Cestujeme s dojčiatkom | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Cestujeme s dojčiatkom

Cestujeme s dojčiatkom

Konečne ste sa ako-tak zžili doma s bábätkom, dojčenie vám pomáha v starostlivosti a vy by ste už radi vyrazili trošku za hranice všedných dní. Môžete vyraziť na krátku vychádzku, celodenný výlet, viacdňovú návštevu rodiny, ale aj na dovolenku.

Základné predpoklady cestovania s dojčiatkom:

  • S dojčením nie sú problémy, dieťatko nie je extrémne uplakané, kolikové. Ak nejaké problémy sú – dojčenie je bolestivé, začína štrajk, slabé prírastky a pod., ozvite sa. Často na riešenie stačí chvíľka spoločného rozhovoru s pozorovaním dojčenia.
  • Nosenie v nosiči je normálna súčasť vášho fungovania. Ak v nosiči nedojčíte, treba to rýchlo napraviť. Vaša sloboda pohybu bez ohľadu na to, či dieťa bdie, spí alebo sa dojčí, je základom pohodového cestovania. Kočík by mal byť doplnkom k noseniu, nie opačne.
  • Spite spolu. Dieťatko jednak ľahšie zvláda prijať stres spôsobený zmenou a jednak vy neriešite potrebu postieľky, stačí vám jedna spoločná.
  • Vertikalizovaná poloha pri dojčení – poloha pololežmo či obkročmo. Toto vám umožní nebolestivé, bezproblémové a pohodlné dojčenie, kdekoľvek budete – v malej sedačke auta či lietadla, sediac na kúsku polienka v lese či na vláčiku v zábavnom parku. Viac o polohách na dojcenie.eu.

Ako dojčiaca mama fungujúca na vzťahovej výchove so sebou na cesty obvykle nepotrebujete umelé mlieko, ohrievač, fľašu, cumlíky. Fľaša i cumlík sú navyše v cudzom prostredí rizikom kontaminácie patogénmi.

Čo sa vám na dovolenkových cestách s dojčiatkom hodí:

  • šatka na nosenie,
  • kočiarik – skladné golfáče, ak je dieťatko staršie a nerobí mu problém sedieť,
  • viacúčelová väčšia skladná šatka (poslúži ako závoj pred nežiaducimi pohľadmi, náhradné oblečenie, podložka na prezliekanie, núdzová šatka na nosenie, náhradný klobúčik, sukňa pre vás…),
  • prsné látkové vložky (bambusové sú skvelé) na pretekajúce mlieko (v prípade núdze vás dokážu zachrániť obyčajné vložky prestrihnuté na polovicu),
  • fľaša na vodu pre mamu.

Jedlo

Obvykle cestujeme za slniečkom a trávime viac času vonku. Z toho vyplýva zvýšená potreba hydratácie a jednoduchšieho spôsobu prípravy a podávania príkrmov, než je tomu doma. Tekutina vo forme materského mlieka poskytuje istotu nezávadnej tekutiny, ktorej nedostupnosť je v cudzom prostredí vždy rizikom. Mliečko treba ponúkať veľmi často a nezabudnúť na tekutiny pre seba. Netrápte sa mixovaním príkrmov pre bábätko – ponúknite mu radšej ovocie, ktoré treba zbaviť šupky. Varené príkrmy radšej pripravte ešte doma alebo si buďte naozaj istá zdrojom – bábätku v žiadnom prípade nepodávajte pouličné jedlo.

TIPY POČAS CESTOVANIA
Špecifiká leteckej prepravy

Budú vaši spolupasažieri v pohode s malými deťmi vedľa seba? Zvládnete tam prebaľovanie a prezliekanie? Budete v pohode s dojčením vedľa cudzích ľudí? Budú s tým v pohode oni? (Ľudia sú rôzni, mnohí dojčenie dokonca naživo ešte nevideli.)

Cestovanie lietadlom

  • Dnes už majú mnohé letiská miestnosti na dojčenie, takže v prípade potreby sa nemusíte ísť schovať na záchod. Napríklad v USA je k dispozícii spoločnosť Mamava, ktorá ponúka bezplatný súkromný priestor na dojčenie. Aj keď môžete dojčiť kdekoľvek na letisku, pokoj, pohodlie a súkromie laktačných modulov Mamava sú úžasné. Ak budete cestovať v tejto oblasti, stiahnite si aplikáciu Mamava.
  • Pite veľa vody a ešte o niečo viac. Dehydratácia je nepriateľom dojčenia. Počas cestovania je jednoduché ostať dehydrovaná – lietadlo rýchlo vysúša.
  • Vyberte si miesto pri okne, ak je taká možnosť. Poskytne vám to o niečo viac súkromia. Tiež to znamená, že do vás ani do dieťaťa nikto nezavadí obslužným vozíkom.
  • Dojčite počas vzlietania a pristávania. Let v lietadle predstavuje zmenu tlaku v ušiach, ktorá je pre dieťatko nepríjemná. Satie pomáha prekonávať túto zmenu. Je možné, že dieťatko bude chcieť byť na prsníku počas celého letu, môže to byť preň stresujúce, na prsníku má pocit bezpečia. Umožnite mu to, vyhnete sa zbytočnému plaču.
  • Vhodné oblečenie na dojčenie plus šatka na prekrytie. Umožní jednoduché dojčenie a aspoň trochu súkromia pre dieťa. Majte na pamäti, že v lietadle býva chladno!
  • Nebojte sa požiadať o pomoc. Personál vám ochotne poradí, kde sú najlepšie miesta na dojčenie. Spolucestujúci tiež obvykle bývajú nápomocní.
  • Osvedčeným tipom pre dieťatko, ktoré nespí, sú ľudová hudba alebo rozprávky na počúvanie s hudobným sprievodom. Spravte si v mobile dobrú audiotéku (ja mám viac než sto rozprávok ). Výborný zdroj je archív Slovenského rozhlasu (RTVS).

Cestovanie autom

  • Býva pre dieťa asi najviac obmedzujúce, pretože musí byť neustále pripútané v autosedačke a dojčenie za jazdy je nemožné. Zvoľte si čas jazdy v dobe, keď viete, že dieťatko najlepšie spí.
  • Uložte dieťa spať už v pohodlnom cestovnom oblečení a spiace preneste do auta. Nepreberiete tak dieťa zo spánku zbytočným prezliekaním.
  • Nezabúdajte ani na seba – pri prestávkach sa okrem dojčenia nezabudnite dobre rozhýbať.
  • Aj tu sú osvedčeným tipom pre dieťatko rozprávky alebo hudba. V aute je navyše možnosť spievať spoločne nahlas, čo sa dieťatku bude páčiť asi viac ako cez slúchadlá. Ak máte aj starších súrodencov, je to neoceniteľný pomocník na stlmenie škriepok.
  • Zvážte, či pri dlhšej vzdialenosti neuprednostníte vlak, dnes už chodí aj do Chorvátska. Pohodlie oproti autu je neporovnateľné. Dojčiť tam môžete celý čas, aj poprechádzať sa.

Dojčenie vonku: Tipy na tiché miesta na dojčenie

  • Knižnice. Sú tiché a majú veľa stoličiek. Bonus: Ak je vonku horúco, budete v klimatizovanom priestore! Väčšinou sa najlepšie dojčí v detskej časti. Okrem toho sa tam zabavia a oddýchnu si aj staršie deti.
  • Hotelové vestibuly. Väčšina hotelov nebude mať problém s tým, že sa zastavíte a posadíte do haly. Zatiaľ čo rána a večery môžu byť hektické, väčšina z nich je na poludnie pokojná.
  • Tematické parky. Mnohé zábavné parky majú určené detské centrá alebo opatrovateľské miestnosti. V závislosti od toho, kde sa v parku nachádzate, môže byť jednoduchšie použitie lavičky. Môžete tiež využiť pomalú jazdu vláčikom, kde môžete byť s dieťaťom na rukách.

Ak dokrmujete popri dojčení, odporúčam vyčkať pár mesiacov, kým nahradíte umelé mlieko príkrmami, a cestovanie sa zjednoduší. Príkrmy je možné v tom prípade zavádzať od štyroch mesiacov.

PÁR DNÍ DOVOLENKY BEZ BÁBÄTKA

Ideál je, samozrejme, s dieťaťom, ale niekto by to rád odskúšal aj bez neho. Čím je bábätko menšie, tým je viac naviazané na mamičku, a to nielen kvôli dojčeniu. Ak pre dieťatko už nie je materské mlieko hlavným zdrojom potravy, zvládne príkrmy a je spokojné aj v prítomnosti inej osoby (napr. starí rodičia), môžete skúsiť víkendovku, na jednu či dve noci. Obvykle je to najskôr po prvom roku dieťaťa.

Odsávať vopred nemá veľký význam – vás to dostane do stresu (aj dojčiť, aj odkladať mliečko) a okrem toho: museli by ste riešiť, ako by opatrovník toto mliečko podával. Nakoniec ho môže dieťa aj tak odmietnuť, lebo nie je v správnom obale. Stačí ostať len pri príkrmoch a vode či čajíku z pohárika. Dieťaťu aj tak nebude chýbať materské mlieko tak veľmi ako mama. Ak si s opatrovníkom rozumie, mali by to zvládnuť. Tak ako má dieťa spávať spolu s rodičmi, je dobré, aby spalo v blízkosti opatrovníka, lebo potrebuje istotu – o to väčšiu, ak je mama preč.

Počas času bez dieťatka treba mliečko odsávať – jednak preto, aby sa stimulovala tvorba mlieka, a jednak, aby sa prsníky vyprázdňovali. Obvykle aspoň trikrát denne.

Po návrate očakávajte, že dieťatko zvýši potrebu byť s vami a dojčiť sa. Dojčenie pomáha uistiť dieťa, že mama sa nestratila, a pomáha obnoviť zníženú tvorbu mlieka, ktorá napriek odsávaniu obvykle poklesla. V priebehu pár dní by sa to malo urovnať aj bez podporných látok.

Túto stať cestovania bez bábätka píšem aj pre iné príležitosti odlúčenia, ktoré časom môžu vzniknúť a ktoré rozhodne nie sú dôvodom na odstavenie, ako, bohužiaľ, mnohé mamičky urobili z presvedčenia, že to inak nie je možné riešiť. Týka sa to situácií, ako napr.: spoločenská udalosť, služobná cesta, pobyt v nemocnici. Takéto odlúčenie a návrat spojený s dojčením je možný na niekoľko dní, dokonca i pár týždňov. Dieťatko totiž vníma dojčenie ako súčasť kontaktu s mamou, pričom aj dočasné zníženie alebo dokonca aj strata mliečka sa dá napraviť.

Želám vám veľa pekných zážitkov z dovolenky.

Spracovala

Ing. Jana Michálková

Magazín Dieťa

Foto 123rf.com a DA autorky

Prehlásenie: Ing. Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení, www.dojcenie.eu, sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010, sama dojčila 10 rokov. Postupuje podľa odporúčaní Suzanne Colsonovej, PhD., MSc, BA, súhrnne nazvaných BIOLOGICKÁ STAROSTLIVOSŤ, kde jedným z najvýznamnejších faktorov dojčenia je prirodzená poloha pololežmo. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka, ak sa nevyčerpali iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Tento článok spracovala bezplatne.

Zdroj:
https://www.travelingmom.com/breastfeeding-tips/

Viac článkov o dojčení: https://www.dieta.sk/kategoria/clanky/dojciatko-a-batoliatko/dojcenie/

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok