V ústrety zdraviu | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

V ústrety zdraviu

V ústrety zdraviu

Pomaly dávame zbohom zime, počas ktorej deti i dospelých kvárili nepríjemné ochorenia. Často postupne obišli všetkých členov rodiny. Trápili nás veru riadne. A my sme z nich vinili všemožné – zimu, pokašliavajúcich kolegov roznášajúcich bacily, nezodpovedné mamky, ktoré dávajú deti do škôlky aj so sviečkami pod noštekom a s tým všetkým v neposlednom rade vlastne predovšetkým súvisiace vírusy a baktérie. Tie všadeprítomné potvory! Obvinili sme všetkých, prstom sme ukazovali na kdekoho, kto mohol za to, že nás sklátila choroba. A akosi sme si pozabudli všimnúť, že zatiaľ čo ukazovák smerujeme na naše okolie, tak tri prsty zovreté v dlani ukazujú na nás… Kto vlastne môže za to, že sa nám rok čo rok nedarí vymaniť z bludného kruhu ochorení?

Západná medicína nám ponúka odpoveď, že napríklad infekčné ochorenie vyvolávajú vírusy a baktérie. Teda, že tu je ich príčina. Logické. O čom tu treba špekulovať? No ak sme otvorení úvahám, potom by nás k zamysleniu nad skutočnými príčinami ochorení mohla priviesť oveľa staršia medicína, ako je tá naša. Už dávnejšie som čítala  krátky rozhovor s čínskym lekárom, ktorý už roky pracuje v Čechách a lieči pacientov postupmi používanými v čínskej tradičnej medicíne. Dotkol sa v ňom aj toho, ako vníma príčiny ochorení táto tisícročiami preverená medicína. „Čínska medicína neuvažuje o baktériách či vírusoch, ako o prvotných príčinách ochorení, ale skúma človeka ako celok. Infekcia vždy nasadne len na pripravený terén, ktorý je poznamenaný predchádzajúcou únavou, vyčerpaním, zlou stravou či prepracovaním. Toto sú potom príčiny ochorení a tento poznatok sa musí premietnuť aj v liečbe,“ zdôrazňuje doktor Zunjing Zheng, špecialista na internú medicínu a kožné ochorenia, ktorý vyštudoval čínsku tradičnú medicínu na univerzite v Pekingu. V jeho vysvetlení sa skrýva aj odpoveď na to, ako zostať zdravý. Celkom jednoduchá, no zároveň veľmi zložitá. Zložitá práve tým, že na zachovanie zdravia z tohto pohľadu ešte nik nevymyslel žiadnu zázračnú pilulku, ktorú by stačilo len zapiť vodou a počkať na želaný „liečebný efekt“. Také ľahké to nebude. Ak chceme dosiahnuť tento cieľ, je to prakticky celoživotná cesta, na ktorej ide ruka v ruke zdravá strava, dostatok pohybu, snaha o život v čo možno najzdravšom prostredí a dobrá nálada i pozitívna myseľ. Ak si vezmeme za pomocníkov týchto borcov, tak zvládneme aj vírusy a baktérie, ktoré by nás chceli zdolať. Nebudú mať u nás a ani u našich detí šancu. Nemyslíte?

Od úvah je už len celkom blízko k realizácii, ak o ňu máme úprimný záujem. Chce to len dostatok odhodlania a vydržať! Vhodný čas už nastal. Povedzte, môže byť azda vhodnejší ako práve na jar?

Tak si navzájom držme palce. Z našej snahy budeme mať profit všetci a naše deti v prvom rade. Len tie bacily prídu skrátka.

Renáta Krausová

Magazín Dieťa
Foto Shutterstock.com

Dieťa č. 2 – 3/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok