Jedna populárna fráza hovorí, že priatelia sú ospravedlnenie sveta či boha za našu rodinu. Zatiaľ čo mnohí pokladajú toto vyjadrenie za vtipné a chytľavé, vo mne vyvolalo smútok. Rodina má byť predsa najsilnejším putom, ktoré nás sprevádza celým životom, nie trestom, ktorý spôsobuje utrpenie.
Nedávno som sledovala video, v ktorom sa jeden psychológ venoval preventívnym programom pre deti. Chodieval do škôl, stretával sa a komunikoval s deťmi rôzneho veku. Raz sa jeden študent prihlásil a spýtal sa: „Čo mám robiť, aby ma rodičia skutočne počúvali?“ Psychológ zistil, že študent prestal s rodičmi komunikovať práve kvôli tomu, že sa necítil byť vypočutý. Akýkoľvek problém mal, s čímkoľvek sa chcel rodičom zveriť, sa naučil v sebe tlmiť. Prečo? Pretože rodičia ho jednoducho nepočúvali. Niežeby mu nevenovali pozornosť, ale nevedeli sa na situáciu pozrieť z jeho pohľadu. Nepripisovali jeho „banálnym“ problémom dôležitosť a hneď ho začali kritizovať, poučovať a stavať sa do pozície neomylných autorít. Nevytvorili bezpečné prostredie, v ktorom by ich dieťa mohlo robiť chyby, zlyhať, postaviť sa znova na nohy a skúšať, snažiť sa ďalej. Miesto chápajúcich a bezmedzne milujúcich rodičov boli dokonalosť vyžadujúci a chyby neakceptujúci.
Psychológ študentovi povedal, že sa jeho požiadavka k rodičom isto dostane; prostredníctvom jeho spolužiakov, ktorí budú hovoriť so svojimi rodičmi a ich rodičia s rodičmi dotyčného študenta. Na to sa študent zdesil a žiadal spolužiakov, aby nikomu nič nepovedali. Psychológ si z toho vzal ponaučenie a doteraz rodičov varuje: To je presne to, čo robíme našim deťom. Boja sa nás, neveria nám a naučíme ich jedine to, aby pred nami skrývali svoje pocity a myšlienky. Donútime ich uzavrieť sa do seba, necítiť sa s nami dobre a bezpečne, necítiť sa doma ako doma, ale ako v prostredí, kde ich súdia a nútia, aby nerobili chyby.
To, že máme spoločné gény, z nás ešte nerobí rodinu. Láska, podpora, dôvera, úprimnosť, akceptovanie, ochrana a rešpekt sú tým putom, ktorými si rodinu vytvárame. Presne to nám zaisťuje to doživotné spojenie, vďaka ktorému budeme každý deň vďační, že sme vyrástli presne v takej rodine, z akej pochádzame. Budeme vďační za rodičov, akých máme a za to, že z nás vychovali osoby, na ktoré môžeme byť hrdí.
Nechcem, aby tieto riadky vyzneli nevďačne. Rodičia robia, samozrejme, ako najlepšie vedia a aj oni možno prešli vo svojom detstve bolesťou, ktorá sa prenáša do ich výchovného štýlu. No stojí zato šíriť to, čo nás trápi a zraňuje, ďalej – na ďalšie generácie? V každej situácií, pri každom slove, ktoré venujete dieťaťu, sa spýtajte samých seba: Ako by som sa cítil/a na mieste môjho dieťaťa?
Mgr. Mária Hanúsková
46. časť seriálu Môže sa stať…
Foto Pixabay.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok