(Ne)správne? Potrebujem, aby SI TY… | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

(Ne)správne? Potrebujem, aby SI TY…

(Ne)správne? Potrebujem, aby SI TY…

Črepiny z môjho zrkadla 32)

Situácia:
Potrebujem, aby si sa obliekla. Potrebujem, aby si mi pomohol. Potrebujem, aby si sa najedla. Potrebujem, aby si umyl riad. Potrebujem, aby si vyzdvihol dcérku. Potrebujem, aby si nakúpila. Potrebujem, aby si uvaril. Potrebujem, aby si sa ihneď vrátil domov. Potrebujem, aby si TY, on, ona, ono…

Čo tým chcem povedať:
Nedokážem (nevládzem) sa o všetko postarať sama. Preto potrebujem, aby ste mi pomohli.

Čo tým hovorím:
Potrebujem, aby svet fungoval tak, ako chcem. Potrebujem, aby ste sa mi prispôsobili. Potrebujem, aby ste fungovali inak, než fungujete.

Lepšie pre mňa a pre dcérku:
Každý máme svoje potreby a vyjadrujeme nimi nedostatok. Cítime sa nespokojní, cítime napätie a potrebujeme ho zmierniť alebo odstrániť. Potrebujeme nasýtiť, uspokojiť nejakú potrebu. Občas ale zabúdame túto potrebu správne vyjadriť. Formulovať ju tak, aby bol jasný jej koreň. A občas zamieňame to, čo skutočne potrebujeme, s tým, čo chceme.

Napríklad – „potrebujem, aby si sa obliekla“. Čo je potreba a čo je to, čo chcem? V skutočnosti potrebujem vyjsť von, pretože sa niekam ponáhľam. Niečo vybaviť alebo sa len poprechádzať. To je potreba. Zabudla som sa presne a jasne vyjadriť. Táto potreba sa týka mňa. Miesto nej vyslovím to, čo chcem od dcérky. Bez toho, aby som dala dcérke na výber. Nedala som jej možnosť rozhodnúť sa, ako mi s touto potrebou pomôcť. Napríklad – „čo myslíš, mohla by si sa obliecť, aby sme to stihli? Chceš sa ku mne pridať?“ A zabúdame sa vtedy pýtať na potreby druhých.

Ja napríklad nedokážem robiť v domácnosti veci perfektne. Čiže byť spokojná a nenaháňať sa. Nikdy som si neuvedomila, že svoje potreby nesprávne komunikujem. Miesto – „som unavená, nestíham, nechcem robiť všetko naraz, potrebujem byť s týmto a tamtým spokojná“ – som potreby balila do balíka príkazov. Bolo to ľahšie, lebo ak neboli splnené, zodpovednosť za svoju nespokojnosť som poľahky prenášala na plecia druhých. Vystavovala som ich nátlaku, vyjadrovala im nespokojnosť. Otázka „prečo?“ ostala zamlčaná. A práve tá by odhalila skutočnú potrebu. Iste viete, že to, čo chceme, nie vždy potrebujeme.

Muž si moje potreby vydedukoval, no dcérka im nerozumela. Preto sa stávalo, že sme sa hádali – stáli sme na opačných frontoch a hádzali granátmi. A hoci by mi aj rozumela, jej vôľu pomôcť som zadupala požiadavkami, napätím, ktoré som do „potrebujem, aby si TY“ možno nechtiac vkladala.

Ani za šéfom nejdeme s: „Potrebujem, aby si mi dal dovolenku.“ Dodáme – prečo, kedy, či by to išlo, či to nebude škrt, či to dokážeme vykryť. Alebo ešte lepšie – za počasím neprídeme s: „Potrebujem, aby si mi dal dážď.“ Buď sa prispôsobíme počasiu, trocha si ponadávame, ale napokon sa aj tak zariadime po svojom.

A ešte jeden príklad – predstavte si, že za vami príde niekto a povie: „Potrebujem, aby si zmizla. Potrebujem, aby si ma milovala. Potrebujem, aby si teraz neochorela. Potrebujem, aby si sa o mňa postarala…“ Ako sa cítite?

Mama Žaneta
Foto autorka

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda na www.dieta.sk nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každú stredu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok