Veľký prehľad peňažných dávok pre rodičov v roku 2023 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Veľký prehľad peňažných dávok pre rodičov v roku 2023

Veľký prehľad peňažných dávok pre rodičov v roku 2023

V aktuálnom čísle Dieťaťa spracovala JUDr. Mária Dvončová prehľad rôznych nárokov, ktoré majú rodičia najmä malých detí v zamestnaní a od štátu od 1. 1. 2023.

Niektoré sumy sa zvyšujú vždy k začiatku kalendárneho roka. Môžete si tak pozrieť, akú sumu čakať na účte v roku 2023. Prehľad je doplnený aj o niektoré časté otázky zo strany rodičov.

Ukážka z článku:

V akej výške sa vypláca rodičovský príspevok od 1. 1. 2023?

Rodičovský príspevok sa v minulom roku vyplácal v dvoch rozdielnych sumách, a to podľa toho, či oprávnená osoba na dané dieťa pred vznikom nároku na rodičovský príspevok poberala alebo nepoberala materské na toto konkrétne dieťa.

Od 1. 1. 2023 je výška rodičovského príspevku nasledujúca:

  • 412,60 eura: ak sa oprávnenej osobe, ktorá o rodičovský príspevok požiadala, pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo z dôvodu starostlivosti o toto dieťa materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte.
  • 301 eur: ak sa oprávnenej osobe, ktorá o rodičovský príspevok požiadala, pred vznikom nároku na rodičovský príspevok nevyplácalo z dôvodu starostlivosti o toto dieťa materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte.

V prípade, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dve a viac súčasne narodených detí, suma rodičovského príspevku sa zvyšuje o 25 % na každé ďalšie dieťa, ktoré sa narodilo súčasne s daným dieťaťom. To znamená, že v prípade dvojičiek sa nevyplácajú dva rodičovského príspevky, ale iba jeden, ktorý je zvýšený o 25 percent. V prípade trojičiek je suma rodičovského príspevku zvýšená o 50 percent.

Napriek tomu, že v prípade dvojičiek máte dve deti a v prípade trojičiek tri deti, dostávate do rodiny iba jeden rodičovský príspevok, zvýšený o vyššie uvedené percentá.

  • Na dvojičky sa bude poberať v roku 2023 rodičovský príspevok vo výške 515,80 eura, ak ste poberali materské, alebo 376,30 eura, ak ste nepoberali materské. A v prípade trojičiek bude výška rodičovského príspevku 618,90 eura, ak ste poberali materské, alebo 451,50 eura, ak ste nepoberali materské.

Dieťa č. 2 – 3/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok