Slovo na úvod – Dieťa č. 10 – 11/2021 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Slovo na úvod – Dieťa č. 10 – 11/2021

Slovo na úvod – Dieťa č. 10 – 11/2021

Zdravím vás z karantény, milí priatelia. Rada by som sa s vami podelila o skúsenosť, ktorá znie neuveriteľne.

Aspoň mne to tak znelo, keď som si pred pár mesiacmi vypočula na youtube MUDr. Etelu Janekovú a MUDr. Slavomíra Šucha v rozhovore s MUDr. Igorom Bukovským, PhD., ako sa ponosujú, že obvodní lekári vyšetrujú pacientov s koronou cez telefón, vôbec ich v ambulancii nevidia, aby osobne zodpovedne zhodnotili ich zdravotný stav a liečili ich. Nečudo, že z toho vyplynul záver, že naše nemocnice nemuseli byť v 2. vlne také preťažené a mohlo sa predísť mnohým úmrtiam, keby sa k pacientom hneď od začiatku ich koronavírusovej infekcie pristupovalo inak. A aký to má byť prístup, to v rozhovore tiež presne pomenovali. Ťažko sa to počúvalo… A tak si myslím, že som nebola jediná, ktorá si už počas prvých dvoch vĺn koronavírusu vybavila domácu lekárničku tak (áno, mám v nej aj ten mnohými zaznávaný ivermektín…), ako radia títo a aj ďalší odborníci, ktorí namiesto toho, aby zožali pochvalu, sa neraz stávajú terčmi kritiky. Netrvalo dlho a zistila som, že tvrdenie o nezáujme niektorých lekárov o zdravotný stav pacientov je smutnou skutočnosťou. Však posúďte sami.

Minulý štvrtok chytila jedného z členov našej domácnosti taká obyčajná nádcha. Nečudo, podobné prejavy má dnes mnoho ľudí. A tak zaľahol do postele a začal sa liečiť. Priznám sa, že mi v hlave vŕtalo, či k nám nezavítala delta a začala som mu podstrkávať vyššie dávky vitamínov. V sobotu večer stratil čuch a chuť. Na druhý deň mu vyšiel pozitívny antigénový test. Následne sa šli dať otestovať aj ďalší členovia našej domácnosti (vyšli sme ako negatívni) a so sloganom Sama sebe lekárom som naordinovala všetkým naplno liečbu podľa rád určených covid pozitívnym a tým, ktorí s nimi boli v kontakte. Zrejme nie náhodou som práve v nedeľu ráno natrafila na facebooku na status doktora Šucha, v ktorom presne tieto rady uvádzal. Akoby som si mala zopakovať, či som dobre pripravená. ? V pondelok sa náš maród chcel, ako mu litera zákona káže, hlásiť u obvodného lekára (káže to tak aj osobám, ktoré boli s pozitívnym v kontakte). Na naše nesmierne prekvapenie sme zistili, že obvodná lekárka má neexistujúce telefónne číslo. A tak, zmeniac sa z domácej „lekárky“ na detektíva Orieška, som vypátrala, že zdravotná karta nášho maróda už tróni u iného obvoďáka. Pokus spojiť sa s ním v pondelok nevyšiel, už neordinoval. V utorok sa situácia v podstate opakovala. Tento lekár síce mal existujúce telefónne číslo, no pre zmenu nedvíhal, hoci mal ordinačné hodiny. Nejde to dverami, tak skús oknom…, a tak som pacientovi poradila, aby sa s pánom doktorom spojil cez webový formulár na jeho stránke. Odpovedal mu prakticky ihneď. Spýtal sa, či potrebuje pandemickú PN-ku a napísal mu, že sa má riadiť radami RÚVZ na nete. Ani slovo k liečbe, zdravotnému stavu…

Naozaj som bola a ešte stále som v šoku. Obvodný lekár nepotrebuje hovoriť s pacientom, ktorý podľa všetkých informácií, ktoré tu počúvame už druhý rok, prekonáva hrozivú smrtiacu infekciu. A nepotrebuje prevziať do svojich rúk manažment jeho doterajšej liečby, ktorá ho ani v najmenšom nezaujíma… Škoda slov!

A tak sa hľadá lekár. Značka: So záujmom o pacienta – a nielen o jeho 20 eur, ktoré lekárovi odovzdá pri vypísaní potvrdenia o prekonaní ochorenia a ukončení karantény (túto informáciu pán doktor rád poskytol sám od seba…).

Sú „lekári“ a LEKÁRI. A ja sa na tomto mieste chcem poďakovať LEKÁROM, ktorí majú moju úctu a vďaku za to, že majú záujem aj o moju rodinu a o mňa, hoci ma mnohí osobne nepoznajú. Napriek tomu sa so mnou delia vo svojich článkoch na internete a facebooku o rady, ako zvládnuť koronu a nedostať sa do špitála. Nebála som sa ich použiť a vidím, že fungujú. Nebojte sa ani vy. Títo lekári stoja pri vás, keď beriete zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk. Nič iné vám vlastne ani nezostáva, ak ruky aj vášho obvoďáka zamkli dvere na ambulancii…

Zdravie praje pripraveným, nezabúdajte na to, priatelia!

Renáta Krausová

Napísané v septembri 2021
Publikované v Dieťati č. 10 – 11/2021
Foto 123rf.com

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok