Môže sa stať, že šťastie deťom nekúpime za peniaze | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že šťastie deťom nekúpime za peniaze

Môže sa stať, že šťastie deťom nekúpime za peniaze

Šťastie a spokojnosť sú azda najskúmanejším konceptom psychológie. Pozitívna psychológia si získava čoraz viac stúpencov, ktorí v snahe zistiť recept na šťastie nasledujú jej myšlienky. Čo nás teda robí šťastnými?

Ak nie sme vďační za to, čo už máme, prečo si myslíme, že budeme šťastní s väčším množstvom? Roy T. Bennett

Mnoho odborníkov a výskumníkov si dlhé roky kládlo otázku: Ako je možné, že bohatý človek je menej šťastný než chudobný a chorý je spokojnejší než zdravý? Zdá sa, že nielen dnešná mladá generácia spája šťastie práve s úspechom a bohatstvom. Chce sa podobať vplyvným a bohatým youtuberom a influencerom, s presvedčením, že takýto život zaručuje šťastie. Aj staršia generácia odjakživa závidela slávnym, akoby to bolo synonymum šťastného života. Je to však skutočne tak?

Úspech nie je kľúčom k šťastiu, šťastie je kľúčom k úspechu

Najdlhšia štúdia o šťastí a spokojnosti človeka trvá 76 rokov, a stále pokračuje. Pred 2. svetovou vojnou si výskumníci vybrali 724 mužov, polovica študovala na Harvardskej univerzite a druhá pochádzala z najchudobnejšej štvrti v Amerike. Každý rok prechádzali tieto dve skupiny mužov testami, odbermi krvi, sledovali ich zdravotný stav a skenovali im mozog. Výskumníci sledovali ich vzťahy s rodičmi, pravidelne robili rozhovory a skúmali komunikáciu. Do štúdie neskôr zahrnuli aj manželky dotyčných mužov, spolu s ich potomkami. Skúmala sa ich komunikácia, rodinné vzťahy a vývoj detí v rodine.

Od čoho závisí spokojnosť a šťastie?

Dlhé roky sa výskumníci snažili prísť na ingredienciu, ktorá zaistí spokojný život. Je šťastie skutočne taký zložitý a neuchopiteľný koncept alebo naň existuje jednoduchý návod? Štúdia sľubovala odpovede na tieto otázky a niekoľko tisíc strán informácií o životoch stoviek ľudí ich skutočne poskytlo. V čom spočíva to tajomstvo? Šťastnejšími a zdravšími nás robia dobré vzťahy. Počas desaťročí skúmania sa zistilo, že ľudia s kvalitnými vzťahmi v rodine majú aj šťastnejší život. Ich zdravie je na lepšej úrovni, ľahšie zvládajú bolesť a choroby, ich mozog funguje kvalitnejšie aj vo vyššom veku. Kvalitné a láskavé vzťahy chránia nielen naše telo, ale i dušu.

Šťastie nie je majetok, ktorý vlastníme, ale kvalita myšlienok a duševného stavu. Daphne du Maurier

Šťastie znamená upustiť od predstáv, ako by mal náš život vyzerať

V živote nezáleží na tom, aký tučný je náš bankový účet, z akých pomerov pochádzame a koľko ľudí nás pozná. Záleží len na tom, aké vzťahy si vybudujeme a udržiavame. Spoločnosť sa, bohužiaľ, zameriava na kvantitu. Súhlasím s tvrdením, že najhoršie nie je byť sám, ale cítiť sa osamotene v spoločnosti ľudí. Ak zúfate, ako dosiahnuť, aby boli deti spokojné, poradím vám nasledujúce: Nie je podstatné, či deťom kúpite najnovšie trendy oblečenie či hračky – neurobí ich to šťastnými. Čo však áno, je láskyplný vzťah, ktorý s nimi budujete. Venujte im čas, počúvajte ich, vypnite televízor, odložte mobily. Rozprávajte sa, choďte do lesa, vymýšľajte hry, pri ktorých nebude musieť hrať otupujúca televízia alebo svietiť mobilný telefón. Šťastnými ich urobia dobré vzťahy, nie drahé technológie.

Marcus Aurelius tvrdil, že človek, ktorý žije v harmónii sám so sebou, žije v harmónii s celým vesmírom. Mahátmá Gándhí má rovnaký názor; ak nie sú v harmónii naše slová, myšlienky a činy, šťastie nikdy nedosiahneme. Náš spôsob uvažovania rozhoduje, čo si do života pritiahneme. Ak chceme zmeniť náš život, musíme k tomu viesť hlavne myseľ. Dobrý vzťah budujme nielen s najbližšími, ale hlavne sami so sebou.

Mgr. Mária Hanúsková
seriál Môže sa stať…
časopis Dieťa
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok