Šatníkový minimalizmus | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Šatníkový minimalizmus

Šatníkový minimalizmus

Na akúkoľvek udalosť som oblečená do dvoch minút. Presne viem, čo si dám večer na drink s kamoškou a čo zajtra do práce. Ráno ma môj outfit vôbec nezdržiava, vždy vyberám na istotu. Otvorím skriňu a hneď viem, čo si oblečiem. Aj vy to máte takto? Nie? A tiež si každé ráno hovoríte, že rovnošata je super vec, lebo vtedy viete presne, čo si máte obliecť?

Všetci to máme podobne. A viete, prečo je to tak? Pretože oblečenia máme neúmerne veľa. Veľmi veľa, ba až nepotrebne veľa. Mesiac má 30 dní. Stačilo by nám len 30 kusov oblečenia a každý deň v mesiaci by sme boli oblečení v niečom inom. Skúsili ste si niekedy spočítať, koľko kusov oblečenia máte doma?

Otvorte skriňu a len tak jedným očkom mrknite na to množstvo nohavíc, sukní, svetrov, topov, košieľ, šiat a tričiek… Naozaj potrebujete všetko?

AKO ZREDUKOVAŤ ŠATNÍK? VYSKÚŠAJTE MESAČNÝ EXPERIMENT!

Ak chcete, skúste s nami mesačný experiment. Je to úplne jednoduché a možno sa vám podarí svoj šatník zredukovať a dostať do vytúženej podoby.

 1. Pripravte si škatuľu a odložte do nej veci, ktoré už nenosíte, nesedia vám, sú výrazne obnosené alebo sa vám už jednoducho nepáčia. Škatuľu zalepte lepiacou páskou a odložte ju niekde do skrine, kde vám nebude zavadzať.
 2. Do druhej škatule dajte veci, ktoré síce nenosíte, ale ešte máte taký pocit, že niekedy by ste si ich mohli obliecť. Túto škatuľu len zatvorte a položte ju k tej prelepenej páskou.
 3. Vyberte svoje najobľúbenejšie veci a vyskladajte si z nich oblečenie na 31 dní. Povešajte si ho na vešiaky, aby ste všetko mali prehľadne na očiach.
 4. Zvyšné veci odložte do druhej časti skrine, ktorú celý mesiac nebudete používať.
 5. Ak počas mesiaca zistíte, že niečo potrebujete zo škatúľ alebo z druhej časti skrine, môžete si to presunúť do aktívnej časti.
 6. Po mesiaci môžete zhodnotiť, či vám váš výber stačí alebo by ste si ešte niečo presunuli k aktívne používaným veciam. Ak potrebujete na testovanie ešte jeden mesiac, nech sa páči, doprajte si ho.
 7. Na konci sa zamyslite, či ste zo zalepenej škatule niečo potrebovali. Ak nie, rozlúčte sa s ňou.
 8. Potrebovali ste niečo zo zatvorenej škatule? Ak áno, už ste si to počas mesiaca určite vybrali, ak nie, tiež sa s ňou môžete rozlúčiť. Odporúčame škatule neotvárať, inak z nich vyberiete veci, ktoré síce nenosíte, ale je vám ľúto sa ich vzdať.
 9. A už vám ostala iba časť skrine, ktorú je potrebné vytriediť.
 10. Presuňte si ešte pár kúskov oblečenia do aktívnej zóny a zvyšné oblečenie zabaľte do ďalšej škatule a máte hotovo.
 11. Škatule darujte, posuňte niekomu, komu urobia radosť. Len si ich nenechávajte doma!
 12. A vaša skriňa je ako nová, vzdušná a prehľadná.

Základom udržateľnosti šatníka v minimalistickom stave je NENAKUPOVAŤ. Vôbec? Áno, vôbec. No ak si napriek tomuto varovaniu niečo kúpite, je potrebné vymeniť niečo za niečo. Čiže niečo do šatníka prichádza, niečo musí odísť. A to platí aj o topánkach, kabelkách, šáloch, čiapkach atď.

DÔLEŽITÁ RADA

Nenechajte sa zlákať výpredajom, vtedy vám do šatníka naskáče množstvo vecí, ktoré naozaj nepotrebujete, a určite sa týmto nesprávate šetrne ani k našej zemi. Obchody sú preplnené novým a novým tovarom. Skúste si len tak pre zaujímavosť vyhľadať články, kde vlastne končia nepredané kusy odevov. Možno vás táto informácia prekvapí a možno vás presvedčí, aby ste sa začali k našej prírode správať trošku zodpovednejšie.

Mgr. Lenka Kačmárová

Magazín Dieťa
Foto 123rf.com

Viac článkov o minimalizme, ale aj ďalšie články na ekologickú nôtu: www.dieta.sk/kategoria/clanky/biomamy/ekorodina/

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok