpárať, je to v poriadku, nech si odbehne do kúpeľne. Veď – špára  sa aj maminka, aj tatinko. Mimochodom, s prstom v nose sme našli v našej spoločnosti aj babky, aj dedka a vídavame tak množstvo ľudí na verejnosti.

Ak to je pre niekoho fúúj, nech sa vyjadrí presne – „pre mňa je to fúúj, mne sa to zdá nechutné“. Netreba híkať, nadávať – nedeje sa spoločenská katastrofa (hoci pri počte ľudí s prstom v nose sa už dávno deje).

Nebudem tak dcérku strašiť, že sa má hanbiť za prirodzenú vec. Ani za prdenie či grganie, ktoré produkuje jej vlastné telo. Pretože hanbiť sa za to by znamenalo hanbiť sa za vlastné telo a jeho fungovanie. Koľkí z nás sú s vlastným telom zmierení? Spokojní? S jeho fungovaním? Keď už, tak naše telo je nemenná pravda.

P. S.: Hovorí sa, že partnerovi vo vzťahu dôverujete, keď pred ním otvorene začnete prdieť. Pre mňa túto dôveru vyjadruje dcérka napríklad aj s prstom v nose.

Mama Žaneta
Foto autorka

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda na www.dieta.sk nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každú stredu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok