Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 18) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 18)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 18)

Rozprávka o tete Trpezlivosti

Milá maminka, vymyslela som ti rozprávku o jednej tetuške. Raz som ju stretla, ako sama sedí na brehu Váhu, gate vyhrnuté nad kolená a čľapkala sa vo vode. Aj ja to mám rada. Bola vysoká, mala strapaté vlasy, na hlave taký smiešny klobúk a gate celé mokré, čo tak prskala vodu. A bola smutná. Plakala. Lenže keď som k nej prišla, hneď sa začala smiať. „Ty ma poznáš?“ Spýtala sa. „Jasné!“ A dala som jej do rúk dva kamienky, nech si so mnou hodí do vody. Volala sa Trpezlivosť.

Dlho sme sa spolu hrali. A ona mi rozprávala. Tak som sa rozhodla vymyslieť ti o nej rozprávku. Lebo veď, nie si zvedavá, čo mi povedala? Tak. Bola raz jedna tetka. Taká to bola veľká tetka, že ju poznal celý svet. Aj my, aj susedia, babky aj dedkovia, maminky a ockovia, kamaráti, aj tí, ktorých nepoznám. Žila si ako kráľovná, len nemala vlastný zámok, pretože jej zámkom bol hocijaký dom. Všade sa cítila ako doma. Všade ju vítali, poznali. Tam dostala napapať, tam sa mohla vykakať. Tam sa vyspinkala, tamto pomáhala v záhrade. Všetci ju mali radi a bola pre nich taká, aká si ty pre mňa – maminka.

Jedného dňa sme sa zobudili a začali sme sa akosi ponáhľať. Neviem, čo sa vtedy stalo. Teta Trpezlivosť mi to skúsila vysvetliť, no ja som nerozumela. Ako sme sa tak ponáhľali, na tetu sme zabúdali. Tam jej najesť nedali, tam jej neustlali, tam ju neprivítali. Nenechali jej odomknuté! Teta sa vystrašila a zaklopkala na dvere a okná. Lenže jej nik neotváral. Ľudia na to nemali čas.

A keďže ju do niektorých domov zabudli pustiť, teta sa vytrácala. Prestala chodiť. Alebo sme ju my nepozvali na návštevu? Nesmie chodiť len na návštevu, veď tu predtým bývala! Niektorí ju dokonca už nespoznali! Tetuška ostala smutná, bola sama. Vieš, čo mi prezradila? Sú domčeky, kde nebola tak dlho, že ju tam detičky vôbec nepoznajú! To sa predsa nesmie stať!

Nepozná ju môj kamarát Miško. Chce mať všetko hneď. Nepozná ju pani susedka. Stále dakam mešká. Nepozná ju babka. Všetko chce mať rýchlo. Nepozná ju tvoja kamarátka Julka. Vraj nemá čas. Nepozná ju strýko Jožko. V garáži má plno nedokončených prístrojov. A maminka, občas ju nespoznáš ani ty. Pamätáš? Sama si mi to prezradila. Že nemáš so mnou trpezlivosť. Práve vtedy sme si nerozumeli. Vtedy sme sa pohádali. Aj u ostatných je to tak. Keď tam nie je teta Trpezlivosť, je tam smútok, hádky, hnev, krik a slzy. Vidíš, aká je dôležitá?

Vieš čo? Dnes som ju priviedla domov. Mám ju rada a chcem, aby ostala. Počúva ma, a preto mi rozumie. Venuje mi pozornosť. Takú, akú potrebujem. Rozhodla som sa, že túto rozprávku spolu s tetou Trpezlivosťou rozpovieme všetkým, kto na ňu zabudol. A zoznámime s ňou všetkých tých zábudlivcov. Pridáš sa k nám, maminka?

_______________________________
Volám sa Alžbetka. Mám štyri roky. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

Alžbetka

Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 17): Šesť Alžbetkiných krokov, ako porozumieť hnevu  – 6. krok – Päť dôvodov, prečo som ťa udrela

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok