Aktuálne Dieťa č. 12/2017 – 1/2018 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 12/2017 – 1/2018

Aktuálne Dieťa č. 12/2017 – 1/2018

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy

Pôrod ako súčasť vzťahovej väzby
Na tom, ako prichádzame na svet, záleží
Dieťa je počas tehotenstva deväť mesiacov chránené v matkinej maternici, preto je preň príchod na svet obrovskou zmenou a prináša mu veľký stres. Doteraz bolo ono a matka jedným, teraz nastáva oddelenie. Prestáva byť súčasťou matky a dostáva sa do úplne neznámeho prostredia. Pôrod by mal preto prebiehať čo najprirodzenejšie, aby nebol traumou ani pre matku, ani pre dieťa  a nenarušil ich vyvíjajúci sa vzťah.

Infekcia GBS pri pôrode vo svetle nových poznatkov
Názvom GBS (skratka anglického názvu Group B Streptococcus) označujeme baktériu Streptococcus agalactiae skupiny B, ktorá môže spoločne s ďalšími mikroorganizmami osídľovať vagínu tehotných i netehotných žien. Táto baktéria sa bežne vyskytuje v mikrobiote u 15 až 40 percent tehotných žien. Zatiaľ čo GBS pozitívny status netehotných žien sa spravidla nesleduje a lieči sa, len ak spôsobuje ďalšie ťažkosti (napríklad problémy s močovým ústrojenstvom), v tehotenstve sa mu pripisuje zvýšená pozornosť. Baktéria môže totiž v niektorých prípadoch migrovať z vagíny do maternicového priestoru, infikovať vyvíjajúci sa plod a spôsobiť jeho poškodenie.

Brada v prsníku a záklon hlavy – základ bezproblémového dojčenia
Väčšina mamičiek si pred príchodom do pôrodnice myslí, že dojčenie je prirodzené a jednoduché. Bohužiaľ, mnoho z nich  odchádza domov s boľavými  bradavkami a niekedy aj s odporúčaním použiť  umelé mlieko. Doma potom lúskajú internet, aby našli odpoveď na to, ako vlastne dojčiť.  Zvieratká v prírode to nikto neučí a vedia to. Aj naše prastaré matere tvrdili, že žiadna veda to nie je, stačí vytiahnuť prsník. Je to teda prirodzené a jednoduché alebo naozaj treba absolvovať školenie o presnom postupe dojčenia, lebo inak sa dieťa neprisaje správne?

Endokrinjoga  – hormóny v harmónii
Endokrinjoga je jogové cvičenie, ktoré má priaznivý účinok na našu endokrinnú, čiže hormonálnu sústavu. Pozitívne ju ovplyvňujú jogové asány, ktoré som prepojila na základe skúseností z hathajogy a gravidjogy. Hormóny nás totiž absolútne riadia. Ovplyvňujú naše chute, nálady, energiu, únavu, silu, potenie…

Naše vedomé počatie a môj vedomý potrat
Tieto riadky sa mi píšu ťažko. Veľmi dlho som zvažovala, či sa mám o tento náš bolestný a transformačný zážitok s vami podeliť. Vlastne celý rok. Napokon som dozrela a pokúsim sa to pre vás napísať tak, aby v tom našli povzbudenie tí, ktorým sa niečo podobné stalo. No aj pre tých, ktorí to nezažili a budú môcť precítiť v hlbokej empatii, súcite, aké to je, keď dušičky do života prichádzajú a odchádzajú z neho…

Podporte imunitu detí fytoterapiou
S bylinkárkou Ankou Kopáčovou z Vrbového sme sa pri dobrom šípkovom čaji, ktorý nám pripravila, pozhovárali o tom, ako zlepšiť deťom imunitu pomocou byliniek a liečivých plodov. S príchodom zimného obdobia nám takéto rady iste prídu vhod. Pani Anka nás upozorňuje, že  dobrá gazdinka na zimnú sezónu myslí už v lete. Nasuší si bylinky do zásoby. Lipu, bazu, echinaceu, šípky… Dodáva však, že kto si nevie doma pripraviť tieto poklady pre naše zdravie, pokojne si ich môže kúpiť napríklad v lekárni. Je dobré, ak sme nimi vyzbrojení a použijeme ich aj preventívne, aby sme posilnili obranyschopnosť nielen našich detí, ale aj ostatných členov rodiny.

Zastavenia nad výchovou 13)
O tom, čo dieťa môže naučiť rodiča
Väčšinou sa rodičia, najmä horlivé mamičky, sústreďujú na to, čo robiť s dieťaťom, ako ho vychovávať, čomu ho učiť. Tak teraz pár slov v obrátenom garde. Čo ma dieťa môže naučiť? Ako dieťa vychováva rodičov?

Rodina a právo
Osamelá mamička – dlhšie poberanie materského, dlhšia materská dovolenka, ale i rôzne starosti
Osamelá mamička je pojem, pod ktorým si dnes predstavuje každý niečo iné. Niektorí mamičku, ktorá nie je vydatá a nemá partnera, iní mamičku, ktorá nie je vydatá, ale žije s partnerom – otcom dieťaťa. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo pod týmto pojmom rozumejú právne predpisy, aké má výhody takáto mamička z hľadiska dĺžky poberania materského, z hľadiska zamestnania, ale i na to, že niekedy musí zabojovať o výživné alebo o určenie otcovstva k svojmu dieťatku.

Hovorme o vede 47)
Pneumokoky 2) – Slovenské reálie
Zavedenie očkovania proti pneumokokom na Slovensku sprevádzala neetická reklamná kampaň a možné konflikty záujmov. Pneumokoková vakcína nám ukazuje bežnú schému zavedenia povinného očkovania: Vakcína je po uvedení na trh najprv dostupná pre samoplatcov. Prebieha mediálna kampaň v rôznorodých podobách. Keď sa dosiahne dohoda o financovaní z verejných zdrojov a vakcína je dostupná bez úhrady, je už pomerne jednoduché zaviesť ju ako povinnú. Štát v podstate ani nemusí občanom preukázať, či je to vôbec nutné, a rozhodovať o tom môžu osoby s možnými konfliktmi záujmov.

Inštinkt jazyka – ako sa dieťa učí jazyk
V momente, keď čítate tieto slová, zúčastňujete sa jedného z najväčších zázrakov tohto sveta. Vy i ja totiž patríme k živočíšnemu druhu s obdivuhodnou schopnosťou: dokážeme formovať dianie v našich mysliach, a to so znamenitou presnosťou. Táto schopnosť je pre nás taká prirodzená, že ľahko zabúdame na to, aká pozoruhodná v skutočnosti je. Je to schopnosť jazyka. Inštinkt učiť sa, používať a chápať jazyk.

Pre pokoj v rodine
V našej civilizácií sa za posledné desaťročia nestalo nič vzácnejšie, ako vonkajší aj vnútorný pokoj. Príchod detí do rodiny považujem za jednu z najlepších šancí na prinavrátenie pokoja do nášho života. Predpokladám však, že väčšina rodičov pri čítaní týchto riadkov pohoršene krúti hlavou. Problém je totiž v tom, že keď sa stávame rodičmi, tak nie sme nastavení naučiť sa od našich detí prežívať život inak. Väčšinou sme nastavení tak, že prečkáme to najcitlivejšie obdobie, aby sa náš život mohol vrátiť do starých koľají. Existujú preto momenty, keď vyčerpaní rodičia so skrytou, či otvorenou závisťou zazerajú na svojich bezdetných priateľov, alebo s nostalgiou spomínajú na svoje bezdetné obdobie.

Hovorme o školstve 6)
Vrcholy či skôr pády komunikácie rodičia – škola
Telefonát zo školy, list od riaditeľa či odkaz v žiackej knižke majú tú moc stiahnuť hrdlo bez znalosti obsahu. Nijaký rodič sa neteší, keď škola požiada o stretnutie. Prvá myšlienka je – Preboha, čo sa stalo!

Povinné očkovanie z pohľadu práva 2)
Právna možnosť obrany proti povinnému očkovaniu detí
Ak chceme hovoriť o právnej možnosti obrany proti povinnému očkovaniu, treba vychádzať zo skutočnosti, že tu neexistuje len legislatívna povinnosť dotknutých fyzických osôb podrobiť sa povinnému očkovaniu. V súlade s touto povinnosťou má práve štátna moc zásadnú povinnosť zabezpečiť spôsob a realizáciu povinného očkovania predovšetkým vo vzťahu k ochrane života a zdravia detských pacientov, čo najkomfortnejším a najmenej konfliktným spôsobom.  A to v kontexte vytvorenia čo najširšej dôvery a istoty pre zákonných zástupcov maloletých pacientov, že na povinné očkovanie sa použijú  plne bezpečné, život a zdravie vážnym a nezvratným spôsobom neohrozujúce očkovacie látky. Ide nesporne o tému veľmi citlivo vnímanú práve zákonnými zástupcami detí, na pleciach ktorých spočíva ťarcha zodpovednosti za vynútené rozhodnutie nechať zaočkovať svoje dieťa práve za v súčasnosti štátnou mocou nastavených podmienok.

Školička ľudských hodnôt
Ako podporiť svoje psychické zdravie
Milí priaznivci ľudských hodnôt, prihováram sa vám v čase, keď sa aj navonok viac hovorí o ľudských hodnotách, aj vnútorne si ľudia uvedomujú vo väčšej miere to, čo sú skutočné hodnoty. Zamysleli ste sa nad tým, aké sú podľa vás tieto ľudské hodnoty? Urobte si,  prosím, svoj súkromný zoznam. Môže byť na papieri, ale stačí aj v mysli.

Ročný kolobeh, sviatky a slávnosti s deťmi 1)
Kto nosí darčeky na Vianoce?
Pracovala som v kancelárii. Klimatizovanej. Bývala som na sídlisku, v paneláku. Medzi týmito dvoma miestami som sa presúvala električkou, neskôr autom. Silonky a kostým počas celého roka, len v zime na to teplý kabát. Ani na tom veľmi nezáležalo, ktorá časť roka práve je, ale aspoň Vianoce sa ohlasovali neprehliadnuteľne: výzdobou v obchodoch už od polovice októbra. Nevedela som, kedy čo rozkvitne. Ako spievajú vtáci, kedy čo dozrieva, kedy čo môžem sadiť. Panelákové dieťa. Túto svoju bezmocnosť a neinformovanosť som naplno pocítila, keď som začala pracovať v škôlke, ktorá mala veľkú záhradu, o ktorú sa treba starať. Ale ako? Bola som ako cudzinec na neznámej planéte.

Minimalistická mama – minimalistické Vianoce
Cesta k minimalizmu priniesla našej rodine úľavu z tohto vianočného stresu. Spočiatku som sa Vianoc obávala – strávila som toľko hodín a dní, aby som sa doma zbavila nepotrebných rároh, hračiek a vecí, ktoré nepotrebujem. Privedú ma Vianoce a sviatky opäť do chaosu, v ktorom som bola predtým? Rozhodla som sa nasadiť si imaginárne boxerské rukavice a zabojovať. Aj minimalistická rodina má Vianoce plné blahobytu. Len sa tá hojnosť presunula z vecí inam. Ak by ste sa chceli aj vy tento rok pridať a vyskúšať si sviatočný minimalizmus, ponúkam vám nasledujúce tipy a nápady, ako na to.

Ekorodina
Doba moderná – doma plastová
Kedysi to bolo inak. Dnes, keď vaše dieťa ráno vstane, umyje si zuby kefkou z plastu s pastou s plastovými mikročasticami vytlačenou z plastovej tuby. Na raňajky si dá jogurt v plastovom tégliku. Desiatu mu zabalíte do plastového boxu a nápoj dostane v plastovej fľaši. A to sa deň ešte ani poriadne nezačal… Zákony a normy sa nás snažia ubezpečiť, že pri ich dodržaní a správnom použití sa nemáme čoho obávať. Naše znalosti sa však rýchlo prehlbujú a objavujú sa stále nové a nepredvídané zlúčeniny, látky a reakcie, ktoré potvrdzujú opak. O degradácii, či skôr o zotrvávaní plastov v životnom prostredí, nehovoriac.

Časopis Dieťa vrátane špeciálov Dojčiatko & batoľa si môžete objednať tu

Čitatelia z Českej republiky si môžu Dieťa objednať priamo prostredníctvom českej firmy ALL Production na adrese: https://predplatne.cz/katalog/casopisy-slovenskych-vydavatelu/dieta–12975.html

Ďakujeme vám za priazeň, ktorú preukazujete Dieťaťu.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok