Čo ste možno nevedeli o spánku detí | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Čo ste možno nevedeli o spánku detí

Čo ste možno nevedeli o spánku detí

V aktuálnom čísle Dieťaťa vám v Spánkovej poradni Spinkaj, bábo Mgr. Zuzana Sláviková vysvetlí viac o častom večernom plači novorodencov. Odpovie na otázky, prečo bábätká tak milujú uspávanie hojdaním a či im treba zatemňovať na denný spánok. Vedeli ste, že čas, ktorý dieťa trávi cez deň vonku, ovplyvňuje spánok? Povieme si viac aj o temperamente a spánku, železe a spánku, ako aj o 4-mesačnej spánkovej regresii.

Ukážka z článku:

Zatemňovať na denný spánok?

Najlepší spôsob, ako regulovať cirkadiánny rytmus, je byť vystavený svetlu cez deň a tme v noci. Epifýza v mozgu deteguje slabé úrovne svetla a to môže spôsobiť určitý cirkadiánny zmätok. Takže to je dôvod, prečo by denné spánky mali byť na svetle. Prípadne možno navodiť iba jemné šero, ale nie úplnú tmu. Pomáhame takto bábätkám s nastavením vlastného biorytmu.

Melatonín a spánok

💫Bábätká začnú uvoľňovať svoj vlastný melatonín v určitom bode počas prvých 6 mesiacov ako súčasť dozrievania ich cirkadiánneho rytmu.

💫Hladiny melatonínu sú počas dňa prakticky nezistiteľné (denný spánok je poháňaný spánkovým tlakom).

💫Melatonín sa uvoľňuje z epifýzy v reakcii na zotmenie a je ovplyvnený cirkadiánnym rytmom. Trvá 1 až 2 hodiny od začiatku zatemnenia, kým sa hladiny melatonínu prudko zvýšia. A preto nie je vhodné ho zvyšovať počas dňa.

💫Zvýšenie hladiny melatonínu spúšťa pokles teploty tela, čo pomáha spánku.

💫Hladiny melatonínu sú najvyššie v prvej časti nočného spánku a klesajú v skorých ranných hodinách.

💫Melatonín nájdeme aj v materskom mlieku. S príchodom večera a noci sa jeho množstvo v mlieku zvyšuje. Ak kŕmite s odsatým materským mliekom, na večerné/nočné kŕmenie si vyberte to, ktoré ste odsávali večer/v noci.

Celý článok Čo ste možno nevedeli o spánku detí nájdete v Dieťati č. 2 – 3/2023.

 

Dieťa č. 2 – 3/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať tu: https://www.dieta.sk/objednavka-casopisu-dieta-tlacenej-verzie-casopisu/ Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok