Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2018 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2018

Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2018

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy:

Cisársky rez – dva príbehy 1)
Počet cisárskych rezov na Slovensku alarmujúco rastie. Posledné štatistiky uvádzajú čísla nad 30 percent, vysoko nad európskym priemerom. Štúdie dokazujú, že ide o nebezpečnejšiu formu pôrodu ako vaginálny pôrod, a to tak pre rodičku, ako aj pre plod, s mnohými možnými komplikáciami. Na Slovensku o vedení pôrodu rozhoduje pôrodník po súhlase rodičky, teda sa predpokladá, že k cisárskemu rezu sa pristupuje len v nevyhnutných a indikovaných prípadoch. Na žiadosť rodičky sa oficiálne nevykonáva. Keďže ide o častý jav, okolo ktorého vládne veľa predsudkov a povier, prinášame pohľad dvoch žien. Dve tehotenstvá, dva pôrody cisárskym rezom pre rovnaký dôvod, ale aj tak dva rôzne príbehy z dvoch rôznych (štátnych) pôrodníc.

Dojčenie – zdroj materinskej sily 2)
MED alebo GLUKÓZA?
Tabu menom kolostrum
Kolostrum je prvé, veľmi cenné materské mlieko, ktoré sa niekedy objavuje už počas tehotenstva. Je nápadné sýtožltou farbou. Niekoľko dní po pôrode sa kolostrum prirodzene mení na biele materské mlieko. Pre mnoho matiek bolo až citeľné spustenie mlieka znakom, že dokážu vyživovať dieťa. Ak sa s tehotenstvom, pôrodom a dojčením spájajú viaceré tabu, kolostra sa to týka asi najviac. Vedomosti o procese vzniku kolostra, jeho funkciách a význame môžu prispieť k tomu, aby si ženy našli rozumný spôsob, ako porozumieť a využiť dedičstvo minulosti pre seba a dieťa.

Dobré bábätko
Každé dievčatko, ale i chlapček, pozná z detských kníh alebo zo šlabikára, ako má vyzerať dobré bábätko. Býva zabalené v perinke a s cumlíkom v ústach krásne spí. Aj blahoželania k narodeniu dieťatka obsahujú tieto známe obrazy – cumlík, perinka, ale aj fľaša. Prvé zábery z pôrodníc potvrdzujú v MMSkách či na facebooku svetu túto predstavu získanú v útlom detstve. Začnú prichádzať prvé návštevy a jedna z prvých otázok je: „Aké je bábätko? Dobručké? Neplačká? Pekne spinká?“ No ako je to v skutočnosti s dobrým bábätkom?

Rodina a právo
Osamelá mamička
Rada by som sa opýtala, či mám nárok na nejaké špeciálne peňažné dávky, keď som slobodná mamička a s dieťaťom žijem sama. A druhá otázka: Ako je to s výživným na malého, ak nie je otec zapísaný v rodnom liste? Môžem si žiadať výživné na dieťa?

Endometrióza nemusí byť utrpením
Ležala som na operačnom stole a hľadela som do tváre sestričky, ktorej čiapka so sovičkami pôsobila upokojujúco, ba až veselo. Z druhej strany stál mladučký lekár, ktorý ma mal operovať, a ktorý mi radil otehotnieť čo najskôr. Potom sa to nemusí podariť. Nemusí to vyjsť. A je veľká pravdepodobnosť, že jeho slová sa skutočne stanú realitou. Pred pár rokmi som počula z úst môjho gynekológa diagnózu endometrióza. Našiel mi cystu na vaječníku a vyslovil podozrenie na toto ochorenie. Najprv som nemala poňatia, čo to všetko znamená, ale ako cysta rástla, zvyšoval sa aj počet a intenzita mojich problémov, ktoré sa s ochorením spájali.

Logopedická abeceda 2)
V našom seriáli Logopedická abeceda vám postupne predstavujeme hlásky, s ktorými deti v predškolskom veku, ale niekedy ešte aj v školskom, majú najviac problémov. Tentoraz sa venujeme hláskam V a F, ktoré niektoré deti tvoria nesprávne alebo ich zamieňajú za inú hlásku.

Raná starostlivosť 1)
Pomoc až domov
Čo nie je s naším dieťatkom v poriadku? Prečo je iné ako ostatné bábätká a ako iné bude, keď vyrastie? Čo s nami bude a ako to zvládneme? To sú časté otázky, ktoré trápia rodičov, keď si uvedomia, že vývin ich dieťaťa nenapreduje tak, ako by čakali.

Zastavenia nad výchovou 18)
Zhubný kolotoč záchvatov 2)
Môj vlastný boj
Afektívne záchvaty a problematické správanie u dieťaťa v prvých rokoch nemusia byť podmienené len nesprávnym fungovaním rodiča. Často sa vyskytujú v anamnéze neuromotoricky nezrelých detí. Je to dobrý signál, aby sme si dieťa viac všímali a mohli začať s potrebnou intervenciou ešte pred nástupom do školy, aby sme predišli problémom vo vzdelávaní. Nech je problematické správanie podmienené čímkoľvek, je to signál, že treba popracovať na rodičovských kompetenciách.

Hovorme o vede 52)
HPV – ľudský papilómový vírus 2)
Účinnosť vakcíny
Propagátori vakcín radi hovoria o veľmi vysokej, dokonca až 100-percentnej účinnosti. Pritom samotní výrobcovia uvádzajú, že nie každý očkovaný je chránený. Aké sú teda dôkazy?

Liečivá sila konského sveta
Kôň je pradávnym spoľahlivým spoločníkom ľudí. Pozývame vás na krátku návštevu Jazdecko-rehabilitačného centra Lesan v Opatovciach pri Trenčíne. Vládne tu príjemná rodinná vidiecka atmosféra, okrem koníkov tu môžete vidieť aj mnoho iných domácich zvieratiek. Stretnete sa tu s ľudským, srdečným a veľmi profesionálnym prístupom. Srdcom jazdecko-rehabilitačného centra je Mgr. Danka Struhárová. Práve s ňou sme sa zhovárali o koňoch a hipoterapii.

Hovorme o školstve
(Za)chráňme detstvo – múdra predškolská výchova
Hlúpy sa na vlastných chybách nepoučí, múdry sa poučí, ale najmúdrejší sa učí na chybách iných. V posledných desaťročiach sa postupne presadzuje v západných, najmä anglicky hovoriacich krajinách myšlienka skorého akademického tréningu. V zmysle čím skôr, tým lepšie. Logicky by tak mali mať vo vyšších ročníkoch zdatných študentov. Súčasné dáta túto hypotézu nepodporujú. Naopak, deti v medzinárodných porovnaniach vo vedomostnej oblasti nedosahujú top výsledky a zároveň sú sociálno-emocionálne nezrelšie než predchádzajúce generácie.

Rodičovská škola
Strach – dobrý sluha, zlý pán
Príjemný, pokojný a sympatický 59-ročný Ján stráca hlas. Rozpráva už iba priškrtene, niekedy sa mu to darí iba šepkaním. Lekári nezistili žiadnu príčinu, nenavrhli žiadnu liečbu. Ján sa obáva, že hlas stratí úplne, ako kedysi jeho dedko. Lenka je skúsená učiteľka, práca s deťmi jej ide bez problémov. Keď má ale povedať niečo v rámci učiteľského zboru, keď sa má zastať sama seba alebo vyjadriť svoj postoj, nedokáže to. A nevie prečo. Čo majú Ján a Lenka (mená a okolnosti sme kvôli súkromiu zmenili) spoločné? Za ich ťažkosťami je strach.

Školička ľudských hodnôt
Ženy a muži v rovnováhe – ako krídla jedného vtáka
Veríme, že večná téma o ženách a mužoch vás zaujme. Možno sa pýtate, ako súvisí s rubrikou Školička ľudských hodnôt. O akej konkrétnej hodnote bude tento článok? „Chcela by som túto tému pojať čo najobšírnejšie. Nielen ako tému partnerských vzťahov medzi mužmi a ženami, aj keď všetko, o čom budeme spolu uvažovať, je pre šťastné partnerstvo muža a ženy nesmierne dôležité. Samotné partnerstvo, aby mohlo správne fungovať, by malo byť založené na mnohých ľudských hodnotách, akými sú vzájomný rešpekt, láska, trpezlivosť, empatia, pravdovravnosť, spravodlivosť, dôveryhodnosť, úcta a mnoho ďalších. No partnerstvo, ktoré naozaj funguje tak, aby boli obaja partneri spokojní, by malo mať v hĺbke pevný základ, vedomie rovnoprávnosti mužov a žien. Túto rovnoprávnosť považujem za veľmi dôležitú ľudskú hodnotu, ktorá sa týka úplne každého,“ hovorí psychiatrička MUDr. Jela Maliariková.

Krôčiky k ekologickej zodpovednosti 3)
Starostlivosť o bábätko bez odpadu
Privítanie nového človiečika do rodiny býva jedným z najšťastnejších momentov väčšiny ľudí. Deväť mesiacov sa tešíte na jeho príchod, snažíte sa nachystať všetko potrebné, kompletizujete si výbavičku, zariaďujete detskú izbičku a študujete najnovšie knižky o výchove. No a po pár mesiacoch rodičovstva zistíte, že vám skrine praskajú vo švíkoch, všade sa váľajú hračky a váš smetný kôš je neustále plný plienok. Musí to však naozaj tak byť? Alebo sa dá aj starostlivosť o dieťa a jeho výchova zvládnuť striedmo a bez zbytočného plytvania? Máme pre vás zopár tipov.

Keď jedlo lieči 5)
Sladký život
V nasledujúcich riadkoch nájdete naše najobľúbenejšie recepty na farebný, chutný, zdravý, nezabudnuteľný a tak trošku netradičný palacinkovo-lievancový brunch (spojenie raňajok a obeda) pre malé princezné a statočných princov. Netradičný preto, lebo na prípravu cesta na tieto dobroty nepoužívame bielu múku, ale kvalitné múky, o ktorých som sa trošku zmienila v predchádzajúcom čísle Dieťaťa, a ktoré si rozhodne zaslúžia našu pozornosť, pretože sú na rozdiel od bežnej pšeničnej múky nabité živinami a vzácnymi minerálnymi látkami.

Pomóc! Musím ísť na nákup s dieťaťom!
12 tipov, aby nákupy s predškolákmi boli zábava a nie nočná mora
Bola som na návšteve u mojej sestry, ktorá má päť detí. Potrebovala zájsť do obchodu niečo kúpiť. Len čo si obula topánky, okolo nôh sa jej pevne zakliesnili malé detské rúčky a nasledoval srdcervúci plač: „Mamiii, ja idem s tebooou!“ Niektoré mamičky sa v takej chvíli radšej vyzujú a nákup odložia na inokedy.

Ekorodina
Rozprávajme sa s deťmi o smrti
Ako s deťmi otvoriť tému, do ktorej sa nám samým nechce? Ako odpovedať na otázky, na ktoré sami hľadáme odpovede? A hlavne – ako hovoriť o niečom, čo je pre nás bolestivé?

Minimalistická mama
Zjednodušte si domáce práce pomocou minimalizmu
Nepoznám ženu, ktorú by bavili domáce práce, ale poznám veľa žien, vrátane mňa, ktorým veľmi záleží na upratanej, voňavej a čistej domácnosti. Ak pridáme do domova aj malé detičky, ktoré sústavne niečo rozhadzujú, vyťahujú, oťapkajú, a vyrábajú neporiadok ako na bežiacom páse – uprataná domácnosť sa zdá nejednej mamičke ako fikcia z románu. Nebudem si vymýšľať, dokonalé to už asi nikdy nebude, ale vieme si pomôcť aspoň tak, že sa najmä počas materskej dovolenky z toho upratovania úplne nezbláznime. Chcem vám ponúknuť moje tipy a osobné skúsenosti, a dúfam, že budete vedieť aspoň niektoré z nich hneď aplikovať do vášho rodinného života.

Foto Shutterstock.com

Časopis Dieťa a špeciál Dojčiatko & batoľa si môžete objednať tu

Čitatelia z Českej republiky si môžu Dieťa objednať priamo prostredníctvom českej firmy ALL Production tu

Ďakujeme vám za priazeň, ktorú preukazujete Dieťaťu.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok