Budovanie imunity nielen u detí, ale aj u dospelých | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Budovanie imunity nielen u detí, ale aj u dospelých

Budovanie imunity nielen u detí, ale aj u dospelých

Nie je žiadnou novinkou, že budovanie imunity je kľúčovým aspektom zdravia. V tomto prípade je úplne jedno, či sa jedná o deti alebo o dospelých. Budovať si imunitu treba už od malička, aby už aj deti predchádzali rôznym chorobám a boli dostatočne imúnne aj v dospelosti.

Silný imunitný systém je základom, pretože pomáha nášmu organizmu bojovať proti rôznym chorobám a infekciám, ktoré na nás číhajú. Existuje mnoho spôsobov na posilnenie a podporu imunity, a my vám ich v tomto článku predstavíme.

Zdravé stravovanie vám pomôže s podporou imunity

Zdravá strava už v názve hovorí sama o sebe. Touto stravou určite nič nepokazíte. Musíte vedieť, že pre vás a aj deti je podstatné, aby boli v jedálničku začlenené potraviny, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty. Napríklad taký vitamín C, sa nachádza v citrusových plodoch, brokolici a paprike, je skvelý, pretože má schopnosť posilniť imunitný systém. Vitamín D, je taktiež pre naše zdravie veľmi dôležitý. Samozrejme, ten najviac získate keď sa budete vystavovať slniečku, avšak môžete ho prijímať aj z potravín, ako napríklad žĺtka či losos.

Veľmi dobré sú taktiež probiotiká, ktoré sa nachádzajú v jogurtoch a kyslom mlieku. Tie vám môžu pomôcť udržať zdravú rovnováhu črevnej mikroflóry, čo je tiež dôležité pre imunitu. Okrem toho by ste mali dbať na to, aby vaša strava obsahovala dostatok vlákniny, aby sa podporila zdravá črevná funkcia.

Nevyhýbajte sa pravidelnej fyzickej aktivite

Cvičenie je pre organizmus dospelého človeka a dieťaťa veľmi dôležité, pretože udržuje telo v kondícii a podporuje tiež imunitu. Pravidelný pohyb podporuje cirkuláciu krvi a lymfy, čím sa z tela odstraňujú, vyplavujú toxíny a posilňuje sa obrana proti infekciám. Aj pre čerstvejšie mamičky sa odporúča pohyb. Ak ste ňou aj vy, môžete sa venovať športu aj s vašou ratolesťou. A nemusíte sa báť ani dojčenia, pretože podprsenka na dojčenie  je vybavená tak, že pomocou nej jednoducho nadojčíte dieťa a bude vašou skvelou parťáčkou aj pri športe. Čo sa týka detí, je vhodné zapojiť ich do rôznych športových aktivít alebo hier na čerstvom vzduchu. To ale nemusí byť problém, pretože deti rady šantia a behajú po vonku hore dole. Dospelí by mali zahrnúť do svojho každodenného režimu aspoň 30 minút cvičenia, či už ide o prechádzky, beh, plávanie alebo túry. Na túry vám odporúčame nejaké turistické oblasti. Napríklad také ubytovanie v Jasnej alebo iné miesta v Nízkych a Vysokých Tatrách vám dajú široké spektrum možností na turistiku.

Doprajte si dostatok spánku

Kvalitný spánok je nesmierne dôležitý pre regeneráciu nášho tela a posilnenie imunitného systému. Deti potrebujú viac spánku ako dospelí, a preto je dôležité vytvoriť pre nich stabilný spánkový režim. Dospelí by mali mať za cieľ spať 7 až 9 hodín denne. Ideálom je však 8 hodín. Nedostatok spánku môže viesť k oslabeniu imunity a zvýšenému riziku infekcií. Problém je tiež, ak chodíte spávať príliš neskoro, napríklad nad ránom. Čo sa týka spánku, tak aj deti a dospelí by mali mať vytvorený spánkový režim, ktorý budú dodržiavať. Samozrejme, v dnešnej dobe plnej stresu je časté, že mnoho ľudí má problém so spánkom. V tomto prípade môžete siahnuť tiež po rôznych výživových doplnkoch, ako je napríklad melatonín, ktorý vám pomôže zaspať a zlepší aj kvalitu spánku.

Podstatné sú aj hygienické návyky

K hygiene sme všetci boli učení už od malička, pretože vytvorenie tohto návyku je úplný základ. Základná hygiena, ku ktorej patrí časté umývanie rúk teplou vodou a mydlom, je dôležitým spôsobom, ako sa chrániť pred infekciami. Deti by mali byť naučené na tieto návyky od útleho veku. Rovnako dôležité je aj krytie nosa a úst pri kašli a kýchaní, aby sa minimalizovalo šírenie vírusov a baktérií.

Nezabudnite na očkovania

Očkovanie je kľúčovým prvkom ochrany pred vážnymi infekciami. Očkovanie posilňuje imunitný systém tým, že organizmu poskytuje oslabené alebo neškodné formy patogénov. Tým sa organizmus učí, ako na tieto patogény reagovať, a vytvára obrannú reakciu. Veľmi veľa očkovaní prebieha už v samotnom detstve, aby si na to telo urobilo protilátky už v útlom veku. Je, samozrejme, jasné, že mnoho detí veľmi protestuje, pretože sa boja ihiel a podobne. Podstatné však je, aby to absolvovali. A pokiaľ ste rodič, tak ich na to môžete namotivovať nejakou odmenou. Napríklad pre dievčatká môžete kúpiť nejaké hračky pre dievčatá, chlapcom zas nejakých dinosaurov a podobne, alebo ich len zoberte na zmrzlinu.

Vyhýbajte sa stresu

Tento bod však primárne platí pre dospelých, pretože malé deti nie sú vystavované bežne stresovým situáciám. Stres môže mať negatívny vplyv na imunitný systém detí aj dospelých. Preto je dôležité naučiť sa riešiť stres a nájsť spôsoby jeho zmiernenia. V tomto rýchlom svete je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na stres dospelého človeka, skúste napríklad nejaké relaxačné techniky, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo joga. Tieto techniky vám môžu pomôcť zmierniť stres a zlepšiť celkový stav vášho imunitného systému. Je taktiež na mieste dopriať si z času na čas nejaký kvalitný wellness pobyt, najlepšie v prírode, počas ktorého sa oddáte masážam, vode a doprajete si oddych v príjemnom prostredí bez zbytočného ruchu, áut a podobne.

Pokiaľ chcete dbať na imunitu seba a detí, je dôležité, aby ste si uvedomili, že zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, pravidelný pohyb, dostatok spánku, je kľúčom k posilneniu imunitného systému. Každý člen rodiny by mal byť zapojený do tohto procesu pre zdravie a podporovať tiež tieto zdravé návyky u seba aj u ostatných.

(PR)

Foto Freepik

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok