Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 15) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 15)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 15)

Šesť Alžbetkiných krokov, ako porozumieť hnevu (alebo Čo všetko sa musíme o hneve naučiť)

5. krok – Nerobím to naschvál

Maminka. Vieš, že celý tvoj svet zaberá obrovský priestor? Veľa si precestovala, veľa vyskúšala a veľa spoznala. Videla si toľko miest, ľudí a vecí! Môj svet je oveľa, oveľa menší. Je to moje malé kráľovstvo. Náš dom, záhrada, príroda okolo, dedina, kde žijeme, mestečká, kam chodíme, a pár ľudí. Ja chcem zase spoznať toto. Vyskúšať, chytiť, zistiť, či a ako niektoré veci fungujú, z čoho sú zložené, čo sa udeje, keď sa ich dotknem. Poháňa ma zvedavosť. Chuť objavovať. Experimentovať.

Práve zvedavosť, skúšanie a moje nápady robia tebe, tatkovi, babke a dedkovi starosti. Nerozumiem, prečo to tak skončí. Že sa nápady menia na starosti. Áno, narobím veľa chýb. Ale nie je treba porobiť ich, aby som sa naučila ich nerobiť? Keď prídem s niečím novým, nejakým super nápadom, dopadne to tak, že sa na mňa hneváte. Pamätáš, keď som ti nakreslila obrázok? Fixkou na stene? Nenapadlo mi, že to nepôjde dolu a že stena má ostať čistá. A zosmutnela som. Pritom som chcela, aby si sa tešila so mnou.

Prečo to spomínam? Pretože mi vravíte, keď sa môj nápad tak zvrtne, že vás chcem nahnevať. To naozaj nie. Nikdy. Keď ste šťastní vy, som aj ja. Keď sa hneváte, som smutná a nahnevaná a takto sa necítim dobre. Už rozumieš? Nechcem vás ani unaviť, hoci neviem, ako sa mi to vždy podarí. Pokiaľ mi povieš, že ťa unavuje, ak sa stále naháňame, rozumiem tomu. Alebo ak veľa pracuješ. Ale ak povieš, že si zo mňa unavená, nerozumiem.

A nikdy to nerobím naschvál. Vážne nie. Áno, všetky moje nápady majú dôvod a ja som ti ho práve vysvetlila. Nie vždy dokážem svoje nápady domyslieť. A ešte si neuvedomujem dôsledky. Skúsme to na príkladoch, čo povieš?

Vraj naschvál kopem mačky. Ja ich len odsúvam nohou ako ty. Len to neviem tak jemne. Vraj naschvál kričím do ucha. Ja len rada kričím, hocikde, hocikam. Jedna teta nám raz poradila, aby si ma prihlásila na spev. Pamätáš? Vraj naschvál hádžem do teba kamienky. Ja len chcem hodiť ďaleko ako tatko, ruka mi hodí krivo. Vraj prskám z vane vodu – naschvál. Ja len chcem, aby si sa so mnou kúpala ako u babky v sprchovom kúte. Vraj naschvál maľujem po zemi. Maľovanie milujem a chcem, aby bolo farebné a veselé všetko okolo mňa. Vraj naschvál kričím vtedy, keď telefonujete. Ja len pozdravujem každého, kto s nami v telefóne hovorí. Chcem, aby ma počul, predsa. Vraj naschvál skáčem všetkým do reči. To ale robia všetci okolo mňa. Vraj naschvál režem príborovým nožom do stola. Ja chcem rezať ako ty, len nemám čo… Je toho veľa, mami. A vidíš, vždy mám dôvod. Dôležitý, vážny a zvedavý.

Ver mi, maminka. Každý raz ti rada svoje dôvody vysvetlím. No, ešte vlastne neviem dobre vysvetľovať. Mohla by si mi s tým pomôcť? Ukázať mi, ako sa vysvetľuje? Ďakujem maminka… A! Práve som si spomenula. Jedinú vec na svete robím naozaj naschvál! Naschvál vás s tatkom strašne ľúbim!

_______________________________
Volám sa Alžbetka. Mám štyri roky. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

Alžbetka

Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 13): Šesť Alžbetkiných krokov, ako porozumieť hnevu (alebo Čo všetko sa musíme o hneve naučiť) – 4. krok –
Čo s tým hnevom narobíme?

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

2 komentáre

    Zanechať komentár

    Only registered users can comment.