Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2019 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2019

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2019

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy:

Oteckovia a nosenie
Dnes už nie je také ojedinelé stretnúť na ulici maminku bez kočíka s dieťatkom naviazaným na sebe alebo pod bundou. Či dokonca vidieť maminu tlačiacu prázdny kočík, pričom dieťatko (s)pokojne odfukuje na jej hrudi. Podobne je to aj s celkovým povedomím o nosení. Mnohé z nás už vedia, aké benefity ponúka nosenie, prečo je naozaj zdravé a aj výhodné. Podobne ako bonding bezprostredne po pôrode. Ako je to ale s oteckami? Má to aj pre nich nejaký význam? Alebo je nosenie výhradne záležitosťou matiek? Nie je to príliš zženštilé „motať sa do nejakej handry“ (i keď v súčasnosti aj dosť vkusnej a luxusnej)?

Masáž bábätiek – viac ako pohladkanie
Každé bábätko sa prirodzene masíruje už v našom brušku pôsobením plodovej vody, našimi orgánmi a pohybom. Masáž pre neho vlastne nie je žiadna novinka. Keď príde na svet, masážou mu pripomeniete toto krásne obdobie. A nielen to. Hladkaním dlaňami po holom telíčku ste s ním vo vzájomnom prepojení. Je to veľmi intímna chvíľka, ktorá patrí len vám a dieťatku. Maličké má pocit bezpečia a istoty. Nežnými dotykmi mu navyše stimulujete nervovú sústavu, pomáhate mu prekrviť svaly, keď si ešte nevie samo nájsť príjemnú polohu a z ležania je utlačené, alebo ho utíšite, ak je príliš plačlivé a nevie zaspať.

 Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat
Naše zdravotníctvo hľadá spôsoby, ako zabrániť narodeniu postihnutých detí. Prepláca umelý potrat, poskytuje najrôznejšie testy na potvrdenie/vylúčenie chýb plodu… Nehľadá však príčiny a spôsoby prevencie postihnutia. To je pre socializovanú medicínu typické. Postihnutí sú záťaž pre štátny rozpočet, do ktorého všetci prispievame, a preto treba rodičov presvedčiť, že postihnuté deti sú záťaž aj pre nich.

Mamičkovská skúsenosť
Ako sme zvládli dojčenský štrajk
Som mama dvoch detí s trojročným vekovým rozdielom. Dojčenie bolo pre mňa jasnou a prirodzenou voľbou. Moje deti nemali cumlík ani fľašu, bola som si vedomá toho, že tieto „pomôcky“ môžu dojčenie skomplikovať. Rada by som sa s vami podelila o moju skúsenosť s dojčenským štrajkom.

Raná starostlivosť 4)
Zahrajme sa na pirátov
Ak lekár predpíše okluzor, netreba sa mu vyhýbať. Tréning zabiehajúceho alebo „lenivého“ očka môže byť aj zábavou. Začiatky však spravidla nebývajú jednoduché, čo rodičov neraz odradí od potrebnej liečby.

Dojčenie – zdroj materinskej sily 5)
Prekračovanie hraníc či prirodzený kontakt?
V psychoanalýze, vývojovej psychológií a vzťahovom výskume sa čoraz častejšie pozeráme na pozíciu dieťaťa vo vzťahu s matkou. Doteraz sa žene nevenovala pozornosť. Z „vonkajšej“ perspektívy dieťaťa a jeho prežívania sa výskum posúva k „vnútornému“ prežívaniu matky, tak ako je to už súčasťou moderných kurzov prípravy na pôrod. Nároky na matku sa ale s rastúcimi poznatkami stupňujú a zároveň dostáva čoraz menej pomoci, aby sa s týmito nárokmi vyrovnala.

Otravy u detí
Viete poskytnúť prvú pomoc?
Náhodné otravy u detí sú pomerne častým javom. Deti najčastejšie požijú nebezpečné látky v domácnosti (kuchyňa, kúpeľňa), garáži alebo v záhrade. Náhodné otravy u nich nastanú v súvislosti s ľahkou dostupnosťou liekov, najrôznejších chemických látok a stačí skutočne len na pár sekúnd odvrátiť zrak či pozornosť, a nebezpečenstvo je na svete. Ak už nehoda nastala, dieťa požilo neznámu látku alebo lieky, neprepadajte panike. Nevhodné opatrenia mu môžu ublížiť.

Logopedická abeceda 5)
Ak je pri bežnej komunikácii zjavné, že dieťa nesprávne tvorí niektorú z hlások S, C, Z, DZ, Š, Č, Ž, DŽ, pravdepodobne ide o sigmatizmus. Sigmatizmus je nesprávna výslovnosť sykaviek. Ľudovo nazývaná aj šušlavosť. Nesprávna výslovnosť týchto hlások je do určitého veku prirodzená, pretože reč sa postupne vyvíja. Ak táto nesprávna výslovnosť pretrváva aj u štvorročného dieťaťa, treba navštíviť logopéda. 

Zastavenia nad výchovou 21)
Nestratiť kontakt
Je mi ľúto, keď vidím smutných dospelých. Zvonka má ich život parametre hodné závidenia, ale v očiach nie je radosť. Deti sú stelesnením radosti zo života. Od rána do večera majú prácu, ktorú robia s najvyšším zaujatím. Čo sa stane, že oči zhasnú?

Štyria mušketieri
„Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna zvláštna krajina v srdci Európy, v ktorej žili štyria malí chlapci. Jakubko, Peťko, Robko a Adamko odmalička bojovali s nepriazňou osudu, pretože po narodení na nich zlý čarodejník uvalil krutú kliatbu a zoslal na ich drobné telíčka neľútostnú chorobu. „Duchennova svalová dystrofia,“ znelo v ušiach vystrašených rodičov.

Lepší svet začína láskavosťou
Ako naučiť deti byť láskavými
Zdá sa, že dnešná doba trpí stratou ľudskosti a láskavosti. Ľudia prestávajú byť milujúcimi osobami a namiesto toho v sebe cibria vlastnosti ako ignorancia a nenávisť. Rozprávajú nemilo o druhých, uzavierajú sa pred ostatnými, nepomôžu matkám s kočíkmi do hromadnej dopravy, ba ani nepustia sadnúť starého človeka. Deti toto správanie pozorujú, preberajú ho a myslia si, že presne takto sa má človek k človeku správať.

Hovorme o vede 55)
Ochorenia a zaočkovanosť
Asi najočakávanejšou udalosťou roka 2019 v oblasti očkovania na Slovensku je imunologický prehľad z roku 2018, ktorého výsledky Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil v marci. V našom článku si zhrnieme údaje k infekčným ochoreniam. Tie nám pomôžu nielen posúdiť imunologickú situáciu, ale aj zorientovať sa ohľadom aktuálneho návrhu Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré chce neočkovaným deťom zabrániť v navštevovaní materských škôl.

Sila liečebného hladovania
Zaujíma vás, či existuje univerzálna liečebná metóda? Liek na všemožné ochorenia a poruchy? Kľúč k zdraviu a mladosti? Zároveň niečo bezbolestné a veľmi lacné, no skutočne účinné? Predstavujeme vám liečebné hladovanie.

Hovorme o školstve
O domácich úlohách
Podľa niekoho sú domáce úlohy nevyhnutné, podľa iných rodičov neprimerane zasahujú do rodinného behu, narúšajú vzťah s dieťaťom. Nedávno sa na facebooku stal virálnym status matky, ktorá do školy oznámila, že jej dcéra už skončila s domácimi úlohami. Bude sa venovať svojim záujmom, rodine, oddychu. Nechce, aby jej dcéra už v desiatich rokoch trpela úzkosťami a poruchami spánku. Tento status v krátkom čase dosiahol 12 580 zdieľaní a podporné komentáre od učiteľov a psychológov.

Podlé správanie
Naučte deti vhodne reagovať
V súčasnosti sa stretávame s neslušným a zlým správaním ľudí každý deň. Aj keby sme svoje deti radi ušetrili nepríjemných komentárov alebo zlého jednania, je to nemožná úloha. Čo však môžeme ako rodičia urobiť, je pomôcť im naučiť sa, ako v takých situáciách vhodne reagovať.

Školička ľudských hodnôt
Súťaživosť verzus kooperácia?
V tomto čísle sa spolu skúsime zamyslieť nad tým, ako na nás a naše deti vplýva súťaživosť. To, že svet pomyselne delíme na víťazov a porazených. Kto má z toho osoh? Keď sa hlbšie zamyslíme nad následkami, tak asi ani víťazi a ani porazení… Možno si pomyslíte, že vďaka súťaživosti majú deti motiváciu zlepšovať sa. No toto je klamlivá predstava. Ak sa zlepšujem preto, aby som predbehol druhých, tak to asi nie je tá správna motivácia. Správnejšie je snažiť sa o zlepšovanie samého seba, aby som bol každý deň lepší v tom, čo si želám. A to sa dá aj bez súťaživosti.

Taký bežný štvrtok
„Dovolenkový“ deň v živote mamy
Som mamou dvoch krásnych chlapcov. Starší Maxo má 2 roky, mladší Samo pol roka. „To musí byť náročné. To máš veselé. Panebože, ako to zvládaš? Ako to u vás vyzerá?“ pýtajú sa všetci. Aj keď niekedy dokážu načertiť, za nič na svete by som ich nevymenila. To, že materská nie je práve dovolenka, dokazuje napríklad taký náš bežný štvrtok.

Význam a podoby detskej hry 1)
„Ony sa len tak hrajú, kedy sa už (konečne) začnú učiť?“
Táto otázka mnohým rodičom skôr či neskôr príde na um. Menej často u dojčiatka, ale u škôlkara i predškoláka sa už zvykne natískať s nástojčivosťou umocnenou tlakmi okolia, reklamy či vlastnými strachmi rodičov. Kupujeme deťom drahé „edukačné“ hračky, tešíme sa z interaktívnych tabúľ a tabletov, bojíme sa, či dieťa niečo nezmešká. V skutočnosti je ale čas strávený voľnou hrou najdôležitejší v ranom detstve.

Dcérka je stále chorá…
Moja trojročná dcérka je neustále chorá, teraz už pár týždňov. Som s ňou doma a starám sa o ňu. Čerpala som dovolenku, teraz už aj OČRku. Bojím sa, aby mi zamestnávateľ nedal výpoveď, keď som s dcérkou stále doma. Neviem, kedy sa jej zdravotný stav zlepší. Aké sú moje možnosti, čo sa týka zamestnania, peňazí…?

Sme pripravení do školy?
Nástup do prvej triedy je pre dieťa náročný krok. Nové prostredie a prísne systematické pravidlá školy bývajú často príčinou obrovského stresu a následného zlyhania. Nestojí však za tým neschopnosť dieťaťa, ale jeho nepripravenosť na taký razantný krok.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 1)
Čo sa deje v diagnosticko-terapeutickej dielni praktika TČM
Hoci pojem tradičná čínska medicína nie je neznámy, predsa len veľa ľudí nevie, čo sa pod názvom tohto liečebného systému skrýva. Viac než dvetisícpäťsto stará liečebná metóda ponúka nielen staronový diagnostický a terapeutický prístup, ale cez ňu môžeme pochopiť aj odlišné vnímanie človeka ako takého. Ako je to možné?

Ekorodina
Kam sa stratilo ticho?
Zastavte sa a započúvajte sa. Čo počujete? Zvuky prechádzajúcich áut? Nárazy vetra o panelák? Hudbu z blízkej kaviarne? Alebo kosačku na trávu od susedov? A teraz sa zastavte a zamyslite sa. Kedy ste naposledy boli v tichu, takom naozajstnom, kde je počuť len pohyb vánku v tráve?

Krôčiky k ekologickej zodpovednosti 6)
Kompostujme!
Takmer polovicu zmesového komunálneho odpadu na Slovensku tvorí bioodpad. Končí na skládke spolu s ostatným zmesovým odpadom z čiernych kontajnerov. Tu sa odpad pravidelne zaváža vrstvami zeminy a jazdí sa po ňom ťažkými mechanizmami. Zmestí sa ho takto na skládku viac a sčasti sa tak zabraňuje aj vzniku veľmi nebezpečných spontánnych požiarov. Kde nie je kyslík, tam nehorí oheň. Zároveň však platí, kde nie je kyslík, tam neprebieha klasický biologický rozklad. Bioodpad tu podlieha tzv. anaeróbnemu rozkladu, pri ktorom vzniká metán. Metán je 20-krát silnejší skleníkový plyn ako CO2 a prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

 

Dieťa č. 4 – 5/2019 je vám k dispozícii vo voľnom predaji po celom Slovensku. Môžete si ho  však aj predplatiť (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia, pri zasielaní do ostatných krajín účtujeme aj poštovné). Ak chcete Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.

Špeciálna ponuka: Ak máte záujem objednať si spolu s ročným predplatným časopisu Dieťa aj publikáciu Mgr. Petra Tuhárskeho „Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať“, môžete ich spolu získať výhodnejšie. Viac informácií získate priamo v objednávke.

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za vašu priazeň.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok