(Ne)správne? To sa nedá… | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

(Ne)správne? To sa nedá…

(Ne)správne? To sa nedá…

Črepiny z môjho zrkadla 25)

Situácia:
Bicyklom sme schádzali z kopca. Dcérka v sedačke. Ponáhľala som sa. Súril ma hlad a bolo neskoro. Dcérka však objavila pri zjazde bačorinu, ktorú musí preskúmať! Bicykel bol rozbehnutý. Zastav, mami, kričí. Nedá sa, kričím späť.
Dcérka dostala od babky bábiku a hneď sa začali spolu hrať. Bábiku chcela vyzliecť, načo šaty? Babka na to – to sa nedá… Potom bude bábika škaredá.
Tatko mal veľa roboty a dcérka za ním dobehla, že má pokazené auto. Tatko práve nemal čas sa ním zaoberať, tak dcérke len povedal – nedá sa opraviť.

Čo tým chcem povedať:
Nedá sa. Vieme to bez toho, aby sme vyskúšali, či sa to vôbec dá.

Čo tým hovorím:
Nie sme úprimní (k dcérke ani k sebe). Dokonca klameme. Za „nedá sa“ skrývame skutočné dôvody. V prvom rade nechceme.

Lepšie pre mňa a pre dcérku:
Sama sa učím konečne povedať, čo  mám skutočne na srdci. Nie sa vyhovárať. Pre dcérku je oveľa ťažšie argumentovať proti „nedá sa“ ako proti „nechcem“. Zabúdam však na to, že dcérkin svet je síce malý, ale strašne dôležitý. Je pre ňu úžasný, božský, plný dych berúcich tajomstiev a zázrakov, majestátny, výnimočný. Odmietnutie je zavretá cesta k objavovaniu, riešeniu hádaniek a hľadaniu odpovedí. Okrem toho mi nemusí veriť – akože sa nedá, keď podľa nej sa dá? Veď stačí len zabrzdiť, rozopnúť gombík na šatách báby, pozrieť na to autíčko.

Dcérka môže prestať objavovať a zdôvodnenie „nedá sa“ (neúprimnosť) vziať za svoje, keď sa jej nechce a vystreliť ho raz na mňa. Alebo mi neuverí a začne objavovať veci na vlastnú päsť – a raz, pri dôležitých rozhodnutiach odmietne prísť za maminkou, lebo, veď, podľa nej sa to nedá.

Miesto výhovorky „nedá sa“ som radšej mala dcérke vysvetliť, že nechcem, pretože som hladná a je už pre mňa neskoro. Mám iné plány. Otecko má zase dôležitú robotu, ktorú práve teraz musí dokončiť, tak by mohla chvíľku počkať. A babka sa len bojí, že sa drahá bábika poškodí. Deti chápu oveľa viac a lepšie, než si myslíme.

A teda, čo je správne? „Nedá sa“ bez uvedenia pravého dôvodu sa posnažím vypustiť zo slovníka. Poznáte to – kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Ja sa preto učím nachádzať radšej spôsoby. Riešenia sú možno ťažšou cestou, ale pre dcérku perspektívnejšou do budúcnosti.

Mama Žaneta
Foto autorka

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda na www.dieta.sk nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každú stredu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok