Maminka, aj ja si budem holiť nohy? (Nielen o holení…) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Maminka, aj ja si budem holiť nohy? (Nielen o holení…)

Maminka, aj ja si budem holiť nohy? (Nielen o holení…)

Črepiny z môjho zrkadla 57)

Trpíte plynatosťou? Zatočte s ňou! Vyrastajú vám chĺpky po holení? Ponúkame niečo, čo znamená koniec chlpatým nohám! Vyhlasujeme boj so šedinami! Nepríjemný zápach potu? Vrásky pri očiach? Bledá pokožka? Priveľký žalúdok? Strie, celulitída, primalé prsia, ochabnuté svalstvo, nevýrazné riasy… Telo vás zrádza. Oznamuje, že sa niečo deje… Že prichádza veľká katastrofa – staroba.

Napadlo vám prizrieť sa niekedy všetkému reklamovanému (v televízii, v nákupných centrách, na bilboardoch…) z iného uhla pohľadu? Preniknúť medzi riadky? Jedným z tých riadkov je – všetkým, čo telo vyvádza, nás zrádza. Neposlúcha, robí naschvály, ide proti nám. Preto zaň musíme prebrať zodpovednosť a napraviť škody, ktoré pácha. Upraviť, čo nie je dokonalé. Konečne máme šancu, naša spoločnosť nás dovedie k produktom, ktoré s nedokonalosťami zatočia. Cez tieto produkty napokon začíname svoje telo vnímať inak. Vzďaľovať sa mu, nerozumieť mu. Odmietame ho, spejeme k disharmónii s fyzickou schránkou, v ktorej spočíva naša duša.

Situácia: S mužom a dcérkou sme sa chystali von. Vbehla som rýchlo do kúpeľne s tým, že ak chcem sukňu, musím si oholiť nohy. Dcérka sa na mňa pozrela a spýtala sa: „A prečo si holíš nohy?“ Nuž, kvôli chĺpkom, ktoré mi ich špatia. „Aj ja si budem holiť nohy?“ Pokračovala dcérka s otázkami s dôverou v očiach. Nuž, o chĺpky tu vôbec nejde. Prejdime medzi riadky. Chĺpky špatia nohy?! Z hľadiska ideálu krásy zavadzajú. Cítim sa príjemne, keď sú nohy hladké, bez čiernych čiarok. Tie „čiarky“ však majú opodstatnenie.

Čo tým hovorím: Rovnako ako má opodstatnenie plynatosť, vrásky, šediny, pot, farba pokožky… Všetko, čo na sebe NEZNÁŠAME. Pretože chĺpky nešpatia. Chĺpky jednoducho odstraňujem kvôli estetike a dobrému pocitu. Lenže potom na nohách necítim poryvy vetra. Sú mi cudzie ako palice – aspoň, že sú krásne. Aký odkaz dávam dcérke? Ak je s niečím na sebe nespokojná, vždy sa dá nájsť cesta, ako to upraviť? Skutočne chcem, aby takto vnímala veci? Telá plné nedokonalostí, s ktorými sa nezmierime, ale ich odstránime. Telo, proti ktorému bojujem. Je z neho nepriateľ, najmä v ceste za starobou. Keď proti nemu bojujem, milujem ho? Bezpodmienečne?

Z nespokojnosti zo seba vzniká disharmónia a odpájanie sa od seba a tela. Raz mi kamarátka povedala – môj duch je v tomto tele nespokojný. Ak sa nenaučím svoje telo milovať, duch bude z neho chcieť uniknúť. Vieš, čo to znamená? Skôr zomriem. A nespokojnosť je stav, do ktorého sa dostávame dobrovoľne – z vlastnej vôle. Je to naša voľba. Ak totiž chceme nad telom vyhrať, znamená to, že ho musíme poraziť. Ak sa nám podarí telo poraziť, kto bude víťaz? Nezbrojím proti zmenám na tele – ale proti vnímaniu samého seba. Proti „boju“, lebo v boji bývajú porazení všetci zúčastnení. História je toho dôkazom.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: A teda, dcérka moja. Svoje chĺpky na nohách milujem. Majú svoju funkciu a dôležité miesto vo fungovaní tela. Môžeš si ich oholiť aj nemusíš. Bude to tvoja voľba. Všetko má svoje pre a proti. Aj plynatosť či zápach potu. Je to reč nášho tela. Počúvajme ho, nebojujme proti nemu. Milujme ho a prestaňme ho vnímať ako nepriateľa.

Mama Žaneta
Foto autorka

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok