Spoločný spánok rodičov a detí v jednej posteli považujem za prirodzenú súčasť rodičovstva. Rodičia tak spávali so svojimi deťmi celé tisícročia. Napriek tomu sa dnes táto prax stále považuje za kontroverznú. Ide najmä o zameranie rodičov a „odborníkov“ na to, aby boli deti čím skôr samostatné, pričom nepochopili, ako sa deti stávajú naozaj samostatnými. Zo všetkých nástrojov vzťahovej výchovy sa zdá byť spanie s dieťaťom tým najkontroverznejším. Pravdepodobne nikde nie sú kultúrne očakávania a skutočné potreby detí vo väčšom konflikte ako v problematike spoločného spania.
„Keď sa moje deti ku mne pritúlia a cítim ich krásny zamatový dych, je to jeden z najkrajších okamihov nášho dňa. A nielen to. Každé moje dieťa nádherne vonia a každé inak. Poznám dôverne vôňu každého z nich. Sme päťčlenná rodina a miesta na spanie máme dosť – 4,5 metra. Cítime sa príjemne, potvrdíme si náš dôverný vzťah a keby ste sa opýtali mojich starších detí, prečo to tak chcú, tak vám odpovedia, že sa cítia bezpečne. Medzi nami, milujúcimi rodičmi.“
Môj synček Gabriel, tretie dieťatko, dosiahol v druhom roku veku takú nezávislosť, že nikdy predtým by som neverila, že to tak môže byť, keby som si to takto nevyskúšala v praxi. Je samostatnejší ako ktorékoľvek dieťa v jeho okolí. Aj jeho staršia sestra Sofia Ema bola vždy samostatná. Moje prvé dieťatko, synček Adrián, si, žiaľ, dlho kompenzoval popôrodnú separáciu a ja som od neho nemohla odísť ani na kávu s priateľkami.
Čo hovoria tréneri bábätiek a čo zástancovia vzťahovej výchovy? Bojíte sa, že svoje dieťa rozmaznáte, že bude nesamostatné alebo že ho v spánku pripučíte? Veríte tomu, že je normálne nechať dieťa vyplakať a v danej situácii tak rezignovať? Cítite, že sa dieťatko od plaču priam zadúša a že možno ničíte váš vzťah? Ak v tom chcete mať jasno, skúste si odpovedať na túto otázku: „Chcete vycvičiť bábätko, aby nepotrebovalo mamu alebo sa radšej zamilujete do lepšieho spánku, harmónie a spoločných zosynchronizovaných spánkových cyklov s vaším dieťatkom?
„Buď sa budíte so svojimi deťmi, kým sú bábätká, alebo sa budete kvôli nim budiť, keď budú staršie.“ William Sears a Martha Searsová [1]
Z vlastnej skúsenosti viem, že byť prvýkrát rodičom je veľmi náročné, a to najmä vtedy, keď očakávania nezodpovedajú skutočnosti. Pri vnímaní novej rodičovskej roly nezabudnite, prosím, na tento fakt: jediní odborníci na spánok vášho dieťaťa ste vy a vaše dieťa.
Keď som sa po prvý raz stala matkou, cítila som, že vo svojom vnútri máme niečo ako rodičovský inštinkt. Nastavenie, ktoré napomáha prežitiu novonarodeného dieťatka. Vďaka nemu plač dieťatka vo mne zapínal červenú kontrolku a spúšťal vo mne rad pocitov s nutkaním bezodkladne reagovať na jeho potrebu. Okamžite som pochopila, že toto je jednoducho mechanizmus, ktorý funguje, aby dieťa prežilo. A nejde o žiadne rozmaznávanie. Ide o to, aby sa potreba dieťaťa naplnila v čase, keď to dieťa potrebuje. A vtedy dokážete viac. Porozumiete si, získate si dôveru a dieťatko vďaka tomuto vzťahu nahliada na svet ako na bezpečné miesto. Spoločným spaním pokračujete v budovaní vzťahovej väzby, na ktorej rodičia pracujú počas dňa.
Spanie v blízkosti dieťaťa je nočný ekvivalent denného nosenia bábätka
Prehlbujete budovanie vzťahovej väzby a zabezpečujete tak bezodkladné napĺňanie potrieb vášho dieťatka. Počas dňa aj v noci môžete dieťa dojčiť podľa potreby a zabezpečíte tak úspešné dojčenie bez odkladania na neskôr a bez pochybnosti, či vaše dieťa prospieva. Ak sa rozhodnete praktizovať spoločné spanie, zistíte, že nemusíte vstávať k dieťatku a že ani neviete, koľkokrát za noc ste dojčili. A to je kľúčové. Nielen bábätká, ale aj matky spia omnoho lepšie. Dojčenie je jednoducho najjednoduchším nástrojom cez deň aj počas noci.
„Ľudské mláďatá sú uspôsobené evolúciou počas miliónov rokov dojčiť sa ‚veľmi‛ často, vychádzajúc zo zloženia mlieka u nášho druhu, z faktu, že u všetkých vyšších primátov (primáty sú zoologický druh zahŕňajúci ľudí, patria medzi ne aj opice) nosia matky svojich potomkov na rukách alebo na chrbtoch po niekoľko rokov, ďalej z veľkosti žalúdka malých detí, z rýchlosti, ktorou je materské mlieko strávené, z potreby takmer nepretržitého prísunu živín pre rast obrovského mozgu (obzvlášť u ľudí) a tak ďalej. Slovami ‚veľmi často‛ myslím 3 ̶ 4 krát za hodinu, s trvaním vždy niekoľkých minút. Spôsob, akým sú niektoré malé deti v našej kultúre kŕmené, keď sa im snažíme zaviesť režim kŕmenia každé 3 ̶ 4 hodiny s trvaním jedného kŕmenia 15 ̶ 20 minút, je proti našej základnej fyziológii.“ K. Dettwyler, PhD. [2]
Spanie s dieťatkom je preň nielen bezpečné, ale aj zdravé
V kontakte s bábätkom (denné nosenie a spoločný spánok) sa stávate jeho živým inkubátorom, regulátorom fyziologických procesov, vrátane toho, že malým bábätkám „pripomínate“, aby dýchali. Štúdie zamerané na novorodencov krátko po narodení poukazujú na to, že matkino telo pomáha upravovať dýchanie bábätka. Z najnovších výskumov je zrejmé, že schopnosť ľahko sa zobudiť je ochranným mechanizmom. Spoločné spanie tomuto napomáha. Hlbší spánok nemusí byť bezpečnejší spánok a jeho fáza je pri separácii omnoho dlhšia. Spoločný spánok zvyšuje vzájomnú vnímavosť matky a dieťaťa, čím sa zvyšuje ich schopnosť prebudiť sa v kritickej situácii a pôsobí tak ako prevencia SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat). Fyzickým kontaktom sa vytvára hormón oxytocín, pri ktorom sa, na rozdiel od kortizolu pri separácii, optimálne rozvíja mozog, t. j. budúce IQ (výskumy Dr. Nilsa Bergmana, [3]) a tiež EQ (emocionálna inteligencia).
„Výskumy Dr. Jamesa McKennu, riaditeľa centra behaviorálneho výskumu spánku matky a dieťaťa na Univerzite Notre Dame, poukázali na skutočnosť, že matkina prítomnosť má priamy vplyv na fyziológiu dieťaťa a pomáha chrániť dieťa pred výskytom SIDS,“ pripomínajú William Sears a Martha Searsová. [1]
„Keď u dieťaťa nastane apnoe, vyruší dieťa svojím pohybom a dotykom. Toto považujeme za hlavný mechanizmus, ktorým sú deti spiace s matkou chránené pred syndrómom náhleho úmrtia. Inými slovami, mnoho prípadov tohto syndrómu u detí, ktoré spia samy, pripisujeme tomu, že sa tieto deti naučili prespať dlhé časové úseky vo veľmi skorom veku, takže sa ocitajú v dlhých fázach hlbokého spánku, nastane apnoe a nablízku nie je nikto, kto by to spozoroval a vyrušil ich, takže nezačnú znovu dýchať. Spoločné spanie tiež umožňuje matke monitorovať teplotu dieťaťa počas noci a byť pri ňom, keď vracia, rozkašle sa, či proste zabezpečiť normálne bezpečné prostredie, ktoré bábätko či dieťa prirodzene očakáva,“ uvádza K. Dettwyler, PhD. [2]
Ľudské mláďatá sú uspôsobené spať s rodičmi
Dôležitosť kontaktu v budovaní vzťahovej väzby je nepopierateľná. Mláďatá primátov sa nosia na tele matky a spia pri nej celé roky po narodení, a často aj po odstavení. Očakávaný vzorec správania je pre matku a dieťa spať spolu a pre dieťa dojčiť sa počas noci kedykoľvek chce. Zásadné je aj aktívne zapojenie našich zmyslov: konkrétne u primátov je hmat spolu so zrakom najdôležitejším senzorom. Novorodenec si zamiluje tú jedinečnú chuť, vôňu a váš hlas, ktorým sa počas noci svojmu dieťatku prihovárate.
Moja 4,5 ročná dcéra nedávno pozerala na naše olejomaľby dojčenia a nosenia v spálni a povedala mi: „Mami, je mi s tebou tak krásne, nádherne voniaš.“ To bola jej nevinná asociácia a moja filozofická úvaha dôležitosti zmyslového vnímania v materstve.
Spoločný spánok pomáha malým bábätkám prospievať
Prospievanie znamená, že bábätká nielen rastú, ale nadobúdajú svoj plný fyzický, emocionálny a intelektuálny potenciál. Čo spôsobuje tento vývinový náskok? Je pravdepodobne ovplyvnený častejším dotýkaním a častejším kŕmením, ktoré stimulujú vývin. Matka častejším kŕmením podporuje svoju produkciu mlieka. Spoločný spánok ako terapia pre neprospievajúce deti bola známa pred viac ako storočím, ako dokazuje citát z knihy Williama Searsa a Marthy Searsovej o starostlivosti o deti z roku 1940: „Sotva možno pochybovať o tom, že prinajmenšom počas prvých štyroch týždňov a taktiež v zime a skoro na jar bude dieťa prospievať lepšie, ak bude spať pri svojej matke a bude zahrievané jej teplom, ako keď by bolo umiestnené v oddelenej posteli.“ [1]
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob starostlivosti o bábätko či staršie dieťa, nezabudnite na svoju jedinečnú odbornosť rodiča v tejto nádhernej rodičovskej role. Ste najlepší odborníci na vaše dieťa.
Ak sa dieťa dožaduje kontaktu, verte, že s vami nemanipuluje. Je to jeho základná potreba. Moje tri deti budú spať so mnou dovtedy, dokiaľ sa samy nerozhodnú odísť z rodičovskej postele. Dávam im základ, ktorý sa mi mnohonásobne vráti.
Dôležité upozornenia: Nespite so svojím dieťaťom, ak ste pod vplyvom alkoholu, liekov na spanie alebo akýchkoľvek liekov, ktoré ovplyvňujú spánok alebo vedomie. Vyhnite sa spánku s dieťaťom, ak ste extrémne obézna. Nespite so šperkami s dlhými šnúrkami. Miesto na spanie si upravte tak, aby bolo bezpečné a aby dieťatko nespadlo z postele. To je pár najdôležitejších upozornení, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť.
Adriana Kráľová
Prehlásenie autorky: Som Mgr. Adriana Kráľová, certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch. Som majiteľkou e-shopu Kengurka a trojnásobnou matkou na plný úväzok, ktorá všetky svoje deti dojčila a nosila, a to dokonca tandemovo. Splnila som si svoj sen a v roku 2014 som začala prevádzkovať e-shop www.kengurka.sk, ktorý priamo odráža to, čím žijem: vzťahovú výchovu. Ako poradkyňa pri dojčení navrhujem podávanie umelého mlieka dojčaťu až po vyčerpaní všetkých alternatív (odborná pomoc poradkyne pri dojčení, mlieko od darkyne). Ďalej neodporúčam používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Vo svojej práci dodržiavam Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka, publikujem a podporujem dojčenie bez nároku na honorár. V priemysle detskej umelej výživy nemám žiadne záujmy.
Zdroje:
[1] Sears, W. ̶ Searsová, M.: Vzťahová výchova. Praktická príručka o citlivom a prirodzenom prístupe k dieťaťu. Christbook, 2012
[2] Dettwyler, K.: Sleeping through the Night. Pathways to Family Wellness, https://pathwaystofamilywellness.org/The-Outer-Womb/sleeping-through-the-night.html
[3] Dr. Nils Bergman: konferencia v Žiline, január 2017
časopis Dieťa
FOTO DA A. Kráľovej a Katarína Poturnay
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok