Môže sa stať, že čakaním na „správny moment“ premárnime život | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že čakaním na „správny moment“ premárnime život

Môže sa stať, že čakaním na „správny moment“ premárnime život

Rok 2019 sa skončil a my sme vstúpili do ďalšieho. S očakávaním, že bude lepší a veselší, si stanovujeme predsavzatia. Budeme lepší ľudia? Pravidelne cvičiť? Lepšie jesť? A koľkí z nás to reálne vydržia?

Nie som zástankyňa predsavzatí. Ak chceme byť lepším človekom, nemusíme čakať na koniec roku, aby sme si to sľúbili. Snažme sa už dnes, stanovujme si ciele a postupnými krôčikmi ich skúsme dosiahnuť. Nečakajme na začiatok roka, aby sme na sebe popracovali. Tieto slová ste iste už počuli tisíckrát, ale, povedzme si úprimne, len málokto dokáže žiť tu a teraz, v tento moment, v prítomnosti.

Hovoríme, že s diétou začneme od zajtrajška. Budeme si určovať ciele, ale až od zajtra. Dnes nebudeme cvičiť kvôli zlému spánku. Budeme šťastnejší až vyhráme jackpot. Budeme sa hrať s deťmi, až keď budeme menej unavení, dokončíme večeru, dopozeráme seriál… Až potom budeme – všetko smeruje do budúcnosti. Čakáme na správny moment, chvíľu, aby sme sa rozhýbali a urobili tú desivú zmenu k lepšiemu. Ale problém je, že ten správny moment nepríde nikdy. Pretože je TERAZ. Teraz, dnes, v túto chvíľu, keď čítate moje riadky, je tá správna chvíľa zmeniť to, čo vám na vás vadí, skončiť s návykmi, ktoré vám neprospievajú a stať sa lepšou verziou seba samých. A tráviť s vašimi milovanými, rodinou, rodičmi a deťmi toľko času, koľko len môžete.

Deti rastú rýchlo a všimla som si, ako málo rodičov sa zastaví a skutočne si užíva ten moment. Len málo z nich pozoruje svoje deti, hrá sa s nimi a je práve tu a teraz v prítomnosti bez toho, aby mysleli na budúce povinnosti a nedoriešené resty. Žijeme buď v minulosti, keď si vyčítame a prehrávame minulé chyby a scenáre, alebo v budúcnosti, keď sa strachujeme a bojíme, čo príde. Byť tu a teraz so svojimi myšlienkami je pre mnohých desivé.

Preto vás vyzývam, aby ste si dali malé cvičenie. Každý deň si sadnite s rodinou, partnerom/partnerkou a deťmi na zem, do kruhu a hrajte sa, rozprávajte. A užívajte si prítomný moment bez toho, aby bola vaša hlava plná minulosti alebo budúcnosti. Proste buďte. Skúste si vyčistiť myseľ od všetkého, čo tam lieta a sústreďte sa na dýchanie. Pozorujte tie krásne osoby, ktoré ste dokázali stvoriť, pohliadnite druhovi/družke do očí a jednoducho buďte. Pretože mier nenájdete ani v budúcnosti, ani v minulosti, ale jedine tu a teraz.

Mgr. Mária Hanúsková
79. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok