Prečo zelené smoothie? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Prečo zelené smoothie?

Prečo zelené smoothie?

„Zelené smoothie je opora, viac ti už netreba doktora.“ Sergej Boutenko

V našej rodine sa ujal rituál občasného 24- až 36-hodinového pôstu, keď sa neje, ale výlučne pije, a to voda, šťavy a zelené smoothie. Práve to posledné máme najradšej, a to vďaka vynikajúcim výsledkom. Optimálny spôsob je práve liečba zeleným smoothie, pretože tu sa spája očistný proces so supervýživou.

Jeme preto, aby sme svojmu telu dodali energiu. Je istým paradoxom, že trávenie spotrebúva 30 percent našej telesnej energie. Azda ste už spozorovali, že po ťažkom jedle vás chytá ospalosť. A, naopak, niekoľkohodinová prestávka medzi jedlami umožní úsporu energie, ktorá často poslúži telu na vnútornú očistu. To je zároveň dôvod, prečo ráno po zobudení máva veľa ľudí nepríjemnú chuť v ústach, pociťuje stuhnutosť, bolí ich hlava a majú karpavé oči. To všetko sú príznaky nočnej detoxikácie.

Čím viac toxínov obsahuje naša potrava, tým väčšiu námahu treba vynaložiť na ich odstránenie z organizmu. Všetkými vylučovacími kanálmi odpad preniká hlboko do životne dôležitých orgánov, napríklad do mozgového tkaniva, nervových buniek, kapilár, kostnej drene a podobne. Očistný proces sa začne až potom, ako človek niekoľko hodín nejedol. Vtedy sa začne telo zbavovať toxických látok cez vylučovacie kanály, ako sú pľúca, koža, pečeň a tráviaci systém. Čím dlhšie vydrží človek bez jedla, tým dôkladnejšia je jeho detoxikácia. To, aby detoxikácia prebehla na hlbšej úrovni, trvá telu dlhšie ako jednu noc spánku.

Vláknina pomôže prečistiť sa
Vysoký obsah vlákniny obsiahnutej v zelenom smoothie (pozn. red.: rozmixovanej zelenej listovej zelenine s pridaním ovocia a vody, pričom sa môžu použiť aj ďalšie druhy zelenej zeleniny – napríklad ružičkový kel, brokolica, vňate a divo rastúce byliny, prípadne ďalšie zložky ako ďumbier a pod.) cíti človek o pár hodín po jeho vypití. Dôkladné prečistenie nie je možné bez vlákniny. Vláknina má priam obdivuhodnú stavbu, ktorá umožňuje, aby takmer všetky toxíny z každej časti tela, vrátane miliónov mŕtvych buniek, skončili denne v ľudskom kanalizačnom systéme – v hrubom čreve. Odpudzujúcim odpadom plným jedov sa hrubé črevo naplní, no na to, aby sa odpadu celkom zbavilo, potrebuje práve vlákninu. Ak nekonzumujeme dostatok vlákniny, akumuluje sa toxický odpad v našom tele, pričom väčšina toxínov je nasmerovaná do čriev. Množstvo tohto odpadu musíme preto pravidelne vylučovať.

Čím čistejší lymfatický systém, tým lepšia imunita
Detoxikačnú úlohu plní aj lymfatický systém, robí to však na vyššej úrovni ako hrubé črevo. Lymfu by sme mohli označiť za „rieku života“, pretože udržuje v chode náš život a chráni nás pred patogénmi a toxínmi. Podľa doktora Samuela Westa telo odumiera do 24 hodín po tom, ako v ňom prestane prúdiť lymfa. Čím čistejší je lymfatický systém človeka, tým lepšia je jeho imunita. Lymfatický systém odvádza tekutý materiál z rozličných častí tela a mikroskopický odpad vedie cez lymfatické uzliny, kde sa lymfa čistí od patogénov a toxínov. Vyčistená lymfa sa potom vracia nazad do krvného obehu a opätovne cirkuluje v tele.

Počas sedemdňovej diéty so zeleným smoothie prejdete hĺbkovou detoxikáciou na mnohých úrovniach. Len čo sa váš lymfatický systém, pečeň, obličky a ďalšie orgány podieľajúce sa na trávení oslobodia od väčšiny toxického odpadu, absorpcia dôležitých živín sa znásobí a ich spotreba podnieti regeneráciu vnútorných orgánov.

Človek sa vzápätí začne cítiť mladšie a aj tak vyzerá. Absolventi našich pobytov sa nám už viackrát pochválili, že svojich príbuzných, čo ich prišli vyzdvihnúť na letisko, šokovali mladistvým vzhľadom. Istej žene z nášho austrálskeho pobytu sa stalo, že po návrate popri nej bez povšimnutia prešla jej vlastná matka. Nečudo, veď vyzerala o desať rokov mladšie ako predtým.

Nepite po dúškoch, chlipkajte 🙂
Ďalším faktorom, pre ktorý je samoliečba zeleným smoothie výživovo taká prospešná, je skutočnosť, že jeho príjem je vhodný 4 až 5 ráz denne. Trávenie zeleného smoothie trvá krátko, zväčša kratšie ako hodinu. Telo sa rýchlo zbaví prebytočných vo vode rozpustných živín, teda aj množstva vitamínu skupín B a C, pričom akýkoľvek príjem prevyšujúci toto množstvo sa vylúči močom. Zároveň však vitamín C a iné zásadité živiny sú antioxidanty, ktoré plnia dôležité úlohy, ako je neutralizácia voľných radikálov, znižovanie krvného tlaku a boj s vírusmi či infekciami. Pri konzumácii zeleného smoothie štyri až päť ráz denne v priebehu siedmich dní bez prerušenia dostáva organizmus tieto dôležité živiny znova a znova. (Odporúčam preto zelené smoothie pomaly chlipkať, nie piť dúškom.)

Na rozdiel od mnohých iných diét či pôstov so zeleným smoothie je to tak, že čím dlhšie ho človek pije, tým ľahšie mu to padne. Poznám veľa ľudí, ktorí si zelené smoothie pôvodne chceli len pár dní vyskúšať, ale konzumujú ho už celé týždne až mesiace. Môj priateľ Clent sa rok živil takmer výlučne zeleným smoothie a za ten čas sa zbavil väčšiny svojich zdravotných problémov. Mnohí tvrdia, že premáhať sa treba len prvých pár dní. Ak si poviete, že sa do programu zapojíte len na pár dní, môže to byť pre vás oveľa ľahšie a radostnejšie.

Voľba správneho času kúry
Kedy je najvhodnejší čas na ozdravnú očistu? Keď Paul Bragg (pozn. red. známy lekár zaoberajúci sa prírodnou medicínou) dostal túto otázku, zakaždým odvetil: „Dnes.“ I ja som toho názoru, že pristúpiť k očiste je rozumnejšie skôr, a neodkladať to. V záujme lepších výsledkov nie je však od veci s tým trochu vyčkať a najsamprv sa na to náležite pripraviť.

Ako často podstupovať očistu zeleným smoothie?
Keď sa vám to podarí prvý raz, bude vhodné zopakovať si to každé tri mesiace, a to najmä na začiatku jari a jesene, aby bol organizmus lepšie pripravený na sezónne preladenie. Ak žijete v klimaticky chladnejšej oblasti, odporúčam uskutočniť samoliečbu v teplom ročnom období, lebo vtedy dostať kvalitatívne najlepšie plody a za primerané ceny.

Občas sa ľudia pýtajú, či majú začať žiť výlučne na zelenom smoothie. Hoci som toho názoru, že týždňovú liečbu zeleným smoothie môže človek podstúpiť tak často, ako sa mu len žiada, neodporúčam diétu založenú na zelenom smoothie držať v trvaní niekoľkých mesiacov či až rokov. V prvom rade preto nie, lebo suroviny zastúpené v zelenom smoothie nepokrývajú celú škálu živín, ktoré si vyžaduje organizmus jednotlivca. Tieto potreby sú u každého individuálne a ešte aj miestne odlišné. A okrem toho by sa človek nemal snažiť nastaviť si trávenie výlučne na tekutú stravu. Veď ľudia potrebujú konzumovať aj mrkvu, jablká, orechy a ďalšie zložky tuhej potravy, lebo je nevyhnutné aj prežúvať. Pre mnohé funkcie ľudského tela je dôležité, aby človek veľa prežúval. A tak prvoradým cieľom v našom individuálnom stravovacom programe má byť udržanie rovnováhy medzi ozdravnými dávkami zeleného smoothie a dieteticky nevyhnutnými zložkami potravy.

Spracované podľa publikácie
Victoria Boutenko: Zelené smoothie – 7-dňový detox
Vydavateľstvo NOXI

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok