Môže sa stať, že správanie detí ukáže, aký máme vzťah k sebe | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že správanie detí ukáže, aký máme vzťah k sebe

Môže sa stať, že správanie detí ukáže, aký máme vzťah k sebe

V poslednom čase narážam na myšlienku, že sme priemerom ľudí, s ktorými sa stretávame. Môžu nás buď posúvať ďalej, alebo kvôli nim stagnujeme na mieste, prinajhoršom nás ťahajú nadol.

A teraz to aplikujte na domácnosť a výchovu. Deti sú priemerom toho, čo vidia doma. Ako sa k sebe a k nim správajú rodičia, tak sa budú správať k sebe a k iným. Aká atmosféra panuje doma, také prostredie bude prevládať v ich duši. Ak dieťa vyrastá v rodine, kde vládne strach, neistota a medzi rodičmi panujú nedoriešené konflikty, po celý život bude cítiť chaos a úzkosť. Takže nielen o priateľoch platí prvotná myšlienka, ale takisto o rodičoch – dieťa je priemerom rodičov a atmosféry domova, buď ho ťahajú nahor, nadol alebo stagnuje.

To, čo si myslíme, ako sa správame a aký hlas prevláda v našej hlave, ovplyvňuje dianie v našich životoch. Presne ako sme priemerom tých, ktorými sa obklopujeme, sme tvorení aj vlastnými myšlienkami a činnosťami. Ak budeme myslieť negatívne, odrazu sa nám v živote objaví hromada negatívnych vecí. Určite poznáte tie dni, keď už vstávate so zlou náladou. Raňajky ste presolili, auto neštartovalo, kolóna áut na ceste do práce sa takmer nehýbala a kolegovia boli otravní ako nikdy. Akoby sa celý svet spojil proti vám, však? Zvláštne je, že ak by ste sa zobudili s úsmevom, nič z vymenovaného by vás nerozhádzalo. Prešli by ste dňom úplne v pokoji. Okolnosti, ktoré sa dejú vôkol nás, nezmeníme, ale môžeme zmeniť naše nahliadanie a reakcie na ne.

S podobnou myšlienkou ste sa už určite stretli a možno sa podľa nej aj riadite. Ale skúste ju aplikovať aj na detský svet. Uvedomte si, že vy ste ten „priateľ“, ktorý obklopuje vaše dieťa. Vy ste tá myšlienka, ktorá bude vytvárať spôsob, akým bude dieťa po celý život myslieť. Svet, aký vytvoríte v domácnosti, je pre dieťa taký malý vesmír, ktorý na neho vplýva viac, než predpokladáme. Všetky naše myšlienky, ktoré do dieťaťa vložíme, vytvárajú jeho svet, vnútorný i vonkajší. Stačí cítiť harmóniu v duši a rozprestrie sa do nášho okolia – rovnako ju pocíti aj dieťa.

Starajte sa o seba, o svoje myšlienky. Dáte tým dieťaťu viac, ako keby ste študovali knihy, výskumy a názory odborníkov na výchovu.

Mgr. Mária Hanúsková
63. časť seriálu Môže sa stať…
Ilustrácia 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok