Rozprávka o dvojčatách Egu a Sebavedomí. Čo ich spája? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Rozprávka o dvojčatách Egu a Sebavedomí. Čo ich spája?

Rozprávka o dvojčatách Egu a Sebavedomí. Čo ich spája?

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 32)

Milá maminka. Boli raz dve dvojičky. Narodili sa tak, že sa držali za ruky, predstav si! Maminka oboch chlapcov veľmi ľúbila. Nikto si nevedel predstaviť, že by jeden žil bez druhého. Vyrastali spolu, lenže trošku nesúmerne. Smiešne bolo, keď ich raz maminka posadila na hojdačku – zdvíhačku. Boli rovnako vysokí, rovnako ťažkí. Lenže miesto toho, aby bol raz jeden hore a potom dole, ostal hore zaseknutý len jeden z nich. Volal sa Ego. A druhý, Sebavedomie, ostal smutný dole.

Prečo sa tak stalo? Prečo sa práve braček Ego dostal tak vysoko a nie a nie sa pohnúť dolu? Babka tvrdí, že čomu nerozumiem, život vysvetlí. Ale ja to chcem vedieť hneď! Tak som sa s kamarátmi rozhodla, že to nejako zistíme skôr. Sledovali sme týchto dvoch bratov a zistili sme, že oni vážne nejako nesúmerne rastú. Ego sa tiahol do výšky, aj priberal, Sebavedomie nič. Ego sa len smial, žartoval, chválil sa, že je mu najlepšie na svete. No, pretože je najmocnejší, najkrajší, najvyšší, najbohatší, najštíhlejší, najmodernejší, najlepšie oblečený, najskúsenejší. Nedalo sa s ním rozprávať!

Vraj je jeho život sladký. Tak nech prestane papať sladkosti, nie? Čo ale s bračekom Sebavedomím? Babka radí, ťahaj ho za uši. Ale nepridalo mu to na výške ani centimeter. Tak ho vychvaľujte. Nepomohlo. Tak ho poľutujte, utešujte. Nič. Tak mu vo všetkom pomáhajte, nech sa mu voľačo podarí. Lenže Sebavedomie nám neveril, odmietal nás a ešte aj povedal, že to všetko sú naše nápady, nie jeho.

Raz som za ním zašla sama. Potichučky. Objala som ho a poplakala si s ním. Spýtala som sa, čo si myslí. Čo by chcel a čo potrebuje. Len sa naklonil a začal mi šepkať do uška. Tajomstvo. Prezradiť ho nemôžem, maminka, lebo to je medzi mnou a Sebavedomím.

Dovolil mi však povedať toto: Kto je maminkou Ega a Sebavedomia? To musí uhádnuť každý z nás. Takže to neprezradím. Prečo Ego narástlo a Sebavedomie nie? No, pretože Ego narástol za oboch! Aby trocha bračeka ochránil. Aby ho zakryl veľkými rukami. Ale pred čím, pred kým? Čo myslíš ty, maminka?

Ja som sa rozhodla, že Sebavedomiu pomôžem, ak mu budem len veriť. Pretože keď mu verím, ukazujem, že ho ľúbim. Nech je, aký chce. Nesmiem ho chváliť, lebo z toho narastie len Ego. Ani ľutovať, utešovať. Budem ho podporovať vo všetkom, čo sa sám rozhodne spraviť. Nebudem z neho sklamaná – to sa nedá, keď ho beriem takého, aký je. A predstav si, že to pomohlo. Začal rásť! Ego hneď spľasol ako bublina. A zrazu, bum! Hojdačka sa pohla…

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 31)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok