Môže sa stať, že morálka nebude skutočne morálna | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že morálka nebude skutočne morálna

Môže sa stať, že morálka nebude skutočne morálna

Čo si predstavujete pod pojmom morálka? Zatvorte oči a zamyslite sa. Čo robí človeka morálnym? Strach z trestu, alebo že si sám zvolí správať sa morálne, aj keď mu nič nehrozí?

MORÁLKA JE MORÁLNA LEN VTEDY, AK JE DOBROVOĽNÁ

Dlho som bola presvedčená, že deti a ľudia všeobecne sú vo svojej podstate dobrí. Myslím, že som sa mýlila. Máme v sebe obe stránky, v každej našej bunke drieme to božské, ale i to temné. Nebo a peklo nemusíme hľadať, máme ho v sebe, vytvárame si ich na zemi. Čo vyhrá a čo bude prevládať, je len na nás.

„Prestal konať zlo. Ale zároveň prestal byť tvorom schopným morálnej voľby.“ Anthony Burgess – Mechanický pomaranč

V posledných rokoch som si začala všímať, že sa deti smejú, ak niekto spadne, udrie sa do hlavy. Ak sa rozbije pohár, považujú to za smiešne. Túto chuť a vzrušenie z deštrukcie opísal aj psychoanalytik Sigmund Freud. Nazval to thanatos – deštruktívny pud. Psychológ Erich Fromm rovnako veril, že dieťa nie je v podstate dobré či zlé, ale vyberá si. Dôležité je, v akom prostredí vyrastá.

„Želá si Boh dobro, alebo voľbu dobra? Je človek, ktorý si vyvolí zlo, istým spôsobom azda lepší ako človek, ktorému bolo dobro vnútené?“ Anthony Burgess – Mechanický pomaranč

AK KVET NEROZKVITNE, UPRAVÍTE PROSTREDIE, V KTOROM RASTIE, NIE KVET

Naša deštruktívna stránka, teda deštruktívna stránka každého dieťaťa, je v skutočnosti dobrá vec. Pramení z pradávnych čias, keď sme sa živili lovom, a človek musel mať genetické predispozície prežiť, loviť, ochrániť rodinu a zabiť. Deštruktívna stránka z nás nezmizla, len ju nazývame našimi démonmi, komplexmi alebo zlou povahou, ale len v prípade, že ju necháme ovládať nás a vyhrať. Z toho dôvodu je dôležitý rodičovský zásah a výchova – vštiepenie morálky a presmerovanie agresivity, alebo presnejšie deštruktívnej stránky detskej osobnosti, do niečoho prospešnejšieho. Prospešnejším myslím asertivitu, silu ducha, kreativitu, umenie a poslanie, pri ktorom „ničíme“ (chirurg, stavbári…).

„Ak nemáte odvahu spáchať zločin, neznamená to, že ste morálni. Znamená to, že sa bojíte.“ Jordan B. Peterson

ČLOVEK, KTORÝ SI NEMÔŽE VYBRAŤ, PRESTÁVA BYŤ ČLOVEKOM

Ako však Fromm poznamenáva, ľudský tvor je jediným živočíšnym druhom schopným úmyselného zla. Môžu za to nepriaznivé výchovné podmienky. Každé dieťa, ktoré si vo svojom živote vyberie zlo (pomstychtivosť, hnev, nevraživosť, povýšenosť, závisť, sabotovanie vlastného šťastia…), ho používa ako obranný mechanizmus. Bolo mu ublížené tak, že musí byť prvé, ktoré ublíži, aby zamedzilo, aby mu ublížili druhí.

Vráťme sa ale k morálke. Ako ju vštepujete deťom? Príkazmi? Hrozbou trestu? Zamyslime sa. Budú deti morálne, ak konajú dobro len zo strachu pred trestom? Sú morálnymi ľudia, ktorí vykonávajú, čo im prikázali, ale nevedia prečo?

Mgr. Mária Hanúsková
seriál Môže sa stať…
časopis Dieťa
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok