Maminka, opováž sa hádať s tatkom! | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Maminka, opováž sa hádať s tatkom!

Maminka, opováž sa hádať s tatkom!

Črepiny z môjho zrkadla 56)

Čo znamená „hádka“? Ide o vybitie si zlosti? Prejav nespokojnosti? Spôsob komunikácie? Výmenu názorov? Cestu k dohode a kompromisom? Ventiláciu? Objasnenie si nedorozumení? Pravdepodobne to znamená všetko naraz. Keď sa s partnerom rozprávam, dôjde aj na zvýšenie hlasu, mračenie sa, vraštenie obočia, búchanie do stola či stisnutie pier. Dôjde aj k smiechu, objímaniu, tľapkaniu po pleciach. Dôjde aj k tichým prestávkam, keď sa zamýšľame nad tým, ako ďalej. Dôjde k návrhom i neverbálnej dohode (dvihnutie rúk, ako vzdávam sa alebo opúšťam komunikáciu). Všetko je to súčasť každodennej komunikácie a hoci sa to nedeje každý deň (konkrétne myslím hádku), považujem to za normálne a hlavne potrebné. Pretože verbálne aj neverbálne komunikujeme svoje potreby a objasňujeme nedorozumenia alebo nespokojnosť. Dokonca aj poďakovanie a prosby. Nie je to súčasť hádky, ale hádka má svoje opodstatnenie.

Situácia: S partnerom prejednávame dôležitý bod života, napríklad akú školu pre dcérku vybrať. Či ju prihlásiť do miestnej školy, kam chodia jej kamaráti, alebo do školy mimo dediny, ktorá sa nám zdá byť lepšia. Hovoríme o plusoch, mínusoch, občas zvýšime hlas, keď sa nám zdá, že ten druhý neregistruje niečo podstatné, čo sa snažím vyzdvihnúť, alebo ignoruje niečo, čo má pre nás mimoriadnu dôležitosť. Obhajujeme svoje stanovisko – a zrazu zisťujeme, že sa možno aj hádame. Možno cez slová ventilujeme svoje obavy, hnev. Ľúbime sa, tak sa nebojíme pohádať – teda dať najavo pocity, zdieľať ten strach, obavy aj hnev. Cítime slobodu sa partnerovi otvoriť. Ukázať svoj stav. Možno sa ešte aj rozohníte a necháte sa uniesť. Ste v tom „najlepšom“, keď sa zrazu postaví dieťa, o ktorého budúcnosť ide, a povie: „Maminka, okamžite sa prestaň s tatkom hádať! No?! Už ani slovo nechcem počuť. Ešte jedno slovo a ideš do kúta. Tatko sa s tebou takto nebude kamarátiť. Ak sa budeš hádať ďalej, večer žiadny počítač. Ak ma nebudete počúvať, žiadny koláč. Teraz sa navzájom ospravedlňte a podajte si ruky…. Už o tom nechcem ani počuť.“

Situácia číslo 2: S partnerom sa rozprávame o tom, či chceme mať izbu bielej alebo žltej farby. Či si kúpime takúto zmrzlinu alebo takúto. Či si vôbec zmrzlinu kúpiť, keď naše dieťa posmrkáva. Jeden chce, druhý nechce. Jeden má obrovskú chuť, druhý váha. Jeden miluje žltú, druhý by radšej zvolil neutrálnu bielu. Je vlastne jedno, kvôli čomu vojdeme do hádok. Základom sú pocity, temperament… Niekto sa háda menej, iný viac, niekto sa „len“ dohaduje, vyjednáva, niekto vyratúva plusy a mínusy tlmeným hlasom, iný zvýšeným. Niekto prejednávanú vec považuje za dôležitú, iný za irelevantnú. Ale predstavte si, že vždy do hádky vstúpi dieťa ako výkričník a hádku (diskusiu, rozhovor) utne. Zastaví. Aké máte pocity?

Čo tým chcem povedať: Nezáleží na predmete hádky, hádať sa jednoducho nesmieme!

Čo tým hovorím: Obmedzujem komunikáciu. Nálepkujem ju „hádkou“ a „hádke“ prisudzujem len negatívny význam.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: Keď ma dcérka (hocikto) zastavuje, cítim krivdu. Hádka nie je zlá a túto chcem dokončiť, inak sa na ničom nedohodneme. Ostane mi pocit nedokončenosti, vo vzduchu ostanú visieť nevypovedané slová. Komunikácia sa ochudobní o všetky jej nuansy. A najmä – skomplikuje sa nám riešenie problémov.

O čo mi ide? Že si mám spraviť poriadok s dieťaťom, ak sa opovažuje ma zastavovať v hádke? Pravda. Akurát že to nie deti nás zastavujú, ale my ich. Takže, milé deti, spravte si poriadok s rodičmi, ak sa vás snažia zastavovať v hádkach. ? Naučte ich nevstupovať tam, kde nie sú pozvaní (ak sú, to je iná vec). Ak by sa schyľovalo k bitke, samozrejme, rodičov radšej prizvite do diskusie. Naučte ich, milé deti, že hádka nie je zlá, záleží na jej priebehu (radšej nech tie vidličky a nože nelietajú) a či vôbec niekam vedie (hádka pre hádku je už iná káva). Veľa šťastia!

Mama Žaneta
Foto autorka

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok