Akútne zlyhanie obličiek hrozí aj zdravým dojčiatkam | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Akútne zlyhanie obličiek hrozí aj zdravým dojčiatkam

Akútne zlyhanie obličiek hrozí aj zdravým dojčiatkam

Zdravé obličky zabezpečujú v organizme množstvo životne dôležitých procesov. Keď sa dieťa narodí s chronickou obličkovou chorobou, obličky mu môžu zlyhať, nasleduje dialýza a čakanie na novú obličku, čiže zaradenie do transplantačného programu.

Niekedy však u malých detí zlyhajú aj zdravé obličky – ak sa napríklad počas hnačky dieťa výrazne dehydruje. Okrem toho nebezpečné môžu byť opakované zápaly močových ciest, ktoré môžu na obličkách zanechať trvalé následky, čím sa zníži ich funkčnosť. Na obličky našich detí by sme mali myslieť hneď od ich narodenia. Pre ich zdravie sú zásadné dve veci – viete, ktoré?

Väčšinou vieme, že obličky pôsobia ako filter krvi. Očisťujú krv od odpadových látok a spolu so zvyškovou vodou zabezpečujú ich vylúčenie  z organizmu. Preto denne vymočíme viac ako liter moču. Okrem toho však obličky regulujú soli a tekutiny v tele, vrátane množstva krvi. Ak je v tele málo vody, snažia sa ju zadržiavať a obmedzia tvorbu moču. Ak je vody priveľa, postarajú sa zase o to, že močíme častejšie. Zároveň udržiavajú krvný tlak – preto ľudí s chorými obličkami trápi vysoký krvný tlak a, naopak, ak má niekto vysoký krvný tlak a nič s tým nerobí, poškodzuje si tak obličky. Ďalej produkujú hormón erytropoetín, ktorý ovplyvňuje tvorbu červených krviniek. Ovplyvňujú tiež silu kostí, pretože aktivujú vitamín D z jeho neaktívnej formy a kontrolujú hladinu vápnika a fosforu v krvi a kostiach. No a napokon udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia. Z toho je jasné, že bez zdravých obličiek niet zdravia v celom organizme. Aj preto sotva sa dieťatko narodí, už mu v nemocnici kontrolujú obličky. Na štvrtý deň po narodení absolvuje každé dieťa v rámci novorodeneckého skríningu ultrazvukové vyšetrenie obličiek.

„Vrodené štrukturálne ochorenia obličiek sú druhou najčastejšou vrodenou chybou u detí, hneď po vrodených chybách srdca. Vyšetrenie ultrazvukom je neinvazívne, dieťatko nič nebolí, a pritom má dobrú výpovednú hodnotu. Aj keď dieťa ešte nemá žiadne príznaky obličkového ochorenia, vieme ho takto podchytiť a ďalej sledovať v nefrologickej a urologickej ambulancii. Neskôr sa vrodené chyby obličiek najčastejšie prejavujú opakovanými infekciami močových ciest. Kým nebol ultrazvuk a novorodenecký skríning, prišlo dieťa s infekciou močových ciest a potom sa pátralo, či náhodou nemá vrodenú vývojovú chybu obličiek. Teraz to môže byť naopak,“ vysvetľuje detská nefrologička prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc..
Podľa jej slov, pri novorodeneckom skríningu lekári najčastejšie u detí zistia rozšírenie obličkových panvičiek (tzv. dilatácia) a zúženia močovodu, ktoré spôsobujú, že nad miestom zúženia moč stagnuje a neprúdi cez močovod do močového mechúra tak, ako má. V zadržanom moči sa môžu pomnožiť baktérie a vyvolať infekciu močových ciest.

Vo všeobecnosti práve infekcie močových ciest, ktoré môžu vyvolať aj zápal obličkového tkaniva, patria k najčastejším ochoreniam obličiek v detskom veku. Viac postihujú dievčatá, ktoré majú kratšiu močovú rúru a mikróby u nich ľahšie preniknú do močového mechúra. Keď sa tieto infekcie často opakujú, môžu zanechať trvalé následky. Zápal poškodzuje obličky, čo sa môže prejaviť znížením ich funkčnosti. Následne to môže zapríčiniť až zlyhanie obličiek.

DIALÝZA A TRANSPLANTÁCIA U DETÍ

Lekári rozlišujú akútne a chronické zlyhanie obličiek. „Akútne zlyhanie znamená, že dieťa bolo predtým zdravé a vplyvom rôznych faktorov sa náhle znížia obličkové funkcie, a to až tak, že obličky zlyhajú a vyžadujú si náhradnú liečbu. Tou je dialýza. Najčastejšou príčinou náhleho zlyhania sú stavy, ktoré sú mimo obličiek. U dojčiat to býva najmä dehydratácia, ktorá sa často spája s hnačkami. Na rozdiel od dospelých majú dojčatá väčší obsah vody v tele a rýchlejší metabolizmus, čiže aj malá dehydratácia môže spôsobiť vážne problémy. Je to aj preto, že obličky ešte nie sú vyzreté a ich hospodárenie s vodou a sodíkom ešte nemusí fungovať tak perfektne ako u dospelých, preto sú náchylné na náhle zlyhanie. Ak sa však náhle zlyhanie lieči včas a správne, funkcia obličiek sa môže vrátiť k norme,“ hovorí MUDr. Podracká.

Monika Bothová
Dieťa 4/2015
Krátené

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok