Môže sa stať, že bude mať psychický blok vo vlastnej sexualite 3) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že bude mať psychický blok vo vlastnej sexualite 3)

Môže sa stať, že bude mať psychický blok vo vlastnej sexualite 3)

Téma dnešného článku bude pre väčšinu rodičov tabu. Nepríjemnosť. Nerozprávajú sa o tom medzi sebou ani dospelí ľudia. Táto sféra patrí do súkromia každého z nás rovnako ako partnerský sexuálny život. Otázkou zostáva ako zareagovať, keď túto zakázanú oblasť objavia deti. Keď si všimnú svoje pohlavné orgány a objavia masturbáciu.

Odhliadnuc od všetkých názorov na tomto svete, faktom zostáva, že sebapotešenie je celkom prirodzená vec. Prispieva k sebapoznaniu v sexuálnej sfére a pomáha podporiť uspokojenie v partnerskej intimite. Chcela by som, aby ste sa teraz zamysleli nad jednoduchou otázkou: Hovoríte s partnerom o sexe? O tom, čo vám spôsobuje potešenie, po čom túžite? Áno? Tak v tom prípade gratulujem. A ako sa pri tom cítite? Červenáte sa, hovoríte v metaforách a robí vám problém veci nazvať pravými menami, pretože to sa predsa nerobí a je to hanebné označenie? A premýšľali ste niekedy nad tým, prečo si to myslíte, hanbíte sa a robí vám to také problémy?

Detstvo so sebou prináša mnoho chvíľ, ktoré sú pre našu osobnosť kľúčové. Aký budeme mať názor, čo si budeme myslieť a v ktorých oblastiach budeme mať komplex či blok. Masturbácia nie je výnimkou.

Ako rodič si musíte uvedomiť jednu základnú vec – je vaša výchova postavená na tom, čo je ľahšie pre vás alebo čo je lepšie pre dieťa? Odpoveď na túto otázku môžeme aplikovať aj na tému tohto článku. Keď pristihnete dieťa hladiť si intímne partie, alebo sa vás rovno spýta, prečo mu to robí dobre a nesnaží sa to ani skrývať, reagujete spôsobom, ktorý je vhodnejší pre vás alebo dieťa?

Staré povery súvisiace s masturbáciou, ako napríklad Oslepneš alebo Pôjdeš do pekla, sú nepochybne ten jednoduchší variant. Ale čo sa odohrá v detskej dušičke, ak na dieťa pre masturbáciu nakričíte, strašíte ho, že mu odpadnú prsty, a donútite ho, aby sa za takú prirodzenú vec hanbilo?

Penis, vagína, súlož, rozkoš – to všetko dostane nálepku Hanba. Aj keď dieťa dospeje a začne žiť partnerský život naoko bezproblémovo, existuje veľa vecí, kde sa pociťovaná hanba prejaví – napríklad stále existuje neskutočné množstvo žien neschopných dospieť k vyvrcholeniu, s tým súvisí neplodnosť, samovoľné potraty, mužské problémy s erekciou, ženské predstieranie orgazmu, pretože to jediné je pre chlapov záruka úspešnosti v posteli, sexuálne dysfunkcie akéhokoľvek typu a dalo by sa povedať, že aj fetiš.

Hovoríte si, že to je prehnané? Pokojne majte tento názor. Preto tu nie sme. V tomto článku sa chcem venovať len tomu, aby sme nevytvorili u detí bloky, s ktorými sa budú potýkať celý život.  Čo je pre ne teda lepšie a čo robiť/nerobiť ohľadne detskej masturbácie?

Podobne ako pri sexuálnych scénach v televízii – netvárte sa, že to je neprirodzené, hanebné. Nenadávajte dieťaťu, netrestajte ho a, hlavne, vyvarujte sa akýchkoľvek klamlivých poznámok typu – Oslepneš, Odpadne ti prirodzenie a podobne. Ak je to pre vás nepríjemná téma, nemusíte to s potomkom preberať dopodrobna. Ak ho omylom pristihnete, pokojne sa tvárte, akoby sa nič nestalo. Ak sa vás predsa len spýta, stačí ho uistiť, že to je prirodzené, ale patrí to do súkromia každého z nás. Dieťa z tejto situácie nesmie vyjsť zahanbené a ustrašené.

Ak máte tendenciu zareagovať zhnusene, prekvapene alebo odmietavo, v prvom rade sa spýtajte samých seba, prečo máte konkrétne vy s tým problém. Prečo si myslíte, že je to tak hanebné a že musíte dieťa vystrašiť, aby to nerobilo? Pamätajte, podľa psychologických meradiel, čím väčšie tabu s nálepkou Hanba z toho spravíte, tým väčšie problémy bude vaše dieťa mať. A nemyslím len sexuálne dysfunkcie, ale celý sexuálny život bude jedna neprirodzená a v prípade nekomunikácie neznáma vec, prinášajúca so sebou možné tínedžerské tehotenstvá a veľmi skorý sexuálny život.

Mgr. Mária Hanúsková
Foto Shutterstock.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok