Atopický ekzém u bábätiek a malých detí | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Atopický ekzém u bábätiek a malých detí

Atopický ekzém u bábätiek a malých detí

Atopická dermatitída je chronické recidivujúce zápalové ochorenie kože s typickou lokalizáciou, ktoré sa môže objaviť už v prvých mesiacoch života dieťaťa. Ide o neinfekčné, ale zato veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré môže znepríjemniť a ovplyvniť život dieťaťa, matky a celej rodiny. Pri atopickej dermatitíde nejde len o podráždenie kože, ale o ochorenie, ktoré významne ovplyvňuje aj psychiku dieťaťa.

Často je pozitívna rodinná anamnéza. V klinickom obraze je vždy prítomné svrbenie, suchosť a zápal. V dôsledku škriabania môže vzniknúť infekcia s mokvaním a tvorbou chrást. Čím viac sa dieťa škriabe, tým sú symptómy ochorenia horšie. Škriabanie poškodzuje kožu, zhoršuje zápal a zvyšuje riziko vzniku bakteriálnej a vírusovej infekcie. Veľa detí a dospievajúca mládež zažíva práve pre svoj vzhľad kvôli prejavom tohto ochorenia šikanovanie. Sú nešťastné, neraz až depresívne, môžu prežívať množstvo negatívnych emócií, sú melancholické, neurotické. Často majú pre nočné svrbenie problémy so spánkom a zníženú výkonnosť v škole.

Ochorenie postihuje 10 percent svetovej populácie (10 až 20 percent u detí, 2 až 5 percent u dospelých). V priebehu posledných 30 rokov počet vzrástol o vyše 200 až 300 percent. Najčastejšou postihnutou oblasťou je tvár, s pribúdajúcim vekom sa môže rozšíriť aj na ostatné časti tela. Atopická dermatitída sa prejavuje na tvári u všetkých vekových kategórií zvyčajne vo forme suchých a šupinatých škvŕn na pokožke hlavy, na čele, okolo očí a za ušami. Ohniská sú tiež veľmi časté na lícach, postihuje aj plienkovú oblasť, u väčších detí zákolenné a lakťové jamky, zápästia a krk. U pacientov sa striedajú lepšie a horšie obdobia. Aj v období, keď je pokožka čistá, bez lézií a dieťa netrpí svrbením, môže byť zápal pod povrchom kože aktívny a je len otázkou času, keď sa prejavy opäť objavia. To je dôvod, prečo sa pri atopickej dermatitíde opakovane striedajú obdobia zlepšenia a zhoršenia.

Pokožka postihnutá atopickým ekzémom vyžaduje osobitnú starostlivosť a patrí do rúk odborníka – dermatológa. Je dôležité správne určiť diagnózu. Atopický ekzém sa totiž môže podobať na rôzne iné kožné ochorenia, preto domáca diagnostika nie je vhodná. Pri ošetrovaní pokožky sa treba riadiť určitými pravidlami. Ak ich budeme dodržiavať, významne zmiernime svrbenie, upokojíme zápal a zrenovujeme pokožku.

ČO SPÚŠŤA ALEBO ZHORŠUJE ATOPIU

Príčin môže byť niekoľko. Do úvahy prichádzajú aj ich kombinácie. Niektoré príčiny môžeme odstrániť, a to napríklad diétnymi opatreniami. Manifestácia kožných prejavov sa provokuje celým radom vnútorných a vonkajších faktorov, tu je zopár najčastejších:

  • Dedičná záťaž – atopikmi či alergikmi sú rodičia, jeden rodič alebo starší súrodenec. Ak ochorením trpia obaja rodičia, existuje o 60 až 80 percent vyššia pravdepodobnosť, že ju zdedí aj ich dieťa.
  • Pohlavie – dievčatá sú o niečo náchylnejšie na atopickú dermatitídu ako muži.
  • Potravinová alergia – u detí do 3 rokov je to jedna z najčastejších príčin vzniku ekzému.
  • Kontaktná alergia – napríklad na kovy (kovové časti na odeve, gombíky), oblečenie tmavých farieb, šperky (náušnice), trenie hrubou bielizňou.
  • Inhalačná alergia – v predškolskom veku (popri neliečenej potravinovej alergii) sa môže rozvinúť aj alergia na roztoče, prach a pele.
  • Chemické látky – v kozmetických prípravkoch, čistiacich prostriedkoch, pracích práškoch.
  • Oslabená bariérová funkcia kože – pokožka detí je jemnejšia a tenšia než pokožka dospelých, preto citlivejšie reaguje na vonkajšie podnety.
  • Klíma, znečistenie – riziko zvyšuje život vo vyspelej krajine, meste alebo v studenom podnebí.
  • Vek matky – čím je matka staršia, tým vyššia je šanca, že u dieťaťa sa rozvinie ochorenie.

AKO ODSTRÁNIŤ SPÚŠŤAČE OCHORENIA?

Dermatológ rieši až jasne diagnostikovaný atopický ekzém, a to na základe dôkladnej anamnézy a klinických prejavov. Pomôcť svojmu dieťaťu môžete aj vy, ak ste dostatočne vnímaví a dôslední. Ponúkame vám zopár odporúčaní, ktoré by mal zvládnuť každý rodič.

Dedičná záťaž

Výskyt alergií v rodine je dôvodom na opatrnosť pri zavádzaní nových príkrmov do jedálneho lístka dieťatka. Každá potravina sa musí zavádzať jednotlivo, počas niekoľkých dní, aby sme vedeli spozorovať prípadnú nežiaducu reakciu.

Potravinová alergia

U detí do 3 rokov je atopický ekzém väčšinou prejavom potravinovej alergie. Diagnostika je náročná, pretože krvné testy nepotvrdzujú alergiu na 100 percent. Potravinovú alergiu najskôr odhalí rodič, pretože on strávi s dieťaťom najviac času, a tak si môže všimnúť kožné zmeny po konzumácii určitej potraviny.

Svojim pacientom odporúčam zaviesť si diétny denník, do ktorého si rodič zapisuje okamžité alebo oneskorené nežiaduce reakcie a konkrétnu potravinu. Ide o náročný a zdĺhavý proces, na konci ktorého však budete mať zoznam škodlivých potravín. O niečo jednoduchšie je hľadanie alergénov u detí, ktoré práve prechádzajú na tuhú stravu, a ich jedálny lístok je skromnejší. Testujte každý druh potraviny osobitne, a to počas niekoľkých dní (4 až 5). Ak sa objavil alebo zhoršil ekzém po konzumácii kravského mlieka, dočasne ho dieťaťu nepodávajte. Keď sa po niekoľkých mesiacoch pokožka upokojí, môžete podať malé množstvo kravského mlieka (1 čajovú lyžičku) a sledovať zmeny. Ak nenastanú zmeny, dieťa môže pokojne mlieko konzumovať.

Je potrebné, aby dieťa nosilo oblečenie z bavlny, pretože tak sa nedráždi pokožka. Uprednostnite skôr svetlé farby oblečenia, pretože treba myslieť na chemické látky, ktoré sa používajú v textilnom priemysle. Najmä tmavé farbivá môžu obsahovať ťažké kovy, ktoré sa z textilu nedajú odstrániť ani opakovaným praním.

V kozmetike, čistiacich a pracích prostriedkoch (aj v aviváži) je veľké množstvo dráždivých chemických látok, ich používanie obmedzte na minimum. Používajte najmä prášky, ktoré sú šetrné k detskej pokožke, takisto sa vyhýbajte parfumovanej kozmetike. Hračky čistite v jemnom mydlovom roztoku, potom ich dôkladne opláchnite.

Rovnako je veľmi dôležité, aby priestory, v ktorých sa dieťa nachádza, boli čisté a pravidelne vetrané. Zamerajte sa na mechanické odstránenie prachu, teda napríklad vysávanie matracov, paplóny a vankúše musia byť antialergické.

Najčastejšie alergény:

  • kravské mlieko a výrobky z neho • orechy • čokoláda • kakao • cukríky • aromatické šťavy • vajcia (vaječný bielok) • sója • ovocie (jahody, citrusové plody) • zelenina (mrkva, paradajky, špenát) • kyslé, ostré a korenené jedlá • obilniny (pšenica) • morské plody • ryby

KLINICKÝ OBRAZ A LIEČBA ATOPICKÉHO EKZÉMU

Má tri štádiá, jedno môže plynule prechádzať do druhého alebo sa nemusí vyskytnúť.

  1. štádium: Začína sa nenápadne, najčastejšie okolo 3. mesiaca veku dieťaťa, trvá do 2. roku života. Najčastejšou lokalizáciou sú nepresne ohraničené ložiská na lícach pred ušnicami. Spôsobujú záchvatové svrbenie, dieťa sa budí zo spánku, je nepokojné. Často sa pridružuje intertrigo (prudký zápal kože vyvolaný zaparením alebo trením), molusky a bradavice.
  2. štádium: Vyvíja sa od 3. roku života. Najčastejšia lokalizácia je v záhyboch veľkých kĺbov. Na svrbenie upozorňujú početné exkoriácie (odreniny na koži) a krvavé chrasty. Môžu sa prejaviť aj iné príznaky atopie, ako senná nádcha, bronchiálna astma. U chorých býva zápal aj okolo očí, suchosť pier, prasklinky v ústnych kútikoch a za ušnicami.
  3. štádium: V dospievaní sa zápal rozšíri na celú tvár, trup aj končatiny. Koža je suchá, má šedo-popolavý vzhľad. Zápal je vystupňovaný, objavujú sa pigmentácie okolo očí, čo spôsobuje unavený výraz tváre. Postihnuté deti vyzerajú staršie na svoj vek.

Čo môže uškodiť detskej pokožke?

  • Časté umývanie mydlom.
  • Kúpele s pridaním peny (pena obsahuje sulfáty, parfumy a farbivá), bylinné kúpele nie sú vhodné, pretože veľmi vysúšajú pokožku a môžu ju dráždiť.

Ako si poradiť so svrbením?

  • Dbajte na dostatočný pitný režim.

  • Používajte plienky vhodné pre bábätko.

  • Dieťa príliš často nekúpte, 2- až 3-krát za týždeň stačí.

  • Malé bábätká ukladajte spať do bavlneného overalu s rukávmi.

  • Dieťatko obliekajte ľahko, snažte sa zabrániť prehriatiu a nadmernému poteniu.

Lokálna liečba

Začína sa dezinfekčným kúpeľom (hypermangán – slaboružová farba roztoku). Účinný je aj ovsený kúpeľ, kúpeľ z otrúb a kúpeľ s obsahom parafínu. Po kúpeli možno aplikovať rôzne druhy emoliencií (zmäkčovadiel) podľa rozsahu ochorenia a ročného obdobia (mastné, krémové, ale aj rozpustné vo vode, v kombinácii aj s antimikrobiálnym alebo protisvrbivým účinkom). K emolienciám sa pridávajú aj látky upravujúce pH, so schopnosťou držať vodu v rohovej vrstve kože (močovina, kyselina mliečna), pomáha i bahno z Mŕtveho mora. Účinná je aj lokálna liečba nesteroidnými a steroidnými antiflogistikami (ichtyol), lokálnymi imunomodulátormi. Masti a krémy môžu obsahovať aj protizápalové a antiseptické prísady (ichtyol, tanín, konope). Emolienciá by sa mali používať každý deň, a to bez ohľadu na to, v ktorej fáze ochorenia sa dieťa nachádza. Patria medzi ne telové mlieka, masti, ktoré naolejujú pokožku, udržia ju vláčnu, vlhkú a chránia ju pred dráždivými látkami.

Celková liečba

Dlhodobo sa podávajú antihistaminiká (u malých detí v kvapkovej forme), pri generalizovaných stavoch u starších detí sa aplikujú výnimočne systémovo aj kortikoidy a cyklosporín A. V prípade pridruženej bakteriálnej infekcie sa podávajú antibiotiká. Na podpornú liečbu sa využívajú aj probiotiká, ktoré majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru. Odporúča sa aj fototerapia, kúpeľná liečba (Smrdáky) a talasoterapia (liečenie prímorským podnebím a kúpaním v mori).

Hlavné živiny pre zdravú pokožku dieťaťa:

  • voda • omega-3 mastné kyseliny – za studena lisovaný ľanový olej, čistený rybí olej, tekvicový olej, konopný olej, mleté ľanové semienka • zinok – strukoviny, celozrnné výrobky, zelená fazuľka, ovsené vločky, morské živočíchy (tie však predstavujú pre dieťa veľké riziko infekcie, nadmernej koncentrácie ťažkých kovov a alergie) • kremík – zeler, špargľa, pór, cícer • selén – celozrnné potraviny • vápnik, horčík • vitamín C – surové ovocie a zelenina • vitamín E – za studena lisované oleje, orechy, kel, sladké zemiaky • vitamín A – mrkva, špenát, marhule, mango • vitamíny skupiny B – celozrnné potraviny, natural ryža, strukoviny

 PREVENCIA ATOPICKÉHO EKZÉMU

Najlepšou prevenciou je čo najdlhšie dojčiť. Niektoré deti znesú sójové alebo mandľové mlieko. Pekárske výrobky majú byť celozrnné, avšak precitlivenosť na obilné bielkoviny nie je vzácna, preto niekedy pomôže bezlepková diéta. Čisto vegetariánska alebo makrobiotická diéta nie je pri atopickom ekzéme vyhovujúca, pretože sa často vyskytuje alergia na niektoré rastlinné produkty. V prevencii tohto ochorenia sa odporúčajú aj huby (tu sa však treba riadiť odporúčaním na ich použitie podľa veku dieťaťa). U žien s dedičným sklonom treba s potravinovou prevenciou začať už v tehotenstve.

Vylúčiť treba prašné prostredie, styk s vlnou, silikónom, hodvábom, kožušinami, perím, srsťou zvierat, prachom z obilia, sklenou vatou. Detskú pokožku môže dráždiť aj moč, preto  jednou z alternatív je používanie bavlnených plienok – látkovanie. V domácnosti nechováme zvieratá (ani vtáky). V detskej izbe nemá byť čalúnený nábytok, koberec, záclony, závesy a deky. Deťom s atopickým ekzémom nekupujeme látkové hračky. Dbáme na to, aby byt nebol vlhký, aby sa na stenách netvorili plesne, ale aj aby nebol extrémne vykurovaný. Deti potrebujú nefajčiarske prostredie. Dôležité je aj vyhýbať sa stresu.

Deťom doprajeme dostatok spánku a oddychu. Pobyt na slnku pozvoľne stupňujeme, dieťa chránime pred spálením od slnka – počas obeda by malo byť v tieni, hlavu mu chránime čiapkou. Na jar nechodíme na lúku, dieťa chránime pred poštípaním hmyzom.

Deti s atopickým ekzémom sa neodporúča očkovať proti ovčím kiahňam.

Čo dodať na záver?

Malým pacientom a vám, rodičom prajem veľa trpezlivosti. Nezabúdajte na denné ošetrovanie pokožky. Všímajte si, čo dieťaťu zhoršuje a čo mu zlepšuje lokálny nález, a keď sa dá, vyhýbajte sa nežiaducim podnetom. Napriek pokroku vo výskume liečby atopickej dermatitídy ani skúsený dermatológ veľa nedokáže, ak mu nepomáhajú jeho najbližší spolupracovníci – pacient a jeho rodina. Pri chronickom ochorení je totiž nevyhnutnou súčasťou liečby pacientova osobná zodpovednosť za vlastné zdravie a každodenná starostlivosť oň. Atopický ekzém sa síce zaraďuje medzi nevyliečiteľné ochorenia, no určite je liečiteľný.

MUDr. Ľudmila Vojčeková
dermatologička

Časopis Dieťa
Foto 123rf.com

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok