Môže sa stať, že nebude samostatné 1) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že nebude samostatné 1)

Môže sa stať, že nebude samostatné 1)

Každý rodič by pre svoje dieťa urobil čokoľvek. Ľúbi ho, pri každej príležitosti mu pomáha, poskytuje rady a je mu oporou. Vďaka tomuto dieťa pociťuje bezpečie v rodine a hlavne istotu, že sa má o koho oprieť, že rodič je človek, ktorý ho ochráni a postará sa oň. Niekedy sa však moment obyčajnej pomoci dieťaťu transformuje do situácie, keď rodič robí všetko za svoju ratolesť.

Poznáme tie chvíle, keď sme unavené, po práci máme na starosti ešte domácnosť a naša malá radosť sa rozčúli alebo rozplače, ak sa jej nedarí poskladať hračku, urobiť z kociek krásny hrad alebo vložiť správny kúsok puzzle do skladačky. Ako správny rodič máme, samozrejme, kontrolku, ktorá zasvieti vždy, keď je naše dieťa nespokojné a máme tendenciu situáciu rýchlo napraviť, aby bolo opäť šťastné. A tak prídeme k nemu a pomôžeme mu. Ak sme unavené nadmerne, urobíme to zaň. Jednoducho preto, lebo nemáme čas zaoberať sa ešte aj týmto.

Túto reakciu môžeme preniesť na akúkoľvek situáciu. Nedávno som bola svedkom toho, ako sa na ihrisku malé dievčatko pokúšalo vyliezť na maličkú lezeckú stenu a prostredníctvom nej sa dostať na preliezačku. Dievčatku sa to na prvýkrát nepodarilo ako jej kamarátke, tak si sadla na zem a z rozčúlenia sa rozplakala. Nato k nej pribehla matka a okamžite ju na preliezačku vysadila. Tým predišla tomu, aby si dcérka sama spracovala sklamanie a vyrovnala sa s ním, a aby sa pokúsila znova vyliezť, a to buď sama, alebo s malou pomocou matky.

Dieťa podobné situácie vníma špecificky a veľmi rozdielne od dospelého. Ak sa mu nedarí so skladačkou alebo s lezením na preliezačku, a vy to namiesto rady a pomoci urobíte za dieťa, ono sa veľmi rýchlo naučí, že sa tieto momenty budú opakovať. Prestane mať motiváciu snažiť sa zvládnuť výzvy, pretože sa naučilo, že to niekto urobí namiesto neho. Nebude mať dôvod robiť veci samo a prestane sa mu chcieť zotrvávať v náročných výzvach a úlohách a dosiahnuť úspech, pretože ľahšiu cestu už zažilo a tým pádom poznalo, že to spravíte vy.

Dieťa začne využívať vašu láskavosť a pri každej prekážke sa bude dožadovať pomoci, ale bez toho, aby najskôr samo skúsilo rôzne varianty riešenia problému. Je veľmi dôležité myslieť na to, že tieto úlohy a výzvy majú pre detský vývoj nesmierny význam. Tým, že sa dieťa postaví pred trošička náročnejšie úlohy ako zvládne, cvičí mozog a napomáha vývoju. Ak úlohy riešite zaň, detský mozog zlenivie, dieťa sa prestane snažiť a bude zotrvávať v pozícií Všetko za mňa niekto urobí. Nevyvinie si trpezlivosť v riešení úloh, ani systematickosť riešenia, ale veľmi rýchlo sa bude vzdávať. Bude to presne ten typ človeka, ktorému ak zlyhá prvé riešenie, rozhodí rukami a rozčúlene vraví: Nejde to, vykašlem sa na to. Alebo človek, ktorý si sám nevie ani vyprať, ani navariť, nevie sám vybaviť úrady a bude celkom závislý od druhého – najprv od matky, potom od partnera/partnerky.

Pre dieťa je najlepšie, ak mu poskytnete priestor, aby sa samo naučilo čo najviac vecí. Dajte mu najavo, že ak sa hnevá, pretože sa mu nedarí, je to úplne v poriadku. Podporte ho v ďalšom snažení, nech skúša ďalej, prípadne ho jemne naveďte na správne riešenie; malá pomoc príde vhod. Naopak, ak dotiahnete veci do konca miesto dieťaťa, pripravujete ho o zážitok, že niečo zvládlo samo, že to dokázalo. Tento pocit je dôležitá súčasť sebaúcty a sebavedomia dieťaťa, zároveň neodmysliteľný míľnik jeho zdravého vývoja.

Majte na pamäti, že je síce jednoduchšie rýchlo vyriešiť daný problém a ušetriť čas vašim zásahom, ale pre dieťa je to opak podpory vývinu jeho sebapoňatia ako zdravej osobnosti.

Mgr. Mária Hanúsková
12. časť seriálu Môže sa stať…
Foto Shutterstock.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok