Tajomstvo šťastia | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Tajomstvo šťastia

Tajomstvo šťastia

Máte psíka? My sme mali Tomiho, vďačného najdúcha, ktorý stále žije v našich spomienkach. Mal dlhý a spokojný život. No a pred časom nám do rodiny opäť pribudol psík. Moja nevesta si splnila detský sen. Vravieva, že odkedy si pamätá, vždy túžila mať psa. Niektoré detské sny sa nám splnia až v dospelosti. A tak to je aj v tomto prípade.

Túžba z detstva prerástla jeho hranice a vďaka tomu našlo jedno šteniatko z útulku novú rodinu. Šťastný psík Dante. Sledujem ho vo chvíli, keď mi syn práve čosi vysvetľuje. Dante na neho oddane pozrel, labkou ho objal a hlavičku si oprel o jeho predlaktie. Spokojne oddychuje. Malé šteňa, ktoré už má svoju rodinu. „Kamarát, ty si vyhral jackpot,“ prihovoril sa mu jeden pán, ktorý sa dozvedel o jeho osude šteniatka zachráneného z rómskej osady. Veru, nie každý psík má také šťastie a ja dúfam, že náš Dante má pred sebou dlhé roky spokojného života.

Keď sme sa museli rozlúčiť s naším prvým psíkom, rozhodnutie o jeho osude bolo veľmi ťažké. Na tie chvíle som si spomenula nedávno, keď som čítala príbeh od neznámeho autora. Opäť ma presvedčil o tom, aká múdrosť je skrytá v malých deťoch. Píše sa v ňom:

„Prečo psy žijú menej ako človek? Tu je prekvapujúca odpoveď 6-ročného dieťaťa. Keďže som veterinár, zavolali ma vyšetriť desaťročného írskeho vlkodava Belkera. Majitelia psa a ich malý chlapec Shane boli k nemu veľmi pripútaní a dúfali v zázrak. Belkera som vyšetril a zistil som, že umiera na rakovinu. Rodine som povedal, že pre neho už nemôžeme nič urobiť. Ponúkol som, že psíka uspím v ich dome. Keď sme sa dohodli, majitelia mi povedali, že si myslia, že by bolo dobré, keby bol pri tom aj ich syn. Verili, že by sa Shane mohol z tejto skúsenosti niečo naučiť.

Na druhý deň som pocítil známe zvieranie v hrdle, keď rodina obklopila Belkera. Shane bol taký pokojný, keď naposledy hladkal starého psa, že som bol zvedavý, či chápe, čo sa deje. Zdá sa, že malý chlapec prijal Belkerov prechod bez akýchkoľvek ťažkostí alebo zmätku. Po Belkerovej smrti sme spolu chvíľu sedeli a nahlas premýšľali nad smutnou skutočnosťou, že životy psov sú kratšie ako ľudské. Shane, ktorý ticho počúval, povedal: ‚Viem prečo.‛ Preľaknutí sme sa k nemu všetci otočili. To, čo potom vyšlo z jeho úst, ma ohromilo. Potešujúcejšie vysvetlenie som nikdy nepočul. Povedal: ‚Ľudia sa narodia preto, aby sa naučili žiť dobrý život – ako napríklad neustále všetkých milovať a byť milí, však?‛ Šesťročný chlapček pokračoval: ‚No psy už vedia, ako to urobiť, takže tu nemusia zostať tak dlho ako my.‛

Ži jednoducho. Miluj veľkoryso. Hovor láskavo. Pamätaj si, že keby bol učiteľom pes, naučil by si sa od neho toto:

 • Keď sa blízki vrátia domov, vždy ich utekaj pozdraviť.

 • Nikdy nepremeškaj príležitosť ísť na výlet.

 • Počas dňa si zdriemni.

 • Predtým, ako sa postavíš, natiahni sa.

 • Každý deň behaj, vyvádzaj a hraj sa.

 • Prosperuj z pozornosti druhých a dovoľ im, aby sa ťa dotýkali.

 • Vyhni sa hryzeniu, keď stačí jednoducho zavrčať.

 • Počas horúcich dní pi veľa vody a oddychuj v tieni pod stromom.

 • Keď si šťastný, tancuj a vrť celým telom.

 • Vychutnaj si jednoduchú radosť z dlhej prechádzky.

 • Buď verný.

 • Nikdy nepredstieraj, že si niekým, kým nie si.

 • Ak je to, čo chceš, pochované, kop, kým to nenájdeš.

 • Keď má niekto zlý deň, buď ticho, sadni si k nemu a jemne ho objímaj.

To je tajomstvo šťastia, ktoré sa môžeme naučiť od dobrého psa.“

Labku na to, priatelia 😊

Renáta Krausová

Magazín Dieťa

Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok